Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Divoký kůň Blesk

  vydáno  •  Povídky
  Každý rok o letních prázdninách pomáhají Adámek a Janička dědečkovi na farmě dělat těžší práce. Opravují s ním staré ohrady, sklízejí obilí, chystají dřevo na zimu.

  Starokladrubský vraník je spolu s kladrubským běloušem nejstarší české plemeno, český chovatelský unikát., © Běla Fialová

  Najednou upoutal jejich pozornost dupot kopyt. Ohlédnou se a uvidí nádherného koně, který trošku kulhá. "Kde se tu vzal?" ptá se Adámek. "Třeba je divoký!" povídá Janička. "Ať je divoký nebo ne, musíme mu pomoci!" prohlásí Adámek a jde opatrně ke koni, pohladí ho po hřbetě a potom mu prohlédne kopyta.

  "Má tady zapíchnutý trn! Pomoz mi Janičko." Janička si klekne ke zvířeti a za okamžik mu z kopyta vytahuje ostrou třísku. Kůň zařehtá, jako by chtěl poděkovat, a potom odběhne do lesa. Brzy se však vrací a unáší své dva nové přátele na dlouhou projížďku po polích a lukách.

  "Ten uhání!" řekne Janička s obdivem. "Co kdybychom mu říkali Blesk?" navrhne Adámek. "Myslím, že si takové jméno opravdu zaslouží." "Ahoj, dědečku," pozdraví Adámek. "Dnes ráno jsi nějaký smutný. Co se ti stalo?" "Potřebuji peníze, děti. Když nezaplatím dluhy, budu muset prodat svoji farmu." "Třeba by nám mohl pomoci Blesk," zvolá Janička. Zanedlouho se budou ve vesnici pořádat koňské dostihy a Janička se jich chce zúčastnit. Trénuje každý den, protože musí vyhrát první cenu, aby mohla pomoci dědečkovi. "Výborně," povzbuzují ji Adámek i děda.

  Nastává velký den. Dostihy odstartuje sám pan starosta. Do čela se rychle dostává nějaký jezdec a zlomyslně se vysmívá ostatním. Janička povzbuzuje svého koně: "Do toho Blesku! Jsi nejlepší!" A má pravdu. Ohnivý kůň probíhá cílem první před zlostným pohledem svého největšího soupeře. Diváci tleskají a nadšeně křičí. Adámek s dědečkem nemohou uvěřit vlastním očím. To je štěstí!

  Po návratu na farmu Janička s Adámkem pustí koně na svobodu. Blesk jim olíže ruce a tváře a potom už bez ohlédnutí cválá na louku, kde na něj čekají ostatní divocí koně.

  Autorka:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (1)

  Příspěvek z 9. srpna 2015 ve 21:42.
  Elizaveta v něm napsala:

  Ahoj

  Líbí se mi ten text. A ta fotka fríse je boží.;-) 🏇4