Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Doba adventní

  vydáno  •  Vánoce

  Milí kamarádi, budeme slavit období, které nazýváme advent. Co se pod slovem advent skrývá? Jaké tradice k tomuto období patří? To vše se pokusím v článku vysvětlit. Pojďme se na to společně podívat.

  Adventní věnec, © verbum

  Nevím, jak vy, ale já toto období miluji a vždy se na období adventu těším. Sice je to letošní rok malinko jiné, než jsme zvyklí, ale přesto jde o překrásné období. Díky koronaviru nejsou trhy atd. Ale je období adventu opravdu jen o trzích, přeplněných obchodech, shonu, stresu a o řešení otázky, zdali máme na Vánoce vše připravené?

  Co se tedy skrývá pod slovem advent?

  Advent je doba, kterou nazýváme přípravou na Vánoce. Vzpomínáme na příchod (příchod = latinsky adventus) Pána Ježíše mezi nás, obyčejné lidi. Advent je období, kdy by se člověk měl ztišit a zastavit… Asi bych to přirovnal (teď mi snad „ajťáci“ odpustí) k PC, který potřebuje jednou za čas vyčistit od všeho možného a je nutné celý systém restartovat. To je smysl období příprav na Vánoce, kterému říkáme advent. Umět se zastavit a ve své hlavě si srovnat, jak svůj život prožíváme a co bychom třeba mohli změnit.

  Advent je příprava na Vánoce. Každý by měl uvažovat, co by mohl jako pastýři donést k jesličkám, kde leží právě narozený Ježíš. Třeba mojí snahou je být lepší a pomáhat bez brblání. Každý z nás přece ví, kde ho tlačí „bota“, a pokud to neví, tak mu malé zastavení pomůže… Nebojte se ticha. Ticho není nepřítel, ticho mnohdy dokáže léčit.

  Adventní věnec

  Největší tradicí v době adventní je adventní věnec se čtyřmi svícemi. Ten je v předvánočním čase oblíbeným symbolem, byť mnozí ani nevědí, proč přesně svíčky zapalují.

  Kde a jak se tento symbol adventu objevil?

  V jednom dětském domově někdy v 19. století v Hamburku učil jeden mladý pedagog. Jak to bývá, tak již tenkrát se děti ptaly: „Kdy už budou Vánoce?“ Tento pedagog tedy udělal veliký věnec, na který dal 24 svící. Aby neděle malinko odlišil, tak na ně dal svíce bílé a velké. Každý večer se děti shromáždily v místnosti, kde byl tento věnec. Každý večer společně jednu svíčku zapalovaly. A jejich očička zářila každý večer tím více, čím více světla zářilo od věnce.

  Dnes již nemáme tak velké věnce a 24 svíček, ale máme čtyři svíce pro čtyři neděle. Světla čtyř svíček, která se postupně zapalují v průběhu čtyř adventních týdnů, nesou poselství Božího světla a připomínají Ježíšova slova: „Já jsem světlo světa.“ Zelený adventní věnec je symbolem života a společenství, je znamením naděje, že Boží láska vítězí nad temnotou a smrtí. Vždyť Boží Syn, Ježíš Kristus, se pro nás stal člověkem.

  Věnec

  Také byste měli rádi věnec, který v adventním čase zdobí mnohé domovy? Můžeme se s rodiči domluvit a adventní věnec společně vyrobit a každý večer si třeba při večeři svíčku zapálit.

  Všem vám, milí kamarádi, přeji, ať je letošní advent opravdovou poklidnou přípravou na Vánoce. Až přijde ten očekávaný den a budete stát u vánočního stromku, pod kterým třeba budete mít betlém, a vaše oči se zahledí na Ježíška v jesličkách, tak si třeba řeknete: „Tak ti, Ježíšku, dávám jako dárek svou snahu, kterou jsem se snažil/a, aby u nás doma bylo hezky!“

  Autor:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (19)

  Příspěvek z 3. ledna v 11:40.
  JáJá1 v něm napsal:

  Velmi povedený článek, 5 tlapek je málo, alespoň sem jich dám 10.🐾🐾🐾🐾🐾🐾🐾🐾🐾🐾:->

  Příspěvek z 1. prosince 2020 v 19:30.
  Veryfr v něm napsala:

  Skvělý článek, úžasně shrnul dobu Vánoc a adventu :-)

  verbum v něm napsal:

  Však to nevadí