Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Dobré a ještě lepší ráno…

  vydáno  •  Příroda · Počasí · Čtenáři píší Alíkoviny
  Člověk leží ve své posteli, spokojený že momentálně nic nemusí. Potom zazvoní budík a jeho válecí pohoda se rozpustí na prach – hlavou mu problesknou obrazy věcí, situací a povinností, které ho dnes čekají.

  Malajsie - Ráno v Kuala Besut - Vstupní brána na ostrovy Perhentian, © Petr Junastik

  O pár minut později se vyhrabává z postele - bohužel moc prudce, takže se mu začne motat hlava. Ve tmě nahmatává župan, večer odložený na křeslo. Natáhne se pro tašku a oblečení, rozsvítí světlo a vykročí vstříc tomu "novému dni". Taškou se ale zahákne o plůtek, který je v prvním patře jako zábrana proti psovi, a jen tak tak stihne uhnout. S obrovským leknutím a oddechem, že to nebylo nic horšího, vyhákne tašku a jde dál. Rozsvítí si na chodbě a vstoupí do kuchyně.

  Odhodí tašku i oblečení na sedačku a postaví si vodu na čaj. Prohlédne místa v kuchyni, kde by mohlo být něco dobrého k jídlu – této činnosti se zálibou říká "kontrola zásob". Po ranní hygieně nalije uvařenou vodu do svého oblíbeného hrnku se svým oblíbeným čajem. Nacpe do sebe co se dá a když má pocit sytosti, zabalí něco k jídlu do tašky a jde se obléknout.

  Po necelé hodince vyráží z domu - má na sobě svou novou bundu a připadá si krásně. Ne kvůli bundě. Příčinou toho pocitu je to, co v následujících vteřinách spatří: vane vlažný vánek, ve vzduchu se snáší lehký ranní opar, tráva se zdá být snad ještě zelenější, do šedivé oblohy jsou vmíchány světlé červánky. Zhluboka se nadechne a s úsměvem jde dál. Cestou si (tak jako každé ráno) všímá maličkostí a detailů v přírodě, na cestě i na lidech. Dnešní den se mu ale zdá být jiný... lepší.

  Stojí na zastávce, vyhlíží autobus a čeká takříkajíc "na zázrak". Kouká do prázdna, rozhlíží se na obě strany, přestože ví, že jeho autobus může přijet jen z jedné. A konečně je to tu. Autobus přijel a zastavil dveřmi tak, že stačí jen udělat první krok na schůdky. Nahází peníze do kovové skříňky u řidiče, který ani neodpoví na pozdrav, a jen tak kouká s prázdným výrazem, který jakoby sám o sobě říkal: "Už abych byl doma, tahle práce mě vážně nebaví." Polovina mincí propadla do dolního sběrače, musejí se vybrat a znovu prostrčit otvorem. Sláva! Konečně se povedlo a může se stisknout tlačítko pro jízdu za poloviční peníze. Znuděně utrhne lístek a jde se posadit až dozadu.

  Autobus se rozjíždí a naše ráno končí. Začíná pracovní část dne, pobyt ve škole, učení. Pohodovému ránu je konec. Tomuhle člověku přineslo ale krásu přírody a radost z maličkostí všedního života, které nevidíme vždy všichni. Zkuste si někdy po ránu všímat malinkých kvítků, trávy, barvy oblohy, vůně vzduchu. Nasávejte atmosféru nového dne. Zaručeně pak budete mít lepší náladu!

  Vizitka autorky článku na Alíkovi Pheebes732

  Autor:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (14)

  Příspěvek z 15. listopadu 2008 v 10:49.
  L0NeLy-WeRí v něm napsal:

  Werí

  No já bydlim asi jen padesát metrů od školy..taky du ,,krásnou" přírodou :D...na jedný straně hospoda, na druhý hnusnej panelák :D... a naproti škole drogérie a cukrárna...nikde skoro žádný stromy :D...prostě sídliště...ach jak je ta krajina krásná
  xD

  Příspěvek z 14. listopadu 2008 v 16:14.
  clayra v něm napsal:

  Jéj

  To je moc pěkný.... je to prostě něco všedního ale pojato nevšedně xD Je to fakt mots hezký!

  Příspěvek z 14. listopadu 2008 ve 12:45.
  kotě- v něm napsala:

  Reakce na Sunny11:

  Nojá mam taky jiné ráno. Asi každy ma jine rano.