Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Dobrý den, děkuji a na shledanou. Základní fráze, znak slušného chování

  vydáno  •  Vztahy

  Základ, co nás učí od plen. „Dobrý den“, „děkuji“ a „na shledanou“. Je to jednoduché a umí to každý z nás, tak proč s tím přestávat?

  Otazník, © Iroci

  Ahoj děcka a „děcka“. :)
  Možná se ptáte, proč článek na toto téma. Je to jednoduché.

  Pracuji jako prodavačka v malém, nejmenovaném obchůdku. Jsem tedy v přímém kontaktu se zákazníky. Mnohokrát za den se mi stává (z 90 % - kdo nezná procenta tak velká většina), že zákazník, co vejde do obchodu, nepozdraví / neodpoví na můj milý hlasitý pozdrav. Nejsou to jen mladí lidé (děti a náctiletí), ale i dospělí a starší lidé.
  Možná si myslíte, že to není nutnost, ale nutnost to opravdu je. Když vás pozdraví prodavač, je slušnost mu odpovědět.

  Samozřejmě se stává (hlavně ve velkých obchodech), že prodavač není v dohledu nebo tam „není“. Samozřejmě nebudete běhat po krámě a hledat prodavače, jen abyste pozdravili.
  Ale když dojdete na kasu, tak rozhodně POZDRAVTE. :)

  Další příklad: prodavač/ka je „nepříjemná“ nebo nepozdraví. Proto prosím nebuďte hned stejní a stejnak mile POZDRAVTE. Nikdy nevíte, kdo byl před váma a nebo co prodavačku naštvalo. (Bohužel v různých obchodech jsou i jiné věci než jen zdravení, poděkování a rozloučení - potýkají se také se zloději, lidma, co z nich dělají něco méněcenného a nepotřebného pro tento svět. Ty prodavačky to mrzí a jsou z toho naštvané, nejsme přeci otroci.)

  Další známá věta: „Je to přeci jejich práce.“
  Ano, je to naše práce, ale není naše práce vás vychovávat, uklízet po vás něco, co jste neměli... atd... to už je jiné, hlubší, téma.
  Každopádně když třeba v obchodu s oblečením potřebujete něco najít, uklidit (protože už nevíte, kde jste to vzali), pomoct, nezapomeňte znova prodavače pozdravit, POPROSIT, po pomoci poděkovat a popřípadě se rozloučit.

  Tímto vás chci MOC POPROSIT, zdravte, děkujte a rozlučte se. Když nepozdraví rodiče nebo prarodiče, tak stále pozdravte a předveďte se / vytáhněte se. (Můžete i dospělé trošku poučit.) A to nejen v obchodě, ale i u řidičů autobusů, revizorů, učitelů a dalších, co dělají svou práci. :)

  Učili jsme se to už jako děti, nepřestávejme s tím. :)
  Nic na tom není a prodavači tím zlepšíte den od jiných nevychovanců. :)

  Mějte krásný den, pilně se učte a buďte slušní.

  S pozdravem Iroci

  Autorka:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (14)

  Příspěvek z 7. února 2018 v 11:35.
  Iroci v něm napsala:

  Kejca: asi se špatně chápeme :D
  Nebo spíše když to píšu v telefonu tak myšlenku nevystihnu jak mám. Jasně že poprosíš když chceš třeba přidat. Jen s tou omluvou říkám, že jsem tam nepsala, protože článek jsem psala v práci - v práci jen vám situaci kdy by se člověk měl omluvit. Maximálně když do sebe vzájemně vrátíme tak se většinou omluví (a samozřejmě i já). Snažím se tady psát to, že v jakékoliv situaci se má říct určitě slovo, ne že se nemá říct jak tady píšeš

  Příspěvek z 4. února 2018 ve 13:14.
  kajca v něm napsala:

  No tak jako když někdo někomu něco udělá tak se mu neomluví?????
  A prosím takže místo abych řekla :přídáte mi prosím ? tak podle tebe máme říct : přidejte mi !!!!
  takže to patří k slušnému chování Icoci;-D;-D;-D:-E:-E:-E:-E

  Příspěvek z 27. ledna 2018 ve 22:43.
  Iroci v něm napsala:

  Oprava: když mi tu někdo něco rozbije*