Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Dobrý učitel ví, že není neomylný

  vydáno  •  Škola a poznání · Učení
  Reaguji na článek Učitel má vždycky pravdu. Nebo ne? a docela mě překvapilo, že je ještě něco takového možné. V rodině máme dvě učitelky a obě musí navštěvovat školení a neustále si zjišťovat nové informace, aby své žáky učily opravdu to, co je v dané chvíli považováno za správné.

  Semifinále ankety Zlatý Ámos, MŠMT, 3. března 2010, © Radkaa

  Překvapuje mě, že může učit někdo, kdo je tak konzervativní, že ani na důkazy nezareaguje tak, jak by měl - prostě aby uznal chybu (a nemusí být ani jeho - třeba jen chybu v učebnici).

  Učitelé, kteří umí přiznat svoji chybu, jsou často mnohem oblíbenější a žáci k nim mají mnohem větší respekt, protože v nich vidí člověka a ne stroj. U nás na základní škole vždy fungovalo, že když žák někde našel chybu, tak se chyba (nebo nepřesná informace) opravila, případně si daný žák mohl udělat na další hodinu referát o daném tématu a obeznámit tak nejen žáky, ale i učitele, s novými poznatky. Toto funguje i na střední škole - nikdy jsem se nesetkala s tím, že by do nás někdo tlačil informace, které jsou zastaralé a už dávno nejsou považovány za správné.

  Na základní i na střední škole nás naopak vždy podporovali v tom, abychom se dívali kolem sebe a zajímali se o to, co se děje. Například v zeměpise si na hodinu musel každý žák zjistit nějaké tři "aktuality" (třeba z politiky, vesmíru, vědy a techniky,...) a každou hodinu byli minimálně tři žáci vyvoláni, aby svou "aktualitu" přednesli před třídou, případně k tomu donesli i nějaký materiál - a dostali za to i známku. Poté jsme vždy měli možnost na to reagovat, zeptat se na bližší informace nebo o tom rozpoutat debatu.

  Proto mi přijde velice zvláštní, že může učit člověk, který se o okolní svět nezajímá a nerespektuje nové poznatky. To se ale potom nikdo nemůže divit, že děti mají problém se dostat na střední školu, že se musí zavádět nějaké srovnávací testy a že generálka státních maturit dopadla tak, jak dopadla. A je taky velmi zajímavé, že například studenti z naší školy neměli na generálce státních maturit ani s vyšší formou zkoušky nějaký větší problém - naši učitelé se vždy zajímají o to, jaké jsou nové poznatky, vždy se můžeme na něco zeptat a vždy můžeme učiteli opravit chybu.

  Bez lidského přístupu bude velmi těžké žáky motivovat - mě by taky nebavilo se učit, kdybych věděla, že se učím věci, které už dávno nejsou pravdou. Myslím si, že učitel nemá vždy pravdu, ale to neříká nic o tom, jestli je to dobrý učitel. Opravdu dobrý učitel ví, že není neomylný, a dává příklad žákům, které učí. Malý človíček by se měl naučit přiznat vlastní chybu, ale to není možné, pokud toho není schopna i taková autorita, jako je učitel.

  Autorka:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (30)

  Příspěvek z 24. dubna 2011 v 15:14.
  SlimShelley v něm napsal:

  Reakce na lilinka885:

  A to je setěr 21212121212121214

  Příspěvek z 25. března 2011 v 19:21.
  nabba v něm napsala:

  je pravdivej

  třeba jsme se dověděli, že lomený výraz (zlomek s písmenem ve jmenovateli) má HOSPODU261111

  Příspěvek z 23. března 2011 v 16:49.
  _CnOckoUt-- v něm napsal:

  =)

  Moc pěknej článek..;)

  444
  1

  25