Alík

  • Alíkoviny
  • Klubovna
  • Hry
  • Nástěnky
  • Soutěže
  • Vtipy
  • Poradna
  • Copak hledáme:
    Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
    Jsi tu poprvé?

    Alíkovina

    Dokážete používat speciální znaky správně?

    vydáno  •  informatika · kvízy

    Jistě jste si všimli, že když píšete nějaký text, musíte dodržovat nějaká pravidla pravopisu a gramatiky, ale nemáte pocit, že musíte dodržovat ještě něco, když jste na zrovna na počítači?

    Textový editor, © 200degrees

    V dnešní době se setkáváme s poznatkem, že psaní, úprava a formátování textu na počítači není to samé, jako když píšeme na obyčejný papír propiskou či perem. Na počítači kromě písmenek vstupují do hry i různé speciální znaky a další věci, kterých si při psaní na papíře nemusíme všímat.

    Mezera

    Na papíře psaném v ruce bylo obvykle vždycky jedno, zda není mezi slovy mezera, připomínající délkově spíše dvě mezery. Pokud písmenka na stejném řádku do sebe nezasahují a je mezi nimi alespoň nějaké volno (který není samozřejmě nějak extrémně velké), tak tam ta mezera prostě je. Stejně tak ani nezáleží na tom, jakým způsobem byl text zarovnán (třeba když se potřebujete podepsat do pravého horního rohu). Na papíře prostě píšete tam, kam chcete.

    Na počítači je tomu jinak. Využíváte znakové sady, ve které každý znak má své odůvodnění, proč existuje a k čemu má být využívaný. Pokud tomu ale nepůjdeme naproti, bude to většinou špatně. Například nemůžeme dostat text na pravou stranu dokumentu za pomocí hromady mezer. Mezera je sice neviditelná, ale na šířku je tak tenká, že kdybychom se chtěli s její pomocí dostat s textem na druhý konec řádku, museli bychom jich napsat strašně moc. To je samozřejmě dost zdlouhavé a zbytečné, kdyby to měl být jediný způsob, jak dostat text na pravou stranu řádku. Z toho důvodu textové editory většinou podporují možnosti zarovnání textu jedním klikem (a bez plýtvání mezer). Na Alíkovi můžete zarovnávat text také pomocí Alíkova značkovacího jazyka (zkratkou „AZJ“).

    Typografická pravidla jsou něco podobného pravopisu a gramatice. Určují například kam patří mezera nebo kam se má psát pomlčka, mínus a případně ještě spojovník. Zkrátka ty věci, které v textu psaném rukou nejdou kontrolovat.

    Úplně stejný případ je, když chceme odsadit jednotlivé body číslovaného či obyčejného odrážkového seznamu. Tam také nepoužijeme hromady mezer, místo toho využijeme předurčené funkce, které nám jednotlivé odrážky odsadí samy. Smiřte se s tím, že mezera patří jen za interpunkční znaménko (a ještě na několik dalších míst, která typografická pravidla určují).

    Pomlčka, spojovník a mínus

    Schválně. Kdybychom si ukázali tyto tři znaky vedle sebe, dokázali byste určit, který je který?

    –, −, -

    Pomlčka je ten trochu delší spojovník (ten vlevo), mínus je trochu výš než pomlčka a spojovník (ten uprostřed) a vpravo je jistě všem známý spojovník.

    Znak pomlčky a mínusu je obvykle zaměňován se spojovníkem, protože jako jediný je snadné ho napsat. Nemusíme používat nějaké Altové kombinace, které jsou jinak nutné pro napsání těch dvou ostatních znaků, a není k nim ještě potřeba používat nějakou klávesu Fn, když nemáme numerickou klávesnici. Navíc Word a Excel si dokáží v případě potřeby spojovník přeměnit na pomlčku či si ji vyložit jako mínus v rovnici, což vytváří dojem, že spojovník je mínus a pomlčka zároveň. Jedna klávesa umí napsat všechno…

    Tahle část článku mi připomněla chvilky, kdy jsem psal nějaký text ve Wordu a potřeboval jsem oddělit nějaké rozmezí čísel pomlčkou, tak jsem se zlobil, když mi Word místo mého krásného spojovníku podstrčil něco ošklivě delšího. :-)

    O= Zajímavost: Existuje dokonce ještě delší pomlčka!

    Kvíz

    Na závěr si dáme kvíz, kde si pečlivě vyzkoušíme používání pomlček, mínusů, spojovníků a mezer. Jste připraveni? Jdeme na to.

    1. Ve kterém případě jsou mezery použity správně?


    2. Ve kterém případě jsou mezery použity tak, aby věta mluvila o sedmdesátiprocentní slevě?


    3. Ve kterém případě jsou mezery použity tak, aby věta mluvila o slevě sedmdesát procent?


    4. Který nadpis článku je typograficky napsaný správně?


    5. Která věta obsahuje typograficky správnou přímou řeč?


    6. Která věta uvádí typograficky správně napsaný poměr ředění?


    7. Ve kterém případě je použití mezer správné?


    8. Vyberte větu napsanou typograficky i pravopisně správně.


    9. Vyberte špatně napsanou částku v korunách.


    10. Vyberte správně napsanou teplotu Celsia.


    11. Ve které větě je použit správný znak?


    12. Který název města či městské části je napsaný špatně?


    Výborně! Máš všechny otázky správně!

    Někde se vloudila nějaká chybička, ale stále je to krásný výkon!

    Některé otázky jsi odpověděl špatně, ale kdybych to měl známkovat, tak bys dostal velmi krásnou dvojku.

    No... jsi kousek za polovinou všech možných bodů, což je asi ještě dobrý výsledek.

    Ty zase tolik typografii nerozumíš, že? Tak se aspoň podívej na to, co jsi vyznačil špatně a zkus si kvíz znovu. ;-)

    To není zrovna hodně bodů. Ale snad to zlepšíš. Vyzkoušej si kvíz ještě jednou.

    Vyhodnotit

    Autor:
    » přejít do diskuze

    Diskuze k článku  (4)

    Shallow v něm napsala:

    Pěkný článek a hlavně kvíz. :) I já jsem se nachytala na poměru, který se ale ještě do roku 2014 nebo 2015 psával tak, jak jsem si myslela. :D Je vidět, že jazyk je holt živý!

    Annie774 v něm napsala:

    Zajímavé a přínosné téma, super zpracování:-)

    Příspěvek z 21. března 2022 v 19:30, upravený po 17 minutách.
    Martinx109 v něm napsal:

    Mám 15 bodů což je docela v pohodě za mě:-> Řekl bych že některé věty jsou na internetu napsané tak skráceně a narychlo že už jsme zvyklí používat tu „internetovou řeč“ která není moc spisovná a celkově ani moc správně, ale dokud to nikomu moc nevadí nevidím v tom problém. Je to taky tím jak je dnešní svět hlavně na internetu „hrozně rychlí“ pak tím že se díváme na krátké videa, všechno uspěcháme a jsou popularní věci které jsou prostě „rychlé“. Abych to vysvětlil tak tím myslím že když se podíváte třeba na platformu YouTube tak mnohem populárnější videa jsou ty, které jsou kratší a když má video přes 18 minut nedostane tolik shlédnutí nebo tolik „watch time“ což znamená jak dlouho se divák díva např. jestli dokoukal video a jak daleko. Taky tenhle efekt vidíme na dnes snad nejvíc populární platformě TikTok který sledují miliony lidí deně a na čem že je vlastně založen? Ano přesně na krátké a „vtipné“ videa. Berte to ale jenom jako můj názor a mimochodem nejsem moc dobrej na psaní takových slohovek takže struktura vět je hrozná.:-)