Asi všichni se mnou budete souhlasit, když budu tvrdit, že kupovaný bramborový knedlík je prostě hnusný. Kupovaný houskový knedlík se pro mě ještě konzumovat dá, ale bramborový je spíše taková žlutá hmota v nafouknutém válečku. Pojďme si udělat domácí!
Co potřebujeme?
- 700 g uvařených brambor
- 200 g hrubé mouky
- 1 vejce
- sůl
Dáme si vařit zhruba 850 g brambor ve slupce, jelikož potom bude nějaký odpad ze slupek, tak abychom měli těch potřebných 700 g. Brambory ideálně uvaříme den předem. Není to nutnost, ale studené jsou lepší, teplé se špatně strouhají.

Uvaříme brambory

Uvařené brambory
Než začneme dělat těsto, tak si připravíme hrnec s osolenou vodou, kterou přivedeme k varu.
Vezmeme si vál, který je na to ideální. Oloupané brambory nastrouháme nahrubo. Přidáme sůl. Já dávám podle své chuti jednu lžičku. Dále přidáme hrubou mouku a vajíčko.

Hrubá mouka

Ingredience
Rukou všechno pořádně propracujeme, aby se všechny ingredience spojily. Z těsta vytvarujeme tři větší koule, ze kterých vyválíme válečky.

Bramborové těsto

Bramborové válečky
Do vroucí osolené vody vložíme bramborové knedlíky.

Vaříme bramborové knedlíky
Vaříme 14 minut. Po sedmi minutách knedlíky otočíme. Vyndáme nějakým šikovným nástrojem, aby vám knedlík jako mně nepraskl, i když to ve finále vůbec nevadí. Po vyndání knedlíky propíchneme špejlí, aby z nich mohla unikat pára a nesrazily se. Úplně nejlepší je, když je místo nože nakrájíte zubní nití. Udělá to krásný čistý řez.

Uvařené bramborové knedlíky
Mně vzniklo zhruba 45 krásných asymetrických knedlíků, odvíjí se to však od velikosti.

