Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Domácí práce aneb Teď nemám čas...

  vydáno  •  Volný čas doma
  Všichni víme, co jsou to domácí práce, a všichni je většinou neradi děláme. Vždycky, když nás rodiče prosí, abychom si uklidili v pokoji nebo umyli nádobí, říkáme něco jako: "Promiň, teď nemám čas," nebo "Promiň, mám hodně úkolů," a jiné výmluvy.

  (ilustrační snímek), © Alík

  Dobře - máme hodně úkolů, přijdeme ze školy a jdeme si odpočinout. Ale ten odpočinek bývá většinou delší, než půl hodiny. Pak si uděláme úkoly, možná máme nějaký kroužek. Ale přece jen na umytí nádobí je potřeba maximálně 10 minut, pokoj si většinou uklízíme jednou týdně a žehlení probíhá taky jednou nebo dvakrát týdně. Neuvědomujeme si, že rodiče přijdou z práce ještě později než my a jsou stejně unavení, pak ještě musí umýt nádobí, vyžehlit prádlo a podobně.

  Prostě jim musíme pomoct! Představte si, jak bude maminka ráda, když přijde z práce a uvidí vás s žehličkou v ruce, jak se snažíte jí pomoct a ušetřit její čas, aby se ona mohla věnovat něčemu jinému.

  Popravdě řečeno většina z výmluv nebývá pravdivá, prostě se nám jen nechce něco dělat. Rodiče nás nechtějí nijak trápit - jen chtějí, abychom měli nějaké zkušenosti do života. Abychom si v dospělosti uměli přišít knoflík, zapnout pračku, uvařit něco k jídlu a udržovat svůj domov v čistotě.

  Neděláme to jen pro ně, ale hlavně pro sebe. Byla bych moc ráda, kdyby to hodně lidí dodržovalo a tím pomáhalo ostatním. Pamatujte, že pomáhat jen rodičům nestačí - když jste na prázdninách u babičky a dědečka, jim se vaše pomoc bude taky moc hodit!

  Vizitka autorky článku na Alíkovi ErnaYovna

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (22)

  Příspěvek z 12. května v 19:23.
  Anež v něm napsala:

  V době kdy tento článek vznikl mi byly 3 měsíce a 4 dny

  Příspěvek z 3. května 2009 v 10:27.
  Terezinka-Hrozinka v něm napsal:

  dOMACÍ POVINNOSTI?

  Tak jako já doma uklízím taky.Uklízím ráda,ale záleží co a kde21Třeba umývání nádobí miluji...21Vysávání se jako dá,ale ne že bych ho zrovna milovala ale udělám to..Protože když má taťka odpolední příjde o půl 2 ráno a mamka když má odpolední příjde v 11 večer..No a tak bych ji ráda pomohla..Já uklizím většinou o výkendu no a to má taťka většinou odpolední..a mamka me výkendy od 7 ráno do 11 do večera...A tak ji chci pomoct a něco jí udělám at se pak ze vším nehoní přes týden..4

  Příspěvek z 25. dubna 2009 v 10:36.
  Bajíček v něm napsal:

  Reakce na alanda0074:

  žehlení je nejlepší domací práce lepší než mejt nádobí a uplně s epak promočíš a leopší než luxovat protože lux vyadává takoví děsný zvuky a mejt nádobíje nebezpečný protože jsme jednou pustila vařící vodu no v pátek takže včera a boleli mě ruce nic sjem tam neměla nemusela jsme k doktorovi