Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Doporučené knihy + můj čtenářský deník

  vydáno  •  knihy · kvízy

  Máš rád/a knihy? Nevíš, jaké si pořídit? Zkus se kouknout na tento článek. Dám sem nějaké tipy na čtenářský deník, tipy na knížky a spoustu informací. Některé knížky, které vidíš na obrázku, vám i popíšu. Knihy jsou dobrodružné a pěkně se čtou.

  Moje část knihovny, © Vysa318

  Tímto článkem bych vám chtěla doporučit nějaké knihy, které mám přečtené. Doporučím vám i nakladatelství a nakonec vám ukážu, jak byste si mohli ozdobit váš čtenářský deník (pokud máte čtenářský deník, tak by to pro vás mohla být taková inspirace).

  První knížkou je Dům za mlhou, je to fajn knížka. Pokud máš rád/a kreslení, tak se ti to bude určitě líbit! Najdeš tam úkoly, co máš dokreslit, ale máš tam i samotný příběh. Tato knížka není moc dlouhá. Dostanete k ní šest tužek a profesionální gumu. Napsala ji Ester Stará a ilustroval Milan Starý. Vydalo ji nakladatelství Políčko.

  Děj: Tomášek a Anežka se vydají za dobrodružstvím. Vydají se do podivného domu. V něm naleznou spoustu zajímavých lidí. Děti dostaly úkol... Podaří se jim ho splnit?

  Kniha Dům za mlhou

  Dům za mlhou strana knihy

  Strana z knihy Dům za mlhou

  Jako další knihu tady mám Vánoční překvapení. Už z obalu zjistíte, že je o pejskovi. Tato kniha už je trošičku delší, ale má velká písmena. Na jejím konci jsou dva recepty (jeden pro lidi a druhý pro psy). Také je tam DIY hračka pro psy. Knihu napsala Daisy Bellová a přeložila Zuzana Švábová. Nakladatelství: Fragment.

  Děj: Pejsek Méďa utekl z domova a našel si novou rodinu, do které patří také nemocná holčička Emily. Zalíbí se mu tam?

  Kniha Vánoční překvapení

  Jako poslední knížku bych doporučila Charlie, kotě co zachránilo život. Tato kniha je rozdělena na kapitoly, je moc fajn. Vydalo ji nakladatelství Fragment a napsala ji Sheila Nortonová, přeložila Eva Brožová.

  Děj: Kniha je o kocourkovi, který chce zachránit život Karolině a její kamarádce, protože utekly. Rodiče o ně budou mít strach. Zachrání Charlie ty dvě?

  Kniha Charlie, kotě co zachránilo život

  Odzkoušená a dobrá nakladatelství

  Já osobně mívám hodně knih z nakladatelství Fragment a Albatros. Už je mám i odzkoušené a vyhovují mi nejlépe. Samozřejmě existuje mnoho nakladatelství. Každý má oblíbená jiná. Mně vyhovují tyto dvě nakladatelství a nehodlám to prozatím měnit. Také mám mnoho knih z nějakých obchodů s potravinami.

  Jak vybrat knížku?

  Nejsem žádný odborník, ale knížku by si měl vybrat každý sám (pokud to není jako dárek). Vybírejte ji podle toho, co máte rádi – jestli dobrodružné knihy, fantasy, knihy podle pravdy a podobně. Také vybírejte podle toho, jaký máte vztah ke knihám – jestli čtete rádi nebo z donucení.

  Jestli čtete rádi, můžete si vybrat nějakou delší knihu, ale jestli moc ne, tak zkuste nějakou užší a třeba s většími písmeny. Vybírat můžete také podle nakladatelství, jestli ta kniha má nebo nemá obrázky, podle toho, kdo tu knihu napsal, a tak podobně. Knihu byste rozhodně neměli číst s nechutí. A také to chce číst pravidelně, protože jinak se vám může stát to, co mně, a to zapomenout celý děj a začít číst od znova.

  Udělejte si třeba nějakou pěknou záložku, na kterou se dá dívat, a přečtěte alespoň 10 stránek. Já když už se do toho čtení pustím, tak většinou přečtu přibližně 50 stránek.

  Můj čtenářský deník

  Čtenářský deník si vedu od třetí třídy. Mám ho ve velkém sešitě (A4), který má tvrdé desky. Deník jsem si nedávno upravovala, protože byl hrozně „dětský“. Momentálně v něm mám 14 knih. Pro 6. třídu jsem si ho oddělila takto:

  Čtenářský deník

  Naše paní ředitelka (máme ji na češtinu) nám dala soupis, co chce o knize mít zapsáno, to jsem si rozstříhala a nalepila do deníku, vypadá to takto:

  Čtenářský deník-co mám do něho zapsat

  Přední stanu deníku jsem také upravovala, ale nefotila, protože tam bylo moje jméno a příjmení. Deník se snažím vést pěkně, i když to někdy nejde. Jestli máte také čtenářský deník, můžete ho vyfotit a poslat mi ho do pošty, ráda se podívám.

  A teď už si dáme kvíz!

  1. Kreslí se do knih?


  2. Kde většinou najdeme, kdo přeložil knihu?


  3. Jakou nemoc měla Emily? (kniha Vánoční překvapení)


  4. Jak se jmenovala kamarádka Karoliny? (kniha Charlie, kotě které zachránilo život)


  5. Jaká rasa je Méďa? (kniha Vánoční překvapení)  6. Jakého žánru je kniha Charlie, kotě které zachránilo život?


  7. Jak se jmenuje majitel domu v knize Dům za mlhou?


  8. Jak se jmenoval strýček z knihy Dům za mlhou?  9. Jak se jmenoval otec Karoliny? (kniha Charlie, kotě které zachránilo život)
  10. Jak se jmenovala matka Karoliny? (kniha Charlie, kotě které zachránilo život)  11. Kolik stran má kniha Charlie, kotě které zachránilo život?
  12. Kolik stran má kniha Vánoční překvapení?
  Výborně! Asi jsi knihy četl/a. Líbily se ti?

  Fajn. Pár věcí víš, takže nějakou z těchto knih jsi zjevně četl/a. Ale na jedničku to ještě úplně není.

  Není to nejhorší, ale mohlo by to být mnohem lepší. Nějakou knihu jsi možná četl/a, ale asi ne všechny.

  No nic moc. Snad jsem tě na knihy alespoň navnadila. Určitě si je přečti, jsou výborné a napínavé, pokud by jsi chtěl/a úryvek, napiš mi do pošty.

  Styď se! Neděláš to náhodou schválně špatně?

  Vyhodnotit

  A nakonec nějaké inspirace:

  Zde ještě přikládám video o čtečce knih a o obyčejné knize, ať máte alespoň nějakou představu. Jsou tam řečené výhody a nevýhody, tak snad to nějak pomůže.:-)

  Snad se vám tento článek líbil, díky za pozornost a přečtení a snad u dalšího článku.

  Autorka:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (9)

  Příspěvek z 31. srpna 2022 ve 13:33.
  Vysa318 v něm napsala:

  my už to neděláme, hlavně že jsme si na to kupovali drahé věci

  Příspěvek z 31. srpna 2022 v 11:54.
  Mečislava09 v něm napsala:

  My si ve škole čtenářské deníky nepíšeme a nikdy jsme to ani nedělali, což mě docela mrzí, protože třeba právě podle vzoru, který máš ve svém deníku Ty, bych ráda o nějaké knize, kterou jsem četla napsala. :-|

  Příspěvek z 12. června 2022 v 9:50.
  klariss v něm napsala:

  Výsledek kvízu: Fajn. Pár věcí víš, takže nějakou z těchto knih jsi zjevně četl/a. Ale na jedničku to ještě úplně není.
  Nic jsem nečetla...