Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Doporučení autorky

  vydáno  •  knihy
  Jsi vášnivý čtenář/ka? Pokud ano, tak je tenhle článek přímo pro tebe. Dočteš se tu toitž zajímavé tipy na knížky různých žánrů ať už čteš dívčí románky, fantasy nebo poučné či životem inspirované příběhy.

  Tak pojďme na to. Na začátek ti řeknu, že tento článek je určen pro všechny věkové kategorie no ne úplně všechny ale děti cca od 8-16 si tu určitě něco vyberou.

  Začneme kategorii dětí cca od 8-10 let. Pokud spadáš do této kategorie a jsi dívka, tak ti určitě mohu doporučit knížku Spolek holek Lékorek od autorky Patricia Schröder. Knížka je o holce jménem Lea, která je zvědavá a má ráda zvířata, umí výborně napodobovat jejich hlasy a leze na stromy jako kočka. Koníček: skákání na trampolíně.

  • Dotta: Trochu pohodlná, ale když na to přijde, je na ni stoprocentní spolehnutí. Často je hubatá, ale vlastně je nesmělá a její velká italská rodina jí někdy jde na nervy.
  • Mája: Má ráda všechno v lila a růžové, je strašně milá, jen někdy trochu naježená. Umí stříhat ušima. Koníček: krasobruslení.
  • Fanny: Drzá, hlučná, odvážná, prudká. Má bezvadné nápady, umí krásně kreslit a vždycky chce být ve všem první a nejlepší. Oblíbená barva: modrá.

  Když Lea přijde jako nová žákyně do 4. A, okamžitě se skamarádí s Dottou, které si ve třídě nikdo nevšímá. Ale nepočítala s tím, kolik protiv protivných tak proti sobě popudí. Fanny, vůdkyně děvčat ve třídě, a Mája, která jí dělá ocásek, oběma kamarádkám ztrpčují život. Není divu, že si Lea a Dotta umíní ukázat jim, zač je toho loket. Využijí příležitosti, kdy se Fanny rozhodne založit spolek holek a pomocí testu vybírá členky. (popis knihy je opsán z databazeknih.cz, za to se omlouvám, ale já si knížku už přesně nepamatuji a tam je to srozumitelnější).

  Další knížky co ti mohu doporučit jsou série a to série Týna a Pony od Julie Boehme, která je o dívce jménem Týna, která má poníka a v knížkách jsou popsány různé příběh z toho, co společně zažili.

  Farma Sonnenhof, což je série knížek o Julii jejíž maminka pořádá každý rok tábor s koňmi pro děti od 8 do 16 let. Série je o tom, jaké se mohou při obyčejném letním táboru stát problémy a o tom, jak je krásné trávit čas s koňmi. Série je od autorky Andrea Wandel.

  No a teď je řada na chlapcích cca od 8-10 let. To ovšem neznamená, že holky nemohou číst knihy z této kategorie nebo naopak kluci nemohou číst knížky z předchozí kategorie. Ale to, že knížky z této kategorie čtou více kluci a z předchozí spíše holky. První sérií v této kategorii je Škyťák Šelmovská Štika III. Je to série o tom: Jak se stát největším vikinským hrdinou všech dob? Můžete se jím prostě narodit. Může vám to zákulisními intrikami zařídit vaše babička. Nebo se k tomu můžete dopracovat vlastní pílí jako Škyťák Šelmovská Štika III., hrdina tohoto příběhu. Budete přitom muset porazit různé strašlivé netvory, objevit zbrusu novou metodu výcviku draků a prožít všemožná dobrodružství. (jelikož já osobně znám tuto knihu jen z doporučení, tak je obsah zkopírován ze stránky www.slovart.cz, za to se omlouvám)

  Další sérií je Klub tygrů je to série od Thomase Breziny. A je o kamarádech Biggym, Patrikovi a Lukovi, kteří založili Klub Tygrů a pravidelně se scházejí v tajné klubovně. Zajímavý předmět z pozůstalosti námořního kapitána Bollera je navede k hledání pokladu, který má být ukryt v tajemném Chrámu hromů. Nikoho z nich by nenapadlo, že se dostanou až na ostrov pokladů, kde však zdaleka nejsou sami... K této sérii je v knížce přidaná i lupa takže můžeš řešit také. A to je super ne?

  Jako třetí kategorii tu máme knížky pro holky od 10-13 let. Jako první chci doporučit série Srdíčko-Lauren Brooke,Diablo-Gabi Adam,Čarodějky z jezdecké školy-Carola von Kessel. První dvě série jsou o přátelství s koňmi a různé příběhy s koňmi a to poslední je detektivka, kde jsou hlavními hrdinkami Čarodějky, které chodí do jezdecké školy. A navíc ke knize patří i kouzelná hvězda, pomocí které můžeš také luštit.

  A pokud chcete knihy bez koní, tak určitě doporučuji sérii knížek Deník mimoňky od Rachel Renée Russell. Popis knihy: Nestačí, že Nikki J. Maxwellová má otce, který se živí hubením brouků. Ještě se kvůli tomu dostane do prestižní soukromé školy, kam moc nezapadá. Z pohledu její zapřisáhlé nepřítelkyně MacKenzie, dokonalé dívky, která má vše, co je třeba, je Nikki prostě „mimoňka“. A toto je její deník. Zachycující příhody každodenního života, například jak si chtěla z naslouchátka vyrobit luxusní hands-free, jak se snažila sbalit nejhezčího kluka a co zažívala se svými novými kamarádkami, Chloe a Zoey. Určitě se v některých situacích najdete.

  A předposlední sérií této kategorie jsou Tři holky na stopě autoři se mění každých pár dílů a tak je sem psát nebudu.Série je o třech holkách, co si založí detektivní klub a řeší záhady, ale nebojte, není to jen o řešení záhad, ale i prvních láskách, otravných sourozencích a tak podobně. Prostě něco, co všichni dobře známe ze svých zkušeností. Pokud ne, tak buďte šťastní.

  A úplně nej je série Deník malého poseroutky od Jeffa Kinneyho. Ten snad popisovat ani nemusím, ale pro jistotu ho rychle popíšu těm, co netuší. Kniha je o klukovi jménem Greg Heffley, který se najednou ocitl na víceletém gymplu, kde malí poseroutkové, jako je on, narážejí každý den na chodbách do kluků, kteří jsou větší, silnější a holit by se mohli dvakrát denně. Deník malého poseroutky není jen tak obyčejný deníček. Greg tenhle sešit dostal od mámy. A to přesto, že deníky jsou přece jenom pro holky! Takže si nemyslete, že to bude nějaké „milý deníčku“ tohle a „milý deníčku“ támhleto. Navíc tohle vlastně není deník, to jsou zápisky. Greg si prostě zapisuje a čmárá obrázky ke všemu, co se kolem něj děje. Píše o svém otravném starším bráchovi, o potrhlém kamarádu Rowleym, o každodenním boji o přežití ve škole, o jednom fakt děsivém domě hrůzy, o kreslení komiksů pro školní časopis a taky o Sejru.

  Kategorie čtvrtá je pro kluky od 10-12 let. Těm mohu doporučit také Deník malého poseroutky, více o něm je napsáno o pár řádek výše. Jako další tu máme opět sérii od Thomase Breziny a to Klub záhad. Je to velmi podobný jako Klub Tygrů, ale je to napsané už spíše pro starší a je to i malinko děsivější. Opět je tam i lupa, abyste mohli také řešit . Pokud se ti líbit Deník malého poseroutky tak si určitě přečti i sérii Velký frajer Nate. Je to něco podobného jako deník m. poseroutky. A je to od autora Lincoln Peirce. No a to je z této kategorie asi vše, takže jdeme dál.

  Kategorie holky 13-14 let. První sérii této kategorie je Rafaelova škola od české autorky Renáty Štulcové. Pokud se zajímáte o fantasy bytosti typu víly, fauni, nágy atd. Pak si rozhodně přečtěte tuto knihu, kde společně se Marinou dostanete do tajů Rafaelovy školy a zjistíte, že i když se vám zdá, že všichni kolem vás jsou normální, nemusí to tak být. Jako další sérii tu mám trilogie Divergence. Je to sci-fi příběh o tom, jak může náš svět vypadat za 100 let. Něco podobného i když jiného je i série Hunger games. Obě série byly zfilmovány, takže pokud jsi viděla film a líbil se ti, tak neváhej a přečti si knížku.

  A jako poslední zde mám dvě série a to Dívčí tajemství od Thomase Breziny. Série na sebe nenavazuje až na knihy Kočičí holka a Kočičí holka: Nový začátek. A tak ti o ní nemohu nic říct ale však ty si to najdeš, když tě to zaujme. A také sérii Sedmý smysl od Ilky Pacovské. Kniha je o dětech, které jsou nadaný na magii a nastupují do magické školy.

  Kategorie kluci 13-15 let. I kluky by mohla zaujmout série Divergence více popsána o pár řádek výše. A nebo série Harry Potter. Myslím, že jí nemá smysl více popisovat.

  Další povedené série jsou i Eragon nebo Pán prstenů. Více knih z této kategorie už mě bohužel nenapadá. A toto je bohužel i poslední klučičí kategorie jelikož já už knihy, co jsou pro starší kluky nečetla, tak nemohu nic doporučit, ale třeba vás něco zaujme i v holčičí kategorii 15+

  A pokud ne, tak se s vámi loučím a děkuji za přečtení tohoto článku. A poslední je kategorie holky 15+. U této kategorie uděláme malou změnu a to tu, že už nebudu psát popisy, ty si umíte vygooglit i sami a napíšu jen název, autora a žánr.

  Prvních 100, 21.den Cass Morgan sci-fi Skleněný trůn - Sarah J. Mass - sci-fi, romance Dvůr trůnu a růží - Sarah J. Mass sci.fi,romance After - Anna Todd- romance Než jsem tě poznala - Jojo Moyes - romance Selekce - Kiera Cass Dívka ve vlaku - Paula Hawkins-detektivka Za zrcadlem - Alina Bronsky Rudá královna - Victoria Aveyard-sci-fi,romanceBeznadějná - Colleen Hoover

  A speciální kategorie na konec a to poučné nebo aspoň trochu se z nich něco pravdivého dozvíš: Kouzelný atlas Putování časem - Veronika Válková sci-fi, spíše pro mladší Fiorella - Vlastimil Vondruška - sci-fi ze středověku. A knihy od Věry Řeháčkové všechny knihy jsou napsané ze života a nějakým způsobem poučné. A to je asi vše, co jsem ohledně doporučení na knihy chtěla napsat.

  Pac a pusu posílá Ela ♥ PS: Jo a omlouvám se za pravopisné chyby a to, že v článku nepoužívám spisovnou ale spíše hovorovou češtinu.

  Autorka:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (1)

  Příspěvek z 16. února 2021 v 9:28.
  Magda8 v něm napsala:

  Dobrý, jenom ta věkový kategorie bych posunula;-)
  Jinak super, čtyři tlapky:->