Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Dostihový kvíz

  vydáno  •  Kvízy · Zvířata

  Dostihy jsou jednou z disciplín jezdeckého sportu stejně jako třeba parkurové skákání nebo drezura. Ale spíše než o styl a eleganci tady jde o rychlost a výdrž. Společně si o nich něco povíme a pro odvážlivce je připravený kvíz.

  Dostihy v Hipodromu Most, © Freydis

  Dostihy jako takové se běhají už od počátku 18. století, ale jejich původ má kořeny mnohem dále v minulosti. Už někdy v roce 648 před naším letopočtem se ve starověkém Řecku pořádaly vozatajské závody, jezdilo se v oválu v aréně jako na dnešní dostihové dráze a uzavíraly se sázky. Dříve však žádná speciální pravidla nebyla a vypadalo to tedy celkem drsně. Asi bychom nad tím dnes kroutili hlavou.

  V Anglii záznamy o dostizích dokládají závody cca z roku 1540. Tam měly dostihy velkou tradici a tomuto sportu se přezdívalo „sport králů“. Nejlepší koně panovníků měli měřit své síly a obhájit titul. Bylo to tedy podobné, jako je tomu dnes, ale s výjimkou toho, že dostihového koně mohou vlastnit i třeba vaši rodiče.

  Na našem území se podle historických pramenů začalo závodit mnohem dříve. Zpráva o prvním koňském závodu je z roku 1478. Největší chov dostihových koní měl u nás hrabě Ferdinand Kinský a roku 1839 založil v Česku první dostihový spolek, který sloužil ke sdružování lidí, kteří holdovali dostihům.

  Dostihy se začaly dělit na klusácké dostihy, pro které bylo vyšlechtěno speciální plemeno klusáků, rovinové dostihy, kde koně běhají pouze po oválu buď travnatého nebo písčitého charakteru, a pak také překážkové dostihy. Od toho se odvíjely různé druhy překážkových dostihů jako třeba steeplechase, kdy koně běží určitý kurz dostihu a zdolávají různé překážky – přírodní i umělé. Tyto dostihy běhají plnokrevní a polokrevní koně. Plnokrevní jsou Angličtí plnokrevníci a polokrevný je Anglický plnokrevník s příměsí.

  Něco málo z ostatních pojmů:
  Handicap – Dostih, kde koně nesou rozdílnou váhu podle svých předchozích výkonů, aby byly šance na vítězství vyrovnané.
  Rajťák – pracovní jezdec
  Kurz dostihu – Vytyčená trasa, kudy dostih povede.
  Paddock – Ohraničené místo, kde se před dostihem koně vodí. Sázkaři si zde můžou vybrat a prohlédnout své favority.

  Jak to bylo s Velkou?

  Náš tradiční steeplechase dostih Velká Pardubická se poprvé běžel 5. listopadu roku 1874. Tehdy byla dráha velmi těžká a ze čtrnácti koní dostih dokončilo pouze sedm. Velká Pardubická se běhala každoročně s výjimkou válečných let (1914–1918) a politických událostí (jako třeba vpád sovětských vojsk Rudé armády). V roce 1933 se jako první žena v historii objevila na startu nedostihnutelná Lata Brandisová s klisnou Normou. Odvážně se tak postavily všem mužům a později nacistům, kteří jejich účast zásadně nepodporovali.

  Nyní kvíz! Dokážete uhodnout, co některé názvy znamenají? Znějí až možná trochu legračně, ale označují určité náčiní a činnosti. Pokud neuhodnete nic, nezoufejte.

  1. Co je to blinkrs?


  2. Co jsou to cígle?


  3. Co je kurt?


  4. Co znamenají pígle?


  5. Kdo je puler?


  6. Co je vištuch?


  7. Kdo je žokej?


  8. Co je trenza?


  9. Kdo je outsider?


  10. Co je kentr?


  Gratuluji! Získáváš bronzovou medaili!

  Gratuluji! Získáváš stříbrnou medaili!

  Gratuluji! Jsi vítěz Dostihového kvízu a vyhráváš zlatý pohár!

  Vyhodnotit

  Doufám, že jste při kvízu nepodváděli a snad jste se i něco nového naučili. Pochlubte se výsledky!

  Autorka:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (5)

  Příspěvek z 14. července v 8:56.
  DarkAngelDavi v něm napsal:

  Super kvízok, mám 30 bodů dost možná proto že jsem chodil ke koním...

  Příspěvek z 18. května ve 12:07.
  Freydis v něm napsala:

  Je to tipovačka, nebudu dávat přísné hodnocení když ani 90% lidí neví, co názvy znamenají. Ani jsem nepočítala s tím, že to bude někdo vsechno vědět nebo to natipuje dobře. Kvíz byl spíš zpestření :-D Až udělám kvíz o Česku a většina nebude třeba nic vědět, tak teprve tam dám přísné hodnocení :-D

  Příspěvek z 17. května v 15:24.
  Viki_show v něm napsala:

  Super článek ale kvíz by mohl být s přísnějším hodnocením.. vše jsem typovala protože to neznám a píše to že prý získávám zlatý pohár);-D