Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Dovolená s dalekohledem

  vydáno  •  Vesmír · Prázdniny · Léto
  Když napíšu pojem vesmír, většina z vás si asi představí planety, hvězdy, černé díry a další věci, které k vesmíru nepochybně patří. Některé lidi zaujal vesmír natolik, že začali vymýšlet, jak by se do něj dostali a prohlédli si ho zblízka. To se nám asi nepovede, protože je to hodně náročné, stojí to peníze a kosmonauti musí být speciálně trénovaní. Ale i tak se můžeme vesmírem zabývat.

  Pohled na Zemi (říjen 2007) - Fotografie je složená ze snímků více satelitů, které sbíraly data vrstev globálních údajů od polárního ledu po světlo, odrážené mikroskopickými rostlinami v oceánech., © Nasa Earth Observatory

  Ještě než se první člověk dostal do vesmíru, vynalezli lidé dalekohled, se kterým je toho vidět mnohem víc než pouhým okem. I mě a moji rodinu zajímá vesmír. Jenže nemáme moc kvalitní dalekohled. Navíc ve městě při pozorování ruší osvětlení a není v něm dost místa a klidu pro nerušené zkoumání. Naštěstí můj děda pracuje v pražském planetáriu (možná jste tam byli se školou) a každý rok s námi jezdí na Dovolenou s dalekohledem.

  To je akce, kterou pořádá Hvězdárna v Rokycanech spolu s Hvězdárnou a planetáriem v Praze. Je určená především pro astronomy a jejich rodiny. Nevím, jaká zábava z toho kouká pro dospělé, to bych se jich musela zeptat, ale nám dětem se tam rozhodně líbí. V noci můžeme být dlouho vzhůru, protože se pozoruje, a občas se zaběhnout podívat do dalekohledu. Někdy jsou vidět doopravdy zajímavé věci, jako různé mlhoviny, hvězdokupy nebo planety.

  Za jednu noc můžete vidět několik různých zajímavostí, protože všichni vám rádi ukážou, co je zrovna vidět z jejich dalekohledu, a ještě vám to vysvětlí. Přes den máme volnou ruku, protože dospělí podřimují na přednáškách a nemají moc času se o nás starat. To se potom zabýváme dětskou astronomickou soutěží, která je vyvěšená na nástěnce. Někdy můžeme vyhrát třeba i malý dětský dalekohled, ale to musíme být na prvním místě.

  K dalším akcím, které se pořádají každý rok, patří bojovka. Většinou se pořádá za zamračené noci, aby vedoucí ani účastníci nepřišli o pěkné noční pokoukání. No a když se vrátíte z bojovky hladoví, čeká tu na vás teplá půlnoční večeře. Ta je tu ovšem na denním pořádku, protože s kručením v břiše se špatně pozoruje. Na další Dovolenou s dalekohledem se těším a rozhodně si ji nenechám ujít!

  Autorka: (12 let)

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (2)

  Příspěvek z 19. září 2009 v 16:28.
  NIkoNiko v něm napsal:

  NikoNiko

  Mně vesmír na jednu stranu děsí a nadruhou zase ne

  Příspěvek z 8. září 2009 ve 20:44.
  zora789 v něm napsal:

  Planetárium

  Jo, tam jsem byla. Hezký článek 4