Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Dovolená v okolí Kamýku nad Vltavou

  vydáno  •  Cestování

  V zahraničí i v České republice se vyskytuje mnoho zajímavých míst. Každé z nich je zajímavé něčím jiným. V tomto článku je několik stručných zajímavostí o okolí Kamýku nad Vltavou.

  Přehrada Kamýk nad Vltavou, © Pralinka2

  Kamýk nad Vltavou se nachází v jižní části Středočeského kraje u řeky Vltavy. Z dálky vypadá jako obyčejná středočeská obec. Ale v jeho okolí se nachází několik zajímavostí, pro které se vyplatí tam občas zajet na dovolenou.

  Voda

  V těsné blízkosti obce se nachází přehrada Kamýk nad Vltavou, která je vidět na článkovém obrázku; není nějak extra velká, ale je tam. Mnohem větší je přehrada Orlík (Orlická přehrada), která je několik kilometrů proti proudu řeky.

  Orlická přehrada na Vltavě

  V přehradě Orlík je docela velká zásoba vody, takže přehrada na konci jara a začátku léta většinou vypouští studenou vodu, kterou nashromáždila v zimě a na začátku jara. Proto pod přehradou Orlík, zejména v obci Solenice, ale i v okolí Kamýku nad Vltavou, bývá na začátku léta dost často studená, krásně osvěžující voda, dost často s teplotou kolem 8 až 13 °C, ale na konci června 2018 byla v okolí Kamýku teplota vody dokonce chvílemi i 6 °C. Ale studená voda tady není pořád. V přehradách Orlík a Kamýk je vodní elektrárna, která se pouští při větší spotřebě elektřiny, a pak přehrady vypouštějí více studené vody. Když elektrárny nejsou puštěné, studená voda do obce Kamýk a dál po proudu nepřitéká, a od Zrůbku kolem Roviště se až do Velké a Kamýku dostane teplá voda, která je ve Slapské přehradě. Slapská přehrada se nachází od Kamýku několik desítek kilometrů po proudu, ale její hladina dosahuje až ke Kamýku.

  Za vhodných podmínek se mezi studenou vodou, přitékající z Orlické a Kamýcké přehrady, a teplou vodou ve Slapské přehradě vytváří docela ostrá a viditelná hranice, na které se někdy na vzdálenosti necelého metru liší teplota vody o více než 10 °C. Například na jedné straně od čáry je teplota necelých 10 °C a na druhé straně 21 °C i více. Ta hranice mezi teplou a studenou vodou je někdy i viditelná jako taková čára na hladině. A podle toho, zda se vypouští více či méně vody, se ta hranice někdy zvolna pohybuje jedním nebo druhým směrem.

  Přičemž podle toho, jaká je teplota a vlhkost vzduchu, se někdy vytváří mlha nad studenou vodou (při teplém a vlhkém vzduchu), nebo nad teplou vodou (při studeném vzduchu).

  Mlha v teplém vzduchu nad studenou vodou je pro toto místo v létě typická.

  Mlha nad studenou vodou ve Velké u Kamýku nad Vltavou

  Mlha nad studenou vodou ve Velké u Kamýku nad Vltavou

  Ta ostrá hranice mezi teplou a studenou vodou je docela zábavná při plavání.

  Záchranná stanice Hrachov

  Nedaleko od Kamýku nad Vltavou se nachází obec Hrachov, a v ní je Záchranná stanice Ochrana fauny. Jde o zařízení, ve kterém jsou umístěna zvířátka. Nejde však o exotická zvířátka jako klokani, žirafy nebo lvi. Jsou tam zvířátka, která žijí u nás, v Čechách. Například veverky, srnky, havrani, krkavci, čápi, kachny a podobně. Úkolem této záchranné stanice je starat se o zvířátka, která jsou zraněná a momentálně nemohou žít v přírodě.

  Přičemž zvířátka, která mohou být vyléčena, jsou po vyléčení vypouštěna zpět do přírody. A zvířátka, jejichž zranění je takové, že už nebudou moci být vypuštěna, zůstávají v Záchranné stanici natrvalo. A právě tato zvířátka jsou k dispozici i pro prohlížení ze strany návštěvníků; zvířátka, která budou opět vypuštěna do přírody, se neukazují, aby si na lidi nezvykla a byla pak v přírodě schopná normálně fungovat.

  V Záchranné stanici Hrachov

  Havran v Záchranné stanici Hrachov

  V Záchranné stanici Hrachov

  Srnka v Záchranné stanici Hrachov

  Je docela zajímavé se podívat na to, jaká všechna zvířátka se u nás běžně vyskytují v přírodě, i když je moc často nevidíme, protože se pochopitelně před lidmi schovávají.

  Horolezci

  Kousek pod Kamýkem nad Vltavou se nachází lokalita Roviště, v jejímž okolí jsou skály. Tyto skály, tyčící se střídavě na pravém a levém břehu, jsou oblíbenými horolezeckými terény. Za příznivých podmínek se na skalách podél řeky dají najít i desítky horolezců. Někdy je jich méně. Podle počasí a dalších podmínek.

  Horolezci na skále poblíž Roviště

  Kostely, zvony, radnice

  Ve vesnici Velká, která je asi 2 km od Kamýku a administrativně patří pod Kamýk, se nachází kaplička, která každý den ve 12 a v 18 hodin dvě minuty zvoní.

  Přímo v Kamýku nad Vltavou se kromě obecního úřadu, školy, prodejny potravin a několika restaurací nachází i kostel.

  Kostel v Kamýku nad Vltavou

  Kostel se nachází i v nedalekých Hřiměždicích, i tam se někdy zvoní.

  Na větší nákupy, do železářství, lékárny, papírnictví a podobně, je možné zajet do většího města. Nejbližší takové město jsou necelých 20 km vzdálené Sedlčany, je však možno dojet i do Příbrami, kam je to ale víc do kopce.

  Náměstí v Sedlčanech

  Protržený rybník

  V okolí Kamýku nad Vltavou se dají vidět u různé zajímavé události. Například v květnu 2014 tam při noční bouřce došlo k takovému dešti, že u obce Zduchovice kousek od Kamýku rozvodněný potok protrhl hráz rybníka. Takto vypadal dotyčný rybník následující den dopoledne.

  Rybník u Zduchovic v květnu 2014

  Hráz rybníka se spodní strany toho dne vypadala takto:

  Hráz rybníka u Zduchovic v květnu 2014

  Od té doby uplynulo 5 let. Zajímá vás, jak tento rybník u Zduchovic vypadá teď? Není nic jednoduššího než si tam zajet a vyfotit si to. Výsledek je takovýto:

  Bývalý rybník u Zduchovic v roce 2019

  V hrázi dosud je díra, která se tam vytvořila v květnu 2014, ale bahnité dno rybníka zarostlo trávou a rákosím a vrbami, takže už se na první pohled ani moc nepozná, že to býval rybník. No, možná ho někdy někdo opraví, ale zatím to vypadá, že od jeho protržení v květnu 2014 na něj nikdo nesáhl. Uvidíme.

  Je tam krásně

  Kolem Kamýka nad Vltavou, Velké a Roviště jsou různá zajímavá místa, na která stojí za to se podívat. Ale samozřejmě tam jezdím hlavně kvůli své hlavní a nejoblíbenější letní činnosti, a to flákat se, nic nedělat a válet se u vody. Je tam krásně. No a i když v Záchranné stanici v Hrachově mají různá zajímavá zvířátka, i při prostém ležení u vody je občas možné potkat nějaké zvířátko, a ne jedno.

  Labuť s mláďátky

  Samozřejmě Kamýk nad Vltavou není jediné zajímavé místo; na spoustě míst se dá najít leccos zajímavého a někdy i jedinečného. A to i na zdánlivě obyčejných místech v Čechách nebo na Moravě; samozřejmě zase jiná zajímavá místa jsou i v zahraničí, a to nejen v Austrálii či Egyptě, ale i třeba na polské straně Krkonoš a Jizerských hor nebo na německé straně Krušných hor či Šumavy.

  Tak se mějte, a až budete mít někdy prázdniny nebo volný víkend, tak si je užijte.

  Související Alíkovina:

  Autor:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (3)

  Příspěvek z 24. září 2019 ve 12:41.
  smejky225 v něm napsal:

  Pavle, jak to, že ty můžeš cestovat a já vždy, když někam jedu.. začne mě otravovat jistý plevel a nadává mi to kapitalistů, vykořisťovatelů a neplničů pětiletek? :-o

  Příspěvek z 24. září 2019 ve 12:20.
  VHanka v něm napsala:

  Byla jsem tam, mají tam super zmrzlinu:-) Jinak je tam Vrškamýk, zřícenina hradu, kde jsme se byli podívat.

  Příspěvek z 22. září 2019 ve 13:46.
  majdula2000 v něm napsala:

  Zajímavý článek, hlavně ta čára na vodní hladině.:->