Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Dráček o chovu bojovnice pestré

  vydáno  •  zvířata

  Ahoj, jmenuji se Dráček a jsem beťák. (Beťák je ze slova Betta, latinský název mého druhu.) Připlul jsem za vámi, abych vám vysvětlil, jak se opravdu postarat o moje brášky, které má dost lidí doma, ale řádně se o ně nestará.

  Beťák dráček, © Morell

  Ahoj lidičky! Rád vás všechny vidím přes sklo svého domova! Jsem Dráček a chci si s vámi popovídat o mých brášcích, které dost lidí chová, když se nadchnou pro to mít doma akvárko.

  Prosím vás, mí bráškové se ve zverimexech nudí, mají tam málo místa a někdy se opravdu sotva pohnou. Koho z vás by bavilo chodit po maličké místnosti, kde na každou stranu uděláte tři kroky? Stejně tak nás nebaví v takovém prostoru plavat. A jen lenivě odpočívat nám nesvědčí. Tak ať mají moji bráškové alespoň 10l nádržku, kde se mohou trochu protáhnout. Nebojte, moc nevyrosteme, jsme maličké rybičky, ale potřebujeme místo, aby nás pohyb mohl bavit. Ty malinkaté skleničky, co se jim říká betárka, to je neštěstí, když se každý týden musíme koupat v nové vodě z vodovodu, ten chlór pálí!

  Taky nám bývá zima. Doma v přírodě, v mělké vodě, tam by se nám líbilo, je tam teplíčko, obvykle 23 – 30 °C, takže tady u vás přes zimu potřebujeme přitopit. 21 °C v místnosti znamená 19 i méně v akvárku, kde pak mí bráškové mají zimu a mohou chytit rýmu. Jenže rýma u nás je opravdu problém, vy jen kašlete a špatně se vám dýchá. My beťáci, když chytíme rýmu, tak se udusíme.

  Když se o nás ale dobře postaráte, tak jsme zvídaví a hraví. Víte například, že někteří z nás se naučili i triky jako udělat ve vodě přemet? Víme, kdo nás krmí, a protože máme stále hlad, můžeme jíst i z ruky, když budete opatrní. Máme totiž zuby, protože v přírodě jíme hmyz.

  Jsme ale taky docela zlí, všichni ti dlouhoploutví mezi námi jsou kluci a naši kluci se mezi sebou na smrt nesnesou, proto v jednom vodním domečku může žít jen jeden z nás. Já mám svůj domeček taky jen pro sebe a pořád ho obplouvám, abych se ujistil, že tomu tak pořád je.

  Jsme taky šikovní stavitelé. Dýcháme vzduch a občas děláme vzduchové bublinky obalené slinami. Jsme v tom borci a stavíme si taková pěnová hnízdečka z bublinek. Ty máme, kdyby se náhodou objevila nějaká fešanda bojovnice, abychom měli kde ubytovat jikry, nové bojovníky. Staráme se o ně ale jen my kluci, naše holky na to moc nejsou.

  Máme rádi, když je okolo nás zeleň, živá rostlinka je krásná a čistí vodu. Taky máte stromy a rostliny, ne? Určitě byste je za kus plastu nevyměnili.

  No nic, já zase poplavu, ta dlouhá trubka zase svítí, takže okolo ní bude hezky teplíčko a já se musím ujistit, že mi sem nevlezl jiný beťák... jo, kdyby to raději byla larva komára, mňam!

  Autorka:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (3)

  Příspěvek z 10. května 2020 ve 12:46.
  Molly58 v něm napsala:

  Skvělý článek 🐾🐾🐾🐾🐾

  Příspěvek z 8. prosince 2019 ve 13:41.
  Morell v něm napsala:

  Toho si vážím.

  Příspěvek z 8. prosince 2019 v 9:18.
  Colossus v něm napsal:

  Velmi hodnotný článek