Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Druhy zbrojí

  vydáno  •  Historie

  Zbroj má chránit celé tělo před zraněním, a to jak před útokem z blízka, tak i před útokem z dálky. Poskytuje vojákovi pasivní ochranu před nepřítelem.

  Rytířské brnění a helmice, © NadineDoerle

  Zbroje dělíme na lehké, středně těžké a těžké. Budeme srovnávat hlavně jejich ochranu vůči útoku, lehkost a komfort.

  Hlavní výhoda lehké zbroje spočívá, jak už název napovídá, v její lehkosti, což znamená, že se v ní můžete rychle pohybovat, a to oceníte, pokud jste průzkumník nebo utíkáte před nepřítelem nebo nepřáteli. Její hlavní nevýhoda je nízká ochrana proti útokům. Mezi lehké zbroje řadíme například kožešinovou či koženou. Koženou dále dělíme na kožené brnění a kožený kyrys. Existuje ovšem i zbroj z textilu prošívanice.

  Středně těžká zbroj je těžší než lehká zbroj, ale za to o dost lehčí než zbroj těžkooděnců neboli těžká zbroj. Hlavní plus této zbroje je její vyváženost. Není zas tak moc těžká, což znamená, že se v ní můžete relativně dobře pohybovat, je docela pohodlná a celkem dobře vás ochrání. Není ale dobrá proti úderným jednotkám. Mezi středně těžké zbroje řadíme například kroužkovou košili, šupinovou košili, falerovou zbroj, lamelovou zbroj apod.

  Těžká zbroj je velmi těžká a nepohodlná, ale velmi dobře ochrání. Je ideální proti jiným těžkooděncům a vojákům, kteří používají sekery, kladiva, řemdichy či jiné úderné zbraně. Hlavní nedostatek je v tom, že nemůžeme utéct před nepřítelem, protože nás velmi zpomaluje. Také pro člověka, který tuto zbroj používá, jsou ztěžující vysoké náklady na údržbu. Do těžkých zbrojí řadíme hlavně typické rytířské zbroje, paladinské zbroje, železné brnění, ocelové brnění, stříbrné brnění (postříbřené) atd.

  Každý voják či žoldák nesmí zapomenout na helmici. Helma je sice nepohodlná, těžká a zpomaluje náš pohyb, ale může nám zachránit život, a proto se bez ní válečníci neobejdou.

  Na závěr bych chtěl říct, že všichni bojovníci na blízko můžou používat štít. Je štít potřeba? Rozhodně je, protože zesiluje naši ochranu proti těžkým zbraním. Zbroj prostě nestačí, aby nás ochránila bez kvalitního štítu. Štít by samozřejmě měl být lehký a pevný. Jeho velikost by měla být tak akorát, ale spíš trochu větší, avšak nejdůležitější je si zapamatovat, že ani ten nejlepší štít nás nemůže ochránit před útokem zezadu.

  Autor:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (3)

  Příspěvek z 18. prosince 2019 v 19:52.
  Myšoňka v něm napsal:

  Pět tlapek, velmi zajímavý článek. Nikdy jsem se o zbroj nezajímala, ale tohle mi pomohlo se v tom trochu zorientovat. Děkuju! :D

  Příspěvek z 17. prosince 2019 v 19:01.
  tomato v něm napsal:

  Super velmi zajímavé!R^ Mohl’s tam akorát trochu uvést a zakončit.

  Příspěvek z 16. prosince 2019 v 10:40.
  JáJá1 v něm napsal:

  Zajímavý článek, 5 tlapek.:->