Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Dubaj, jiný svět

  vydáno  •  Volný čas venku
  Nedávno jsem se vrátila z Dubaje. Měla jsem pocit, že jsem v jiném světě.

  Dubaj je součástí spojených Arabských Emirátů. SAE jsou velmi bohatý stát, protože mají obrovské množství ropy. Když jsem přiletěla do Dubaje, okouzlilo mě největší letiště na světě. Uvnitř se nacházely živé palmy a zlaté sloupy. Spousty obchodů a nespočet kaváren bylo přeplněných turisty.

  Městská doprava je v Dubaji mnohem horší než v Praze, samé zácpy, což nás, Evropany, nervuje. Tam však nikdo nikam nespěchá. Místo našeho „za chvíli“ tam říkají: „Inch Aláh!“, čti /Inč Aláh/ neboli „dá-li Bůh“. Proto když jsem někam jela a řidič řekl, že jsme tam za deset a dodal: „Inch Aláh,“ věděla jsem, že minimálně třicet minut ještě pojedeme.

  V Dubaji mají vůbec všechno nej, nejznámější je však nejvyšší budova na světě Burch Kalifa. Na ní se dá vyjet až do 148 patra. Tam jsem vyjela. Na výtahy se stála velká fronta, ale na ultra moderních obrazovkách promítali Burch Kalifa News, což jsou zprávy jen o této budově.

  Výtahy jsou zde tři a všechny jsou rychlostní, což znamená, že vyjedou nahoru ani ne za 30 vteřin. Nahoře na Burch Kalifa se nachází vyhlídková plošina a obchůdek se suvenýry. Všude po Dubaji je plno sošek Burch Kalífy, jedné jsem neodolala a mám jí doma.

  Za zmínku jistě stojí největší trhy na světě. Jsou to trhy tři. Trhy se zlatem, trhy s kořením a trhy s textilem. Trhy se zlatem nejsou žádné stánky, jsou to kamenné obchody. Ale smlouvá se zde, obchodníci to očekávají. Zlaté trhy navštěvují Emiráťané, když jdou své ženě koupit zlato. Je tu totiž zvykem, že když si muž chce vzít ženu, tak ona mu řekne svojí hodnotu (min. 250 000 dirhamů, 1 dirham  = 6 Kč) a on jí za ty peníze koupí zlato. Nachází se zde největší zlatý prsten na světě.

  Trhy s kořením také nejsou žádné stánky. Seženete zde vše a levně. Vanilka, sušené citróny, kameny z velbloudího mléka... A trhy s textilem. Prodávají se zde tradiční arabské róby a látky.

  Všude po Dubaji najdete krásné vysoké domy, fantasticky udržované. Jeden z těchto domů je Dubajmall, největší obchodní centrum na světě. Je zde největší akvarilová stěna na světě, největší zpívající fontána na světě a největší vnitřní vodopády na světě. To vše v jednom centru.

  Pak je zde centrum Mall of Emirates, kde najdete největší vnitřní sjezdovku na světě. Jsou tam -3 °C a sněží přímo ze stropu. Také je tam příjemné šero, ale ne tma. Pak je tu palmový ostrov. Uměle vytvořený ostrov ve tvaru palmy. Palma má kmen, šestnáct listů a prstenec.

  Pokud letíte do Dubaje, letíte do jiného světa. Do světa, který vás okouzlí.

  Autorka:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (1)

  Příspěvek z 23. února 2015 v 18:49.
  magdička8 v něm napsal:

  podvodnice

  ti podvodnice ti sto kopírovala