Alíkovina

Dušičky: Pověry a zvyky

vydáno  •  Podzim
V kalendářích je 2. listopad označen jako Památka zesnulých. Ale spíš ve svém okolí uslyšíte o Dušičkách. I tento den má své vlastní zvyky a pověry.

Dušičky, jejich pověry a zvyky: hořící svíčky, © Profimedia.cz

Podoba dnešních Dušiček je téměř všude stejná. Vzpomínáme na zemřelé, navštěvujeme jejich hroby, zdobíme je květinami a věnečky, zapalujeme svíčky.

Svatební košile

Znáte sbírku Kytice Karla Jaromíra Erbena?
Báseň Svatební košile vychází z pověry o dušičkách. Je to jedna z nejstrašidelnějších básniček, které Vám ve škole doporučí jako povinnou četbu.

Jako všechny tradice, i Dušičky mají svůj příběh. Prý v tento den mohly duše zpátky na svět. Podle toho, jaký byl jejich pozemský život, mohly živým pomáhat, ale i odplácet těm, kteří jim za života ubližovali. Zapalování svíčky je jedním z tradičních zvyků. Dle pověry měl oheň duším pomoci najít cestu zpět k živým.

Dříve se žádné svátky či oslavy neobešly bez jídla. Na tento svátek se především peklo pečivo. Specialitou bývaly rohlíky, bochánky, věnečky a tvary podobné zkříženým kostem, kterým se říkalo "kosti svatých".

A víte co? Ještě na začátku 20. století se v jižních Čechách chodilo na Dušičky koledovat. V okolí Českého Krumlova se koledě říkalo "chodit po rohlíkách", protože odměnou koledníkům bylo většinou pečivo.

To nejhezčí z Dušiček se ale zachovalo, zvyk společně se scházet, vzpomínat na ty, které jsme měli tolik rádi a kteří už nejsou.

Autor:

Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (5)

Příspěvek z 26. listopadu 2012 v 18:39.
terusak v něm napsala:

Nemám je v oblibě.....

Na dušičky přesně na ně mi umřela má babička ale vždy jí jdeme dát květiny a svíce na hrob...

Příspěvek z 9. listopadu 2012 v 17:54.
Mery v něm napsala:

Dušičky

Je to príma článek, moc hezký. 25

Příspěvek z 4. listopadu 2012 v 19:43.
Jolana_ v něm napsala:

Reakce na MichaelaM:

no to se máš,všechno nej7