Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Diskuse k Alíkovině

  « Přejít na článek

  Dušičky – svátek všech věrných zemřelých

  Nový příspěvek do diskuse:

  Přispívat mohou jen přihlášení uživatelé.

  Pokud máš účet, přihlas se, pokud ne, můžeš si účet založit.

  Prodleva měsíc.
  Příspěvek ze 17. dubna ve 22:29.
  taninkasarinka v něm napsal:

  My máme hřbitov kousek od školy. Jen vyjít kopec, přejít dvě cesty a člověk je před branou hřbitovní. Občas sem po škole chodím, protože je zde klid a člověk si může odpočinout od uspěchaného světa plného hluku. Tady lze slyšet pouze vítr, občas pták, zajíc nebo šustění listí. Tím že tu chodím i přes rok, není tu tolik lidí jako o dušičkách. Vždycky když vejdu dovnitř, projdu vše až k památníku padlých sovětů co zde je a čtu si jména na náhrobcích. Pak projdu všechny uličky i místo pro vysypání popela. V zadní částí hřbitova jsou ještě hroby německé, protože v našem městě žilo přes 90% pouze Němci. T hroby jsou hezké a některé jsou z kovu a mají buď kříž nebo i zvoneček a kovový svícen na tu velkou dlouhou svíčku která se dávala místo těch čajových nebo hřbitovních. Vždy to projud kolem těch starých hrobů až úplně dozadu kde je zídka a maličký park na památku dalších obětí. Takže druhý masový hrob na našem hřbitově. Jsou tu i keříky a pěšinka vedoucí dozadu k lavičce kde si vždycky sednu a přemýšlím a poslouchám to ticho. Je to dobré místo na rozjímání a je tam klid. V zimně jsem vždy pod keř nasypala zrní pro ptáčky protože se v nich zdržovali. Chodím tu ať je léto nebo zima. :-) ¨
  Dušičky jsou můj oblíbený svátek a tak si je nenechám ujít žádný rok a vždy se jdu podívat na hřbitov den předem, na dušičky i den po dušičkách. Jde pozorovat ty změny kdo si vzpomene vážně jednou za rok a kdo se stará celoročně. Popravdě už to tu mám dost zmapované takže vím že o některé hroby se nestará nikdo což je škoda.
  Je tu i židovská část která je chráněná a tam si nepamatuji jestli někdy šel někdo jiný než já. Svíčky se tam zapalovat nesmí a hroby jsou křehké a mnohdy opřené o dřevo aby nespadly.
  Ráda vzpomínám na duše co tu jsou a na ty co za nás položili svůj vlastní drahocenný život jen proto aby my jsme tu mohli být nadále. Když vidím že je nějaká svíčka nebo květina shozená tak ji spravím a dám zpět na místo kde má být. Hořící svíčky na dušičky v noci jsou moc hezké.

  Prodleva 5 měsíců.
  Bmatej v něm napsal:

  Ja proste milujem vôňu horiacich kahancov preto rád chodím na cintorín O:-)

  ANDÍLEK2009 v něm napsal:

  Moc krásný článek :->

  VHanka v něm napsala:

  Čas dušiček samozřejmě trávíme návštěvou hřbitovů. A protože máme příbuzné v různých koutech, čeká nás vždy pět hřbitovů. Což se často nedá stíhat v jeden den.
  Jako malé dítě jsem tohle cestování nesnášela. Hřbitovy nemám ráda ani dnes.

  Ale všímám si jedné věci- jde tedy o ty hřbitovy, které navštěvujeme my - střední Čechy.
  Dřív jsme nepřelézali kusy spadané omítky, abychom se dostali k hrobům. Ani kusy dřeva ze starého lešení u kostela, kde se už hromadu let nic neděje... Ty hřbitovy vypadají nějak čím dál hůř a o to víc depresivně. Už se o to nikdo moc nestará.
  Nemluvě o mnoha hrobech, ze kterých roste plevel do úctyhodné výšky.

  A také mi přijde, že návštěva na dušičky je menší než v předchozích letech, kdy se kolem nedalo ani zaparkovat.

  Je pravda, že my také na dušičky navštěvujeme hřbitovy spíš kvůli babičce, která by se tam sama nedostala a tak ji tam naše rodina vozí.

  Naše rodina to má tak nějak nastavené jinak.
  Na příbuzné, kteří už s námi nejsou, vzpomínáme často i během roku. Nejen na dušičky.
  Máme i jejich fotky, často si o nich i povídáme... necítíme ale tu potřebu se jednou za rok vypravit povinně na ty hřbitovy a zapalovat svíčky.

  Nejsme věřící. Podle nás tam na hřbitově ti milovaní už nejsou, to se ztratilo jejich smrtí.
  Zůstávají ale nadále v našich vzpomínkách. A to je myslím to nejdůležitější.

  Důležitější než jít bezmyšlenkovitě dát dekoraci na hrob ve kterém jsou jen kosti, jen prostě z nějaké povinnosti.
  Myslím že ty vzpomínky na zesnulé a povídání si o nich je důležitější.

  Příspěvek z 2. listopadu 2023 v 7:29.
  Anežka9 v něm napsala:

  Krásný článek poslala jsem ho i mamce ať si ho přečte:->

  Příspěvek z 2. listopadu 2023 v 6:33.
  Betty_H v něm napsala:

  Já když vstoupím na hřbitov, obzvlášť v tuhle dobu, cítím zvláštní energii. Lidičky, je to nádhera. Tenhle článek si zaslouží plný počet bodů a děkuji ti,že jsi ho napsal.

  předchozí 1 další