Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Dvanáctiletý Jakub zvítězil ve street artu a vystoupí naživo

  vydáno  •  Volný čas venku · Kultura · Malování · Vyrábíme · Soutěže
  Dvanáctiletého Jakuba Straku z Košic čeká již tuto sobotu 25. října mimořádný zážitek. Po boku špičkového umělce Michala Škapy vystoupí v rámci Graffiti & Scrapbook Battle, čímž korunuje svůj úspěch ve street art projektu Stripe up Your Life Tour společnosti Stabilo a The Chemistry Gallery.

  Jakub Straka, vítěz soutěže Stripe up Your Life, © Alík

  Street art

  je umění, které najdete na veřejných místech, na ulici. Na rozdíl od graffiti k jejichž výrobě se nejčastěji používají spreje, používá street art mnohem více médií a technik, např. nálepky, šablony, video projekce, mozaiky a další.

  V rámci projektu Stripe up Your Life dostali školáci možnost umělecky se vyjádřit v kategoriích Graffiti a Scrapbook. Odměnou pro mladé výtvarníky je výstava děl v pražské The Chemistry Gallery. Vítěz projektu navíc v rámci otevření výstavy sprejem přenese svou vítěznou skicu z papíru na obrovskou plochu hodnou světových galerií. Pro začínajícího výtvarníka by mohlo jít o začátek hvězdné kariéry.

  Fotogalerie

  Tímto vítězem se stal dvanáctiletý Jakub Straka z Košic. Kreslit a malovat začal už ve školce. Zatímco ostatní děti si jen hrály, Jakub vytvářel malá umělecká dílka. Postupně se dostal ke graffiti.

  Chcete vidět Jakuba naživo?

  Jakuba můžete podpořit v sobotu 25. října ve 14 hodin v pražské The Chemistry Gallery.

  Umění ulice si budete moci vyzkoušet i vy. Přímo v galerii se totiž od 11 do 17 hodin otevře Graffiti a Scrapbook Ateliér.

  Kde galerii najdete?

  The Chemistry Gallery, Bubenská 1, 170 00, Praha 7, tram a metro Vltavská

  Program výstavy:

  25.10.2014, 14.00
  Sprejerská show Michala Škapy a Jakuba Straky, vyhlášení výsledků Stripe up Your Life Tour – Graffiti & Scrapbook battle

  25.10.2014, 11.00 - 17.00
  Graffiti a Scrapbook Ateliér Vyzkoušej si techniky graffiti a scrapbooku pod vedením zkušených lektorů.

  Fantazii se meze nekladou, vstup zdarma. Více na http://www.thechemistry.cz.

  Asi ve 4. ročníku základní školy jeho spolužák načrtl několik písmen, která Jakuba zaujala natolik, že si je obkreslil a odnesl domů. Teprve tam zjistil, že jde o graffiti.

  Pestrobarevná písmena nejrůznějších tvarů zaujala malého umělce natolik, že je začal stále více hledat na internetu - proto, aby se inspiroval, i proto, aby našel o graffiti zkrátka něco nového. A jak skicy přibývaly, zrodil se také Jakubův graffiťácký pseudonym - Souris. Jak k němu přišel, to si nepamatuje ani on sám.

  „Zpočátku jsem graffiti tvořil jen na papíře, malby na stěně se mi nelíbily. Věděl jsem, že je to často vandalství. Pak jsem ale objevil plochy, kde je pouliční umění dovolené. Věděl jsem, že tam může moje obrázky vidět konečně také někdo jiný než rodina, to mě bavilo,“ vypráví Jakub, kterému se už v sobotu splní sen. S uznávaným umělcem Michalem Škapou totiž během sprejerské show přenese graffiti, s nímž vyhrál soutěž, z papíru na obrovskou desku. Mladý Košičan tak bude poprvé vystavovat už ve 12 letech. Takový úspěch se přitom mnohým umělcům nepodaří za celou kariéru.

  Když Jakub nemaluje, rád poslouchá hudbu. Oblíbil si DJ Butchera, Red Hot Chilli Peppers nebo Skrillex. „V budoucnu bych se určitě rád stal členem nějaké známé crew a uvažuji také o studiu na Škole užitkového výtvarníctva v Košicích,“ uzavírá.

  Za projektem Stripe up Your Life pro české a slovenské školy stojí společnost Stabilo a pražská The Chemistry Gallery.

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (3)

  frajer111 v něm napsal:

  # je to borej

  je to proste cool4

  Příspěvek z 30. října 2014 ve 13:42.
  verbum v něm napsal:

  šikula

  Mě se na tom libí, že svou inspiraci dává na plochu, kde je to dovolené... je to šikovný klučina a myslím si, že v životě toho dokáže hodně...
  Jakube drž se...

  Příspěvek z 25. října 2014 ve 21:53.
  a_u v něm napsala:

  Šikovný kluk. Přeji mu to. Tak držím palce, ať sklízí jeden úspěch za druhým :)