Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  DVD Vánoční koleda

  vydáno  •  Kultura · Filmy · Knihy · Vánoce
  Každý rok před Vánocemi vychází v časopisech množství vánočně laděných příběhů. Ale málokterý se stal tak slavným, jako povídka Charlese Dickense Vánoční koleda. Poprvé si ji čtenáři mohli přečíst 19. prosince 1843. Od té doby vyšla v mnoha vydáních a dočkala se i mnoha zpracování.

  © archiv

  O velké oblibě příběhu svědčí například i heslo ve Wikipedii, které je přeloženo do více než 30 jazyků. První film s námětem Vánoční koledy vznikl už v roce 1901 pod názvem Scrooge, or, Marley's Host. Nejnovější filmové zpracování režiséra Roberta Zemeckise využívá 3D. Kromě toho získala Vánoční koleda také podobu opery, baletu či muzikálu.

  Charles Dickens (1812 – 1870) bývá označován za krále anglických vypravěčů. Zpočátku však jeho život na velký úspěch nevypadal. Dickensův otec se totiž ocitl ve vězení pro dlužníky. Dvanáctiletý Charles musel pracovat v továrně na leštidla. Když se rodinné poměry zlepšily, chodil nějaký čas do soukromé školy.

  Později Dickens pracoval jako písař a ve 20 letech se stal parlamentním dopisovatelem listu Morning Chronicle (Ranní kronika). Jeho časopisecké črty si čtenáři oblíbili a tak začal v roce 1836 psát román na pokračování – Kronika Pickwickova klubu. K jeho dalším známým dílům patří romány Oliver Twist nebo David Copperfield.

  A Christmas Carol

  A Christmas Carol - první vydání Vánoční koledy

  Vánoční koleda (A Christmas Carol), jedna z Dickensových tzv. vánočních povídek vypráví o nelítostném lichváři Ebenezeru Scroogeovi (Vydřigrošovi), kterému se na Štědrý večer zjeví duch bývalého společníka, aby ho varoval před jeho osudem. Duchové Vánoc minulých, současných a budoucích vezmou Scrooge na fantastickou pouť, která mu otevře oči. Uvádí se, že šlo o první příběh v historii, který obsahuje cestování časem.

  DVD Vánoční koledaFilm Vánoční koleda pochází z dílny režiséra Roberta Zemeckise (Forest Gump, Polární expres, Beowulf, trilogie Návrat do budoucnosti a další). V tomto filmu se nejvíc vyřádil Jim Carrey, který v originále namluvil hned několik postav: Ebenzra Scrooge ve třech obdobích jeho života (dítě, mladý muž a stařec a všechny tři duchy Vánoc). Díky trikům, které současné natáčení filmů umožňuje, budete mít opravdu pocit, že jste se ocitli skutečně ve staré Anglii 19. století.

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (14)

  Příspěvek z 11. prosince 2010 v 19:43.
  HanduLíína v něm napsala:

  :)

  jééé to sem neviděla..:( :DD  je to dobrýý?..:)

  star-10 v něm napsal:

  nuuudddaaaa

  nuda hrozna1155555555135555555555

  Příspěvek z 11. prosince 2010 v 0:06.
  matanujkeil v něm napsal:

  super

  ten film vyl tak dobry jenom mě někdy vilekal