Alíkovina

DVD Vánoční koleda

vydáno  •  Kultura
Každý rok před Vánocemi vychází v časopisech množství vánočně laděných příběhů. Ale málokterý se stal tak slavným, jako povídka Charlese Dickense Vánoční koleda. Poprvé si ji čtenáři mohli přečíst 19. prosince 1843. Od té doby vyšla v mnoha vydáních a dočkala se i mnoha zpracování.

© archiv

O velké oblibě příběhu svědčí například i heslo ve Wikipedii, které je přeloženo do více než 30 jazyků. První film s námětem Vánoční koledy vznikl už v roce 1901 pod názvem Scrooge, or, Marley's Host. Nejnovější filmové zpracování režiséra Roberta Zemeckise využívá 3D. Kromě toho získala Vánoční koleda také podobu opery, baletu či muzikálu.

Charles Dickens (1812 – 1870) bývá označován za krále anglických vypravěčů. Zpočátku však jeho život na velký úspěch nevypadal. Dickensův otec se totiž ocitl ve vězení pro dlužníky. Dvanáctiletý Charles musel pracovat v továrně na leštidla. Když se rodinné poměry zlepšily, chodil nějaký čas do soukromé školy.

Později Dickens pracoval jako písař a ve 20 letech se stal parlamentním dopisovatelem listu Morning Chronicle (Ranní kronika). Jeho časopisecké črty si čtenáři oblíbili a tak začal v roce 1836 psát román na pokračování – Kronika Pickwickova klubu. K jeho dalším známým dílům patří romány Oliver Twist nebo David Copperfield.

A Christmas Carol

A Christmas Carol - první vydání Vánoční koledy

Vánoční koleda (A Christmas Carol), jedna z Dickensových tzv. vánočních povídek vypráví o nelítostném lichváři Ebenezeru Scroogeovi (Vydřigrošovi), kterému se na Štědrý večer zjeví duch bývalého společníka, aby ho varoval před jeho osudem. Duchové Vánoc minulých, současných a budoucích vezmou Scrooge na fantastickou pouť, která mu otevře oči. Uvádí se, že šlo o první příběh v historii, který obsahuje cestování časem.

DVD Vánoční koledaFilm Vánoční koleda pochází z dílny režiséra Roberta Zemeckise (Forest Gump, Polární expres, Beowulf, trilogie Návrat do budoucnosti a další). V tomto filmu se nejvíc vyřádil Jim Carrey, který v originále namluvil hned několik postav: Ebenzra Scrooge ve třech obdobích jeho života (dítě, mladý muž a stařec a všechny tři duchy Vánoc). Díky trikům, které současné natáčení filmů umožňuje, budete mít opravdu pocit, že jste se ocitli skutečně ve staré Anglii 19. století.

Autor:
» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (14)

Příspěvek z 11. prosince 2010 v 19:43.
HanduLíína v něm napsala:

:)

jééé to sem neviděla..:( :DD  je to dobrýý?..:)

Příspěvek z 11. prosince 2010 ve 12:57.
star-10 v něm napsal:

nuuudddaaaa

nuda hrozna1155555555135555555555

Příspěvek z 11. prosince 2010 v 0:06.
matanujkeil v něm napsal:

super

ten film vyl tak dobry jenom mě někdy vilekal