Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Dýně a zase dýně

  vydáno  •  Příroda · Rostliny · Podzim
  Domovinou dýní je Střední a Jižní Amerika, ale hojně se pěstují v nejrůznějších koutech světa. O své výpěstky se s návštěvníky Botanické zahrady hl. města Prahy tradičně dělí Ing. Petr Herynek. Do Troji tentokrát "přikulil" přes pět stovek okrasných a užitkových dýní...

  Halloween - DEJTE FANTAZII PŘÍLEŽITOST: Místo rozšklebených obličejů vyřežte do dýní svůj vlastní dekor ., © ISIFA/Marie Claire Group

  Jak už jsme zmínili v úvodu, domovinou dýní je Střední a Jižní Amerika. Je to jednoletá, teplomilná, liánovitá rostlina patřící mezi zeleninu. Mohou být kulaté, zploštělé, vejcovité, válcovité, hruškovité i baňaté, malé i velké. Povrch plodu bývá hladký, žebrovitý nebo hrbolatý.

  Některé jsou zbarvené zeleně, jiné krémově, oranžově, žlutě, mohou být dokonce tmavě zeleně kropenaté či pruhované. Dužnina tykví bývá nazelenalá, krémová, žlutá i oranžová. I chuťově jsou tykve velmi rozmanité, některé se na jazyku jen rozplývají díky své hladkosti a jemnosti, chutnají po oříšcích, po másle, ovšem najdou se i takové, které byste do pusy rozhodně strkat neměly...

  Mezi vystavovanými exponáty najdeme v Troji po celý říjen tykve všech barev, tvarů, velikostí a chutí... Nechybí „stará - dobrá“ odrůda špagetová, fíkolistá, goliáš, cuketa, olejná, turbanová, patizon a divoce rostoucí (nic moc chutnající), ve vystavované sbírce jsou však zastoupeny i novošlechtěné, dosud u nás nepěstované krasavice.

  A řada zajímavostí: třeba dýně, ze kterých se po vysušení dužiny vyrábějí lidové nástroje či nádoby na víno a taky třeba italský hit – bradavičnaté dýně.

  „Oproti loňské dýňové výstavě je v té letošní sortiment zhruba o polovinu širší. Ovšem chtěl jsem, aby vedle dýní lidé vnímali i aranžmá a barevnou skladbu expozice. Proto je tentokrát kladen větší důraz na kompozici celé výstavy,“ prozrazuje „dýňovou“ filozofii Petr Herynek, který věří, že se letos budou návštěvníci zahrady ještě více kochat.

  Hrst dýňových zajímavostí:

  Účinky na organismus:

  • obsahuje až 90% vody a relativně málo sacharidů. Je bohatá na sodík, měď, draslík, hořčík, železo, chlor a fosfor.
  • odstraňuje škodliviny ze střeva, podporuje trávení, posiluje imunitní systém, uklidňuje nervy, podporuje činnost srdce, snižuje hladinu tuků v krvi, pomáhá slinivce břišní, ulevuje při chorobách ledvin, působí močopudně, regeneruje tělesné buňky, pomáhá při ateroskleróze, revmatismu a dně.

  K tomu má dýňový olej:

  • pozitivní vliv na krevní zásobení mozku, snižuje hladinu cholesterolu, snižuje riziko infarktu myokardu, zpomaluje kornatění tepen a blahodárně působí proti zánětům kůže. Pravidelným používáním celkově zvyšuje fyzickou a psychickou odolnost organismu. Zmírňuje potíže u onemocnění prostaty - bolestivé močení. Velmi se osvědčil při masírování žaludku při křečích a bolestech krční páteře.

  A dýňová semínka:

  • jsou výborná pro zdravé vlasy a nehty. Slaná loupaná dýňová semínka jsou výbornou náhražkou za chipsy pro „volné požírání“ u večerních televizních pořadů...

  Další informace najdete na stránkách Botanické zahrady hl. města Prahy - www.botanicka.cz.

  Další zajímavé články:

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (2)

  Příspěvek z 24. října 2008 v 17:29.
  123a v něm napsala:

  Halowen jé!

  Já mám strašně ráda halowen je super a ty dýně jé už se těším už za chvilku je je přesně 1.11.Tak si ho udělejte!

  Příspěvek z 3. září 2008 ve 14:21.
  ospálek v něm napsal:

  dýně

  My dýně sice nepjestujeme ale jsou hrozně veliké a oranžovo zelená264