Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Edward Kelly a alchymie v českých zemích

  vydáno  •  Historie

  Pamatujete na pohádku Císařův pekař a Pekařův císař? Alchymista Edward Kelly je velmi podivnou figurkou v české historii. Stvořil snad kámen mudrců? A jak to bylo s jeho ušima?

  Alchymie, © Yvion

  Pojďme nahlédnout do podivné historie alchymisty Edwarda Kellyho. Píše se rok 1582 a Kelly pod jménem Edward Talbot vstupuje jako učedník do služeb alchymisty Johna Dee. Kelly tvrdí, že dovede rozmlouvat s anděly, a Dee mu uvěří, využívá ho jako svého asistenta při různých shromážděních.

  Po pobytu v Polsku se vydávají na cestu do Prahy. Tam se dostanou 9. srpna 1584. Tehdejší věhlasný císařův dvorní lékař Tadeáš Hájek z Hájku oba vítá v Praze a na jeho přímluvu (díky modlitbě věřících) dochází k setkání cizinců s císařem.

  John Dee císaře Rudolfa rozhodně neuchvátil, jeho návštěva byla první a zároveň i poslední. Krátce na to byl John Dee obviněn z čarodějnictví, a tak Kelly i Dee utekli zpátky do Polska a následně do Saska. Nepoučili se však a vrátili se k nám, tentokrát do Třeboně, kde Kelly svými „kouzly“ vyléčil místního pána. Rudolf II. se to dozvěděl a uzavřel s ním dohodu. Od té doby působil střídavě v Praze a v Třeboni.

  Na dvoře Rudolfa II. měl hned první Kellyho pokus úspěch. Díky speciální rtuti prý dokázal proměnit jakýkoliv kov ve zlato. Co je ovšem záhadnější, vlastnil prý tajemné tmavě zbarvené zrcadlo a mohl slyšet, co se děje i ve vzdálených koutech světa. (Podivná shoda náhod, že právě o takovém zrcadle, tzv. dýmajícím či obsidiánovém, mluví mexická mytologie, nemyslíte?)

  Nejrozšířenější legendou o Edwardu Kellym je to, že v rodné Anglii přišel o obě uši za podvod. Nikdy se k tomu ale nenašly důkazy.

  Co je ale mnohem zvláštnější, je to, že po sňatku s vdovou z Mostu společně žili ve Faustově domě (Mladotovský palác) na jižní straně Dobytčího trhu (dnešní Karlovo náměstí), který nyní tvoří areál Všeobecné fakultní nemocnice (majitelem budovy je dnes hlavní město Praha).

  Faustův dům, © Manka

  Jeho oblíbenost klesala, až roku 1591 zabil během boje jednoho z dvořanů a utekl. Byl však chycen a zatčen. Po třech letech se pokusil o útěk a zlomil si nohu, kterou mu museli amputovat a nahradit dřevěnou. Poté byl zatčen znovu, tentokrát na mosteckém hradě Hněvín. Tam dále mohl dělat pokusy. Pokoušel se o vytvoření kamene mudrců. O tom, jestli se mu to povedlo, ale můžeme jen hádat.

  Pokusil se znovu utéct a stejně jako před tím si zlomil nohu, tu zdravou. Aby nemusel trpět jako mrzák, vypil neznámou látku. Dodnes nikdo neví, kde je Kelly pohřben.

  Spekuluje se, jaké pokusy vlastně prováděl a jestli se mu povedlo vytvořit kámen mudrců. Někdo dokonce tvrdí, že Kelly nikdy nezemřel a možná žije dodnes.

  Autorka:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (7)

  Příspěvek z 11. prosince 2021 v 19:38.
  laurinka654 v něm napsala:

  Článek pěkný ale já bych tam něco připsala na mě je to moc krátký. Ale jinak dobrý takže 5 tlapek.

  Příspěvek z 5. prosince 2021 ve 12:53.
  Morell v něm napsala:

  Konec světa jak ho známe přichází i z nápadů v dobrých rukou.

  Příspěvek z 5. prosince 2021 v 8:19.
  buffy-forever v něm napsala:

  Morell: tvůj názor respektuju, ale na druhou stranu, někdy je lepší o věcech mezi nebem a zemí nemluvit, aby nepadli myšlenky,nápady atd. do špatných rukou. I dobrá myšlenka, nápad ve špatných rukou může znamenat konec světa jak ho známe.