Alík

  • Alíkoviny
  • Klubovna
  • Hry
  • Nástěnky
  • Soutěže
  • Vtipy
  • Poradna
  • Copak hledáme:
    Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
    Jsi tu poprvé?

    Alíkovina

    Egypt – země, ve které vynalezli papír

    Byli jste někdy v Egyptě? A víte, že zrovinka tam vynalezli papír, což je vynález, který používáme všichni dennodenně? Že jste to netušili? Tak se začtěte! Více se dozvíte v mém článku.

    Egypt, © Sysinka

    Tento stát jsem si vybrala proto, že mě zaujalo to, že právě zde vymysleli nám velice užitečnou věcičku, kterou používáme každý den při psaní domácích úkolů, dopisů i na poznámky z vyučovacích hodin – papír.

    Již v dobách starověku staří Egypťané zjistili, že zde podél Nilu roste tak třímetrová rostlina, kterou začali ihned využívat pro mnoho účelů. Tato rostlina sloužila k jídlu, dělaly se z ní sandály, koše a také výborný psací materiál. Rostlina se jmenovala papyrus a díky jejímu názvu vzniklo pojmenování pro dnešní papír v mnoha státech světa.

    Stonky šáchoru papírodárného (Cyperus papyrus), © Liné1

    Jako je Mezopotámie považována za kolébku písma, Egypt považujeme za rodiště knihy v pravém slova smyslu. Slovo biblos, což znamená kniha, je totiž utvořeno podle egyptského města Byblos, jež výrobou papíru proslulo, a to opravdu na plné čáře.

    S touto velmi vysokou a široce využívanou rostlinou je spojen také svitek. Egypťané se naučili papyrus opracovávat a dělat z něho opravdu velké a hladké pláty svitků, čímž Egypt také proslul. Ještě dnes se můžeme se svitkem často setkat třeba v nejrůznějších starých knihovnách, v nichž bývají svitky uloženy do válcovitých ochranných pouzder z kůží.

    Svitek, © HOWI

    Svitek se doopravdy stal, dá se říct, prapředkem naší knižní vazby. Díky němu se nám zachovalo mnoho informací z dob minulých, které jsou na těchto listech zapsány. Dle mého názoru je papír opravdu věc, která posunula dějiny velice kupředu.

    Díky papíru a pergamenům můžeme zaznamenávat různé informace pro pozdější potřeby, skládat z nich kroniky, číst na nich napsané knihy a podobně, což je velice důležité pro to, abychom byli čím dál více vzdělanější a zkušenější.

    Pergamen, © geralt

    Díky papíru také víme, co se stalo kdysi, jak se měnilo písmo a jak se tehdejším lidem žilo, protože na nich bývá mnoho textu pro nás užitečného a velice zajímavého. Víme, co kdo v minulosti vymyslel, co prozkoumal a co dokázal, tudíž v tom dnes můžeme pokračovat a nemusíme opakovat chyby našich předků. Díky papíru víme, že by to nedopadlo dobře, proto se do ničeho, co se kdysi nepovedlo, nepouštíme. To určitě našemu světu velice prospívá a posouvá ho stále více a více kupředu.

    Jsem ráda, že se nějaká země, tentokrát Egypt, zasloužila o takový vynález, který nám zajisté pomáhá už po mnohá tisíciletí a má stále velké využití. Nedokážu si představit, jak by to vypadalo, kdybychom museli stále vše, co bychom potřebovali, tesat do hliněných destiček, nebo kdyby se z nich skládaly naše učebnice a nejrůznější velké i malé knihy.

    Autorka:
    » přejít do diskuze

    Diskuze k článku  (2)

    Příspěvek z 28. září 2022 v 6:19.
    vikiliky v něm napsala:

    Už na ZŠ jsme se učili, že papír vznikl v Číně. Jinak se článek povedl.

    Příspěvek z 27. září 2022 v 17:08.
    buffy-forever v něm napsala:

    Papír vznikl už v číně, a vznikal z konopí, ale článek je to moc hezký