Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Eiffelova věž - ocelový symbol Paříže

  vydáno  •  Cestování · Zahraničí
  Eiffelova věž (la Tour Eiffel) je 300 metrů vysoká železná rozhledna, symbol Paříže. Byla postavena roku 1889 podle projektu A. G. Eiffela k příležitosti Světové výstavy v Paříži v roce 1890.

  EIFFELOVA VĚŽ, Francie - Ocelová rozhledna na břehu Seiny navržená Gustavem Eiffelem byla slavnostně otevřena roku 1889 u příležitosti světové výstavy a 100. výročí Francouzské revoluce. Měří 324 metrů a v době vzniku byla nejvyšší stavbou světa. Obyvatelé Paříže ji nejprve nesnášeli., © Alík

  Autor musel čelit ostrým výpadům estetiků 19. století a spisovatel Guy de Maupassant ji nazval "černým, obludným továrním komínem a ďábelským podnikem kotláře, posedlého velikášstvím".

  Dominantou Paříže měla být pouze dočasně. Až do roku 1931 byla nejvyšší stavbou na světě. Při stavbě televizní kabiny na vrcholu se celá věž zvýšila o 7 metrů. Bylo na ní třeba 15 000 ocelových dílců a 2.5 milionu nýtů. Celková hmotnost byla 7 500 tun. Vzhledem k tomu, že se v průběhu desetiletí nikdy nevyměňovaly jednotlivé konstrukční části, ale vždy se jen přidávaly nové vrstvy betonu, hmotnost se nakonec zvýšila na 11 000 tun. V průběhu rekonstrukce bylo odmontováno 1500 betonových dílů a nahradily je ocelové desky.

  Věž má tři patra - 1. ve výšce 57 metrů, kam vede 345 schodů, 2. ve výšce 125 metrů, kam vede 359 schodů, a 3. ve výšce 274 metrů. Třema nohama věže jezdí lanovky do 1. a 2. patra, ve čtvrté noze jsou schodiště pro pěší. Z 2. patra pak vede výtah do 3. patra. Oscilace (kmitání, výkyvy) vrcholu při silném větru je 12 centimetrů. Výška může kolísat až o 15 centimetrů. Při optimální viditelnosti lze z vrcholu dohlédnout až do vzdálenosti 67 kilometrů. Pod rozhlednou je busta A. G. Eiffela, kterou sem v roce 1923 umístil Antoine Bourdelle jako ocenění jeho práce.

  Eiffelova věž inspirovala mnohé odvážlivce k šíleným kouskům. V roce 1912 se pařížský krejčí Reichelt rozhodl slétnout z věže pouze v plášti nahrazujícím křídla - vrhl se vstříc smrti před davem diváků.

  Denně navštíví Eiffelovu věž (nesprávně někdy označovanou Eifelova či Eifellova) až 5 000 návštěvníků.

  Eiffelova věž má i své webové stránky. Najdete je na adrese: www.tour-eiffel.fr


  Vizitka autorky článku na Alíkovi: 133Markéta133

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (13)

  Příspěvek z 14. září 2008 v 19:04.
  verďula v něm napsal:

  paříž

  v paříži jsem byla je to tam moc hezké.na eiffelovi věži jsem taky byla až ve 3.patře.je to super výhled na Paříž.    VERČA

  Příspěvek z 26. srpna 2008 ve 12:26.
  Terry_Strawberry v něm napsal:

  Paříž

  Byla jsem v Marseille a v Paříži a tam je ůžasně! Přiznám se, že je to dražší, ale stojí to zato! Podle mě je to jedna z nejkrásnějších zemí ve kterých jsem a byla a že já jich procestvala25

  Příspěvek z 11. srpna 2008 ve 12:50.
  -bUbLa- v něm napsal:

  EiffElOvA vĚž

  V Paříži jsem byla a bylo to naprosto úžasný..fakt krásně tam bylo..a těch zážitků :D :D kupa :D :D 10