Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Epilepsie

  vydáno  •  Povídky
  Víte co je to Epilepsie? Někdo to ví a někdo zase ne. Tak já vám napíšu, co to je a jak poskytnout prvni pomoc.

  Ilustrační snímek, © Městská policie Ústí nad Labem

  Co je epilepsie: Poškození mozku při kterém lidé dostávají záchvaty. Můj bratr dostává záchvaty večer při ohňostroji (rachejtle), při bouřce večer. Poté si si nic nepamatuje a začne se třást.

  Moje teta má epilepsii, ale zase jinou. Vykulené oči, začne hučet a jde pořád dopředu. Když se vzpamatuje, nic si nepamatuje. Je mnoho dalších druhů záchvatů epilepsie, ale s nimi jsem se zatím nesetkala.

  První pomoc. Když někoho takového uvidíte mluvte na něho, obejměte ho/ji a položte do postele. Musí si odpočinout. Když má záchvaty s třesením, nechte ho dotřást, odstraňte všechny předměty (židle,oheň a tak podobně), aby si neublížil. Když je po záchvatu, nechce ho spát, hlavně vypněte televizi, jinak to vyvolá další záchvat. Když záchvat trvá déle než 5 minut, volejte záchranku. Může pak dojít k poškození mozku. Když bude v bezvědomí nevnímá vás, tak ihned volat sanitku, nečekat na nic. Hlavně být stále s tím dotyčným. Otočit ho na bok, aby mu nezapadl jazyk a kontrolovat ho. Když se vám to stane, tak hlavně nepanikařte. Zavolejte sanitku. Pokud jste dva u toho dotyčného, tak jeden hlídá a druhý chystá věci do nemocnice (oblečeni na spaní,papíry,léky které bere, věci na osobni hygienu, kartičku pojištěnce). Tím se aspoň nezdržujete a můžete hned do nemocnice.

  Snad vám to něco dalo do života a pomohlo vám to.

  Autorka:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (5)

  Příspěvek z 18. srpna 2016 ve 20:07.
  carodejmirek v něm napsal:

  Reakce na 5ppppp:

  Jazyk nikdy nevytahuj!!!! Stačí zaklonit hlavu :)

  Příspěvek z 18. srpna 2016 ve 20:06.
  carodejmirek v něm napsal:

  Nehýbat, neobjímat!!!!

  Ahoj jako člověk, který se o urgentní medicínu říkám.
  V žádném případě s pacientem nehýbej ani ho neobjímej.
  Jenom odstraň všechny věci, v případě mužeš podržet bezpečně hlavu aby se nebouchl a zavolej ZZS. Tam už ti pracovník ZOS poradí co máš dělat. :)

  Příspěvek z 8. srpna 2016 ve 22:17.
  buffy-forever v něm napsala:

  Reakce na cacorka0:

  Upřímně? jako Ošetřovatelka vím, že se sanitka musí volat okamžitě, jakmile se záchvat spustí, a určitě se s tím člověkem nehýbe. Pokud už nějaký článek na tuhle stránku píšu, ověřím si fakta. pochybuju, že dítě kterému je 10 otočí člověka který má 80 kilo! já s tím jako ošetřovatelka mám problém, navíc mám v rodině epileptičku, která nám přímo ukázala papír co mají na lednici co v případě epilepsie dělat. Do pusy se během záchvatu nic nestrká, na člověka se nesahá, jen se dohlédne že není v blízkosti nic čím by si mohl ublížit ( neleží poblíž topení, nábytku o který by se uhodil atd, případně překážky pokud to jde odstraním) Nesahá se na něj protože při epileptickém záchvatu může mít i dítě kterému je 10 sílu dospělého muže.