Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Epistory – recenze

  vydáno  •  počítačové hry

  Epistory je videohra, ve které hrajete za postavu dívky, která jezdí na lišce. No vážně, je tam liška! Prozkoumáte svět a tvoříte příběh.

  Epistory, © Vitan_26

  Ve hře budete téměř všechno ovládat klávesnicí. Budete tedy procvičovat psaní na počítači. Chcete se podívat do nastavení hry? Tak napíšete na klávesnici nastavení. Chcete, aby hra skončila? Jednoduše napíšete ukončit atd.

  Hra je od vývojářů Fishing Cactus, kteří mají jinak spoustu dalších her. Tuto hru můžete sehnat tady na Alíkovi za 26 000 Kaček. Ale můžete si ji koupit i za reálné peníze na Steamu, za 5,24 Euro, to je zhruba 140 Kč.

  Dá se hrát pouze v single-playeru (jeden hráč), ale má fakt dobrou vymoženost. To jsou profily. Dá se mezi nimi přepínat opravdu jednoduše a každý profil si ukládá, kde jste skončili v příběhovce a kolik máte bodů v aréně. A tím se dostáváme k tomu, že hra obsahuje 2 módy: příběhovku a arénu.

  Epistory - Vývojář, © Best-Rebel

  Aréna

  V aréně můžete procvičit vaše rychlopsaní. Spočívá to v tom, že stojíte v magickém kruhu a nemůžete se pohnout. Ze všech stran na vás běží různé příšery, které mají nad hlavou slova. Jediná možnost, jak je zničit, je ta slova napsat. Aby se do toho přidalo trochu strategie, máte čtyři schopnosti: žár, mráz, jiskru a vítr. Musíte je přepínat podle situace, která se zrovna hodí. Tyto schopnosti jinak máte i v příběhovce, akorát si je tam musíte postupně odemknout. Moc to neovlivníte, protože je dostanete za dokončení nějaké kapitoly. Celá hra je udělaná jako „psaní knihy“, takže proto kapitoly.

  Schopnosti

  Některé příšery mají nad hlavou více slov, protože jsou silnější. A přesně na to je žár. Pokud zrovna máte nastavenou schopnost žár, tak jakmile napíšete jedno slovo té příšery, to druhé shoří. Ale pozor, některé postavy mají i více slov než dvě!

  Další schopnost je mráz. Ten se zase hodí, když na vás jde hodně příšer najednou, které mají více než jedno slovo. Mráz je na nějakou dobu zmrazí, abyste měli více času na ty ostatní.

  Jako třetí schopnost je jiskraZ. Tu využívám, když na mě jde strašně moc příšer, co mají jen jedno slovo. Poté, co střelíte psaním jednoho, pár nejbližších příšer ránu schytá taky.

  A jako poslední je schopnost vítr. Ten se zase hodí, když je nějaká příšera příliš blízko vás a má víc než jedno slovo. To pak napíšete jedno slovo a na příšeru vyletí tornádo, posune ji dozadu a tím získáte více času. To je k aréně asi
  vše a můžeme se vrhnout na příběhovku (je mnohem zábavnější).

  Epistory - Aréna, © Best-Rebel

  Příběhovka

  Nechci vám příběhovku moc vyspojlerovat, tak vám jen stručně řeknu, o co jde.
  V příběhovce objevujete a zvětšujete vaši mapu, a to doslovně. Pokud nedokončíte nějaký úkol, tak má svět prostě okraj.

  Ovládání hry

  Hra se ovládá EFJI, což je psaní, při kterém máte ukazováčky na F a J a prostředníčky na E a I. Takže máte rozložené ruce po celé klávesnici a bude se vám lépe psát. Pokud vám to ale nebude vyhovovat, funguje i normální WASD, to je klasické herní hýbání, při kterém máte levou ruku na WASD, jako kdyby to byly šipky – W šipka nahoru, A vlevo, S dolu a D doprava, a tím se hýbete. Shiftem zapnete běhání. Také se ve hře sbírají body inspirace. V jiných hrách se těmto bodům říká zkušenostní body. Za ty se pak vylepšují vaše schopnosti. Mráz vydrží déle, vítr příšeru odfoukne dál atd. Jsou tam i další věci na vylepšení, ale ty už si musíte odemknout sami.;-) Čím více bodů inspirace, tím více schopností máte, nebo je máte lepší. Postupem času si tedy odemykáte nové schopnosti, příšery a mapy. Celé je to jako jeden příběh, který vy píšete.

  Epistory - Příběhovka, © screenshot ze hry

  Závěr – mé hodnocení

  Mně osobně se hra hrozně líbí a vřele vám ji doporučuji. Pro mě je to taková relaxační hra.

  Plusy

  Hra je i v českém jazyce, což často nebývá. Také je to hra, u které se skoro nejde naštvat, a zároveň není až tak lehká, takže vám ani nepřipadá, že cokoliv uděláte, tak vyhrajete.

  Mínusy

  Jeden hlavní mínus je, že hra dlouho neměla vylepšení – update. Takže pokud se dostanete už opravdu hodně daleko, že už budete mít všechny schopnosti atd., hra se začne tak trochu opakovat. Samozřejmě se tam pořád děje něco nového, ale myslím, že to po několika desítkách hodinách přestane bavit. Nicméně stejně si myslím, že hra stojí za vyzkoušení.

  Epistory je skvělá hra pro menší děti, které se učí psát na počítači (v dnešní době dost důležitá věc), zároveň je i pro starší, co už psát umějí, a myslím, že i nějaké dospěláky by mohla bavit.

  Přeji příjemnou zábavu u hraní této hry.>X<-

  Související:

  Autor:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (3)

  Killercow v něm napsala:

  Tak už vím, na co si mám šetřit8-P. 5 zasloužených tlapekok.

  CaMiL v něm napsala:

  Děkuju ti za skvělé doporučení! V současné době hledám hry, které bych hrála a tahle mě už tvým úvodem zaujala! Takže si ji pořídím! Děkuju. Pět tlapek...

  Příspěvek z 13. března 2021 v 7:32.
  Šnekafrický v něm napsala:

  Neznám tuto hru. Já videohry nehraju ale jinak si myslím, že je to skvělé. okok Dávám 4 tlapky. 🐾 🐾