Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Esperanto - naděje s velkou myšlenkou?

  vydáno  •  Škola a poznání · Učení · Cizí jazyky
  Někdo možná již ví, nebo má alespoň představu, o čem bude řeč. Jiní pravděpodobně jen kroutí hlavou a říkají si, kde jsem zas na tohle zvláštní slovo přišla. Esperanto. Zní to hezky, ne? A teď si představte, že se za tímto jediným pojmem skrývá něco skutečně obrovského, co by mohlo změnit svět!

  (ilustrační snímek), © Profimedia.cz

  Co to je esperanto?
  Abych dlouho nenapínala, esperanto je jazyk. Ne ten, který máme v puse, ale ten, kterým mluvíme. A proč ho zmiňuji jako nějakou velkou "bombu"? Každý se již určitě setkal s nějakým jiným jazykem, než tím naším mateřským. Nejpopulárnější je asi angličtina a němčina, jenže ne všichni je ovládáme.

  Když pak máme jet někam do zahraničí a neumíme se zeptat ani na záchod, je to krajně nepříjemné (a teď si představte, že uvíznete na opuštěném ostrově s Maročanem, Italem, Finem a třeba Japoncem). Můžeme se samozřejmě naučit tu ohromnou spoustu jazyků a dialektů (existuje jich něco přes sedm tisíc, žádný problém, že?) či zůstat doma. Nebo proniknout do tajů esperanta. Tak co myslíte?

  Kde se vzalo?
  Pomník na paměť tvůrce esperanta L. Zamenhofa v Mariánských Lázních.Esperanto je poměrně novinka. V roce 1878 si jistý Lazar Zamenhof postesknul, že je to v jeho rodném městě Białystoku (to bylo tou dobou v carském Rusku) strašné, neboť bez pěti slovníků nemůže pomalu ani na nákupy a věčně se hádá se svým sousedem, protože si prostě nerozumí. A tak ho napadlo vytvořit univerzální jazyk - esperanto. Lidé byli nadšení, esperanto uvítali, upravovali ho a pohádka končí happy endem.

  Ve skutečnosti to však bylo trošku složitější. Hlavní idejí nebylo "jen" usnadnit komunikaci. Esperanto mělo spojit lidi v pomyslný, ale jednotný celek. Zamenhof patřil mezi Židy, kteří však postupem času byli utlačovaní a kterým se nedařilo zapadat do společnosti a její kultury. Probíhaly i pogromy na Židy (jejich pronásledování a masové vraždění). Zamenhof cítil potřebu změny. Původně snil o osídlení nějaké neobydlené krajiny (asi jako když se praotec Čech utábořil pod Řípem), jenže tím by se vlastně "odcizili" okolnímu světu ještě víc.

  Jak SE NAUČIT ESPERANTO?

  pomůže stránka www.lernu.net

  Proto se rozhodl bojovat dál a vytvořil esperanto, které světu představil roku 1887. Zamenhof řekl, že pokládal za nutnost, aby vznikl jazyk, který by "na jedné straně nebyl výlučným vlastnictvím jedné určité národnosti a na druhé straně by mohl být volně používán lidmi, jejichž jazyk je utlačován." Doufal, že díky chybějící minulosti a neutrálnosti esperanta opadnou veškeré zábrany a předsudky. Tento nápad se lidem moc líbil a začali na jazyku pracovat.

  I přes značné potíže s cenzurou již v roce 1891 existovalo 33 učebnic, přeložených do 12 světových jazyků, a časopis La Esperantisto měl za sebou dva roky vydávání. Čtenáři se nový jazyk učili s dychtivostí a utvořili seznam zhruba tisíce adres, na kterých byl každý esperantista vítán. I přes optimistický start však pokračování bylo mnohdy těžké. Esperantisté přestali být "úzká skupinka divně mumlajících bláznů." Začali být nebezpeční, protože byli (většinou) jednotní. A v jednotě je síla. Co kdyby náhodou chtěli demokracii, svobodu a mír?

  více o esperantu

  Jak strašná představa pro všechny po moci dychtící. Museli proto přežít spoustu útlaků a z nich plynoucích vnitřních rozporů v názorech. Taky tu bylo nespočet zrad a zneužití jejich cílů. Dokonce i pár nepodařených pokusů o revoluci (zásadní změnu v esperantu) a spousty dalšího.

  Ostatně o tom si můžeme popovídat jindy. To vše mělo za následek, že mezi prvními z děl přeložených do esperanta byl nejen Hamlet (slavná divadelní hra od W. Shakespeara), což mělo ohromný úspěch a pomohlo k dalšímu rozšiřování, ale třeba i silně politický Komunistický manifest.

  Naštěstí se vždy našla spousta inteligentních a zapálených lidí, kteří se postarali o přežití esperanta až do dnešní doby. Co s tímto 122 let starým dědictvím uděláme záleží jen a jen na nás.

  Hlavní ideje esperanta
  "Vnitřní myšlenkou esperanta je odstranit na neutrálních jazykových základech překážky mezi národy a přimět člověka vidět ve svých bližních lidi a bratry." L. Zamenhof, 1912

  Zamenhof se domníval, že většina konfliktů vyplývá právě z neporozumění. Z tohoto citátu je patrné, že esperanto má sloužit ke sbližování lidí různých národů, kultur či vyznání a učit tak vzájemné toleranci a úctě. Esperanto se NIKDY nesnažilo a nebude snažit vytlačit původní jazyky a kultury.

  Esperantská vlajkaProč se začít učit esperanto?

  • Protože to je sranda. No ano. Existuje kolem dvou milionů lidí, kteří plynule ovládají esperanto (to je mimochodem dvakrát tolik, než kolik má naše milovaná Praha obyvatel, s kterými se však ne vždy domluvíte česky) a to už je slušný výběr k nalezení kamaráda. Příznivci tohoto jazyka rozvíjejí i kulturu, fungují hudební skupiny zpívající v esperantu, můžete si v esperantu přečíst knihu nebo zajít na nějaký festival. O výhodách při cestování jsem se již zmiňovala na začátku.
  • Protože podporuje myšlení. Esperanto je neutrální jazyk. Nepropaguje žádnou politiku, nutí nás koukat na svět a události tak, jak jsou. Nezkresleně.
  • Protože je od nás hezké, když nechceme povyšovat svůj jazyk, národ a kulturu. Naučíme se esperanto a pak si můžeme povídat bez zábran a pocitu, že je snad někdo jazykově diskriminován.
  • A hlavně je esperanto asi tak pětkrát lehčí než angličtina. Dokonce se o něm uvažuje jako o jazyku Evropské unie.

  Pokud jsem tímto někoho přesvědčila, pak přeji hodně štěstí při učení a poznávání nových kamarádů!

  Autorka:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (19)

  Hogo v něm napsal:

  Některé články, třeba tento neprochází mobilním stylem ale pořád tím počítačovým

  Příspěvek z 4. května 2019 ve 14:58.
  JáJá1 v něm napsal:

  To jo ;-(

  Příspěvek z 24. dubna 2019 v 17:32.
  anavercadav v něm napsala:

  Na Alíkovi zůtaneš pořád, a tam kde jsi nyní taky, kéž by to všechno byl jen nepovedený vtip, opozděného Apríla.