Alíkovina

Estonsko

vydáno  •  Volný čas venku
Estonsko je jedna ze zemí známé pobaltské trojice-Estonsko-Lotyšsko-Litva. Od Finska jej dělí 80 km přes moře. Sousedí také s Ruskem, které nemají příliš v lásce.

Opevnění Tallinnu s věžemi. V pozadí komín, který si zahrál v Tarkovského Stalkerovi, © Gabriela Sčotková

Estonsko je cca 3x menší než Česká Republika. Hlavním městem je Tallinn. Dělí se na kraje (například Harjumaa nebo Järvamaa). Tallinn leží v kraji Harjumaa stejně jako například Tartu. Měna je už euro, i když se estonské koruny poměrně dlouho nechtěli vzdát. Estonsko je součástí programu Douzelage (dvanáct zemí, každá vybere jedno město a navzájem se podporují, např. návštěvy zahraničních studentů), konkrétně město Türi.

Z Türi u nás na sušickém gymnáziu už jednou studenti byli na výletě - ano, mé město je v Douzelage. Estonsko je známé hustými lesy s podrosty borůvčí, houbami a tak dále. Žijí zde medvědi, vlci i rysové. Estonská kuchyně je poměrně nezdravá, plná huspenin a jitrnic. Vyvažují to však rybami. Tradiční jídlo je například kama - prášek, vlastně mouka z ječmene, žita a pšenice, se smíchá s kefírem a cukrem. Je to moc dobré. Estonské děti mají letní prázdniny o měsíc dříve, což není fér. A kdyby jste tamnímu školákovi řekli, že jste dostali jedničku, začal by vás utěšovat. Mají sice známky 1-5, ale 1 je nejhorší.

Estonština je velmi podobná finštině. Patří do skupiny ugrofinských jazyků a je vzdáleně příbuzná maďarštině. Prakticky jde o jazyk, který se nenaučíte. Má 11 pádů, není podobná žádnému jazyku, který bychom se učili ve škole. Není nijak rozšířená a nejspíš vám k ničemu nebude. Je však považována za jeden z nejkrásnějších jazyků na světě. Moje kamarádka z Estonska mě svůj jazyk učí. Bohužel vím, že nemám šanci.

Přidám sem ještě minislovníček:

  • Estonsko ..............Eesti
  • Estonština.............Eesti keel
  • Dobrý den.............Tere
  • Ahoj......................Tsau (i při loučení)
  • Dobré ráno...........Tere hommikust
  • Na shledanou.......Head aega
  • Dobrou noc...........Head ööd

Do Estonska bych se jednou chtěla podívat, už jen proto, že v Estonsku bydlí má nejlepší kamarádka a tato země mi prostě učarovala.

Autorka: (12 let)

Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (2)

Příspěvek z 17. prosince 2016 v 19:26.
konemy v něm napsala:

Reakce na konemy:

Napsala jsem další blbost, sousedí s ním. xD

Příspěvek z 11. prosince 2016 v 6:55.
konemy v něm napsala:

Omlouvám se, napsala jsem blbost, s Ruskem rozhodně nesousedí.