Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Eurovision Song Contest

  vydáno

  Znáte Eurovision Song Contest? Ráda bych vám řekla o této skvělé soutěži víc! Podívejte se na videa českých účastníků.

  Karel Gott na vyhlašování Českých slavíků 2015, © MAFRA

  Nejsou to ani tři roky, co jsem na Youtube narazila na živý přenos pro mě tehdy neznámé Eurovize. Na první pohled mě zaujalo to, že se v této mezinárodní soutěži účastní i Česká republika. Po úžasné písni „Hope Never Dies“, kterou zazpívali Marta Jandová a Václav Noid Bárta, jsem se rozhodla pátrat v historii této soutěže, zjistit, kolikrát jsme se jako země účastnili, a hlavně dozvědět se něco víc o této skvělé soutěži.

  Už ze samotného názvu Eurovision byste si mohli myslet, že soutěže se účastní pouze evropské státy, ale není to tak. Největší část soutěžících je sice z Evropy, ale není tu nouze ani o země, které leží mimo ni. Krásným příkladem může být třeba Austrálie, Ázerbájdžán nebo Izrael.

  A o co v soutěži jde? Každou zemi zastupuje zpěvák nebo skupina, která má zazpívat a předvést píseň tak, aby si vysloužila hlasy od zemí ostatních. Nejzajímavější na Eurovizi je totiž to, že nemůžete hlasovat pro vlastní stát. To je kvůli tomu, aby početnější státy nebyly zvýhodněny oproti těm menším.

  Úplně první Čech, který kdy na Eurovizi vystupoval, byl Karel Gott. Bohužel ale nereprezentoval Česko, nýbrž Rakousko, a to v roce 1968. Kupodivu nevyhrál, ale umístil se na skvělém 13. místě.

  Česká republika vypustila svého prvního zástupce do soutěže až v roce 2007 a to známé Kabáty s jejich Malou dámou. Dívala jsem se na záznam a moc úspěchu s českou písní nesklidili a do finále nepostoupili.

  Další rok nás reprezentovala Tereza Kerndlová s písni „Have Some Fun“, ale ta také do finále nedostala.

  Stejný neúspěch zažili o rok později Gypsy.cz.

  Pak si Česká republika dala pár let pauzu a vrátila se až předloni se zmiňovanou Martou Jandovou a Vácavem Nodiem Bártou. Ti sice nepostoupili, ale v mnoha diskuzích jsem si přečetla, že měli spoustu fanoušků, kteří se zlobili, že tak krásná píseň se nedostala dál.

  Ještě lepší byla Gabriela Gunčíková v roce 2016, kdy se stala první zástupkyní Česka, která postoupila do finále. Zpívala písničku „I Stand“ a skončila na skvělém 25. místě. Pro mě osobně to byl nejpovedenější výkon, jaký kdy náš reprezentant na Eurovizi předvedl.

  Letos se nám bohužel tak dobře nevedlo. Zastupovala nás jazzová zpěvačka Martina Bárta, o které jsem vlastně v Eurovizi slyšela úplně poprvé, do té doby jsem ji vůbec neznala. Ačkoliv se v rozhovorech jevila jako moc sympatická osoba, svojí písni „My Turn“ nezaujala natolik, aby postoupila do finále.

  I přesto, že se naši reprezentanti kolikrát nedostali ani do finále, mají můj respekt. Stoupnout si na podium a vystupovat před celým světem, já bych to určitě nezvládla.

  Autorka:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (6)

  Příspěvek z 4. června 2017 ve 21:54.
  iloveMans v něm napsala:

  i$>love Francesco

  Příspěvek z 4. června 2017 v 19:00.
  DžungaráčekChlupáček v něm napsala:

  Nebo Francesco Gabbani a Salvador Sobral

  Příspěvek z 4. června 2017 v 18:57.
  DžungaráčekChlupáček v něm napsala:

  Nejvíc se mi líbily OG3NE