Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Evoluce nebo víra?

  vydáno  •  Vztahy
  V co věřit? V evoluci? Nebo snad být křesťan?

  Jedním z exponátů olomoucké výstavy Speculum Mundi je i vzácná Bible Strahovská pocházející z 80. let 15. století (na snímku Iniciála I s vyobrazením stvoření světa)., © Muzeum umění Olomouc

  Evoluce

  je teorie popisující dlouhodobý a samovolný proces, v jehož průběhu se rozvíjí a diverzifikuje pozemský život.

  Dnešní vědci vycházejí z teorie, kterou předložil Charles Darwin, který spojil myšlenku postupné evoluce druhu s přirozeným výběrem, jakožto příčinou a hybnou silou evoluce.

  Evolucí živočišných druhů je tak chápán postupný vývoj života od prvního výskytu na Zemi k mnoha různým formám života. Společné rysy ve struktuře genetického kódu všech žijících organismů včetně lidí tak dokladují jejich společný prvotní původ.

  Zdroj: Wikipedie

  Už odedávna jsou spory mezi vírou. Ten tvrdí tohle a tamten zase ono. Všeobecný vědecký názor pojmenovává hybnou silou vývoje evoluci, nevědecký názor zastává teorii jakéhosi vyššího zásahu, vyšší moci, Boží moci.

  Ráda o tomto tématu přemýšlím a toto jsou mé postřehy:

  Buňka

  Všichni známe evoluci, vytvořila se buňka a vznikl život. Ale jak se ta buňka vytvořila? Z čeho? Chybí nám už první a základní dílek, jménem buňka. Život dle mého názoru musí vzniknout ze života.

  Slovo

  Pokud budeme skládat z jedné věty dokonalejší větu pomocí písmenek, bude to vypadat nějak takhle: Eva šla ven s Petrem. Eva šla v ven s Petrem. Eva šla vč ven s Petrem. Eva šla vče ven s Petrem. Eva šla včer ven s Petrem. Eva šla včera ven s Petrem. Můžeme si všimnout, že mezi smysluplnými větami (první a poslední větou) je spousta vět bez smyslu. Tak je to podle mého i s evolucí. Mezi např. Homo habilis a erectus by podle mne muselo být mnoho zmrzačených mezičlánků. 

  Popelka

  Vědci tvrdí, že mají kosti, důkazy, které do sebe zapadají. Ale rozstříhejme si pohádku o Popelce, kterou všichni známe.

  1. snímek - Popelka na bále
  2. snímek - Kouzelná babička s kouzelným oblečením
  3. snímek - Popelka ztrácí střevíček
  4. snímek - Chudá uklízečka - Popelka

  Kdybychom pohádku neznali, neřekli bychom snad, že: Popelka byla na bále, kouzelná babička jí dala kouzelné střevíčky, jenže když jeden ztratila stala se z ní obyčejná služka?

  Pokud nemáme důkazy, můžeme si pohádku, stejně jako kosti sestavit podle naší představivosti jak chceme. Jak máme vědět, že jsme si evoluci správně postavili? 

  Evoluce

  Evoluce prý pokračuje, tak jakto, že mezi námi nejsou mezičlánky také dnes: pololidi, poloopice, poloještěři, poloryby.

  Bible

  Bible je kniha velmi stará. Je snad jen náhoda, že právě ona se dochovala přesto, že jiné ne? A lidé v době, kdy byla bible napsaná to už věděli, protože je v ní napsáno. Tráva usychá, květ vadne, ale slovo Boží (Bible) je navždy.

  To je jen několik z mnoha informací, které mě oslovily.

  Autorka:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (7)

  Příspěvek z 18. června 2015 ve 2:23.
  MechovCity96 v něm napsal:

  Věřím v evoluci ačkoliv připouštím že sou věci který ještě ani věda nevysvětlí... i když jsem antiteista proti normálnímu člověku co jen věří v boha nic nemám

  Příspěvek z 11. června 2015 v 18:47.
  Kozesinka v něm napsala:

  Jakožto (student-)biolog

  Před buňkami známe teoreticky veškeré články, od aminokyselin, přes první RNA a DNA, nedokonalé, neustále se dělící organismy, pak nebuněčné organismy, ty buněčné - prokaryotní a nakonec eukaryotní buňky, ze kterých se skládáme.
  A vysvětlovat ti evoluci, to by zabralo víc, než jeden komentář. Měla by sis o tom ještě něco přečíst. Ale je hezké, že se nad tím zamýšlíš. Já jsem také věřící, byť ne křesťan. A stejně studuji buněčnou biologii ;)
  Mimochodem, Bible není nejstarší dochovaná literatura. Jak by mohla - vychází z Tóry. A ani Tóra tu není nejdéle, jsou starší literární nálezy.

  Příspěvek z 7. června 2015 ve 21:21.
  ES v něm napsala:

  Reakce na kikionka1:

  Myslím, že na to má asi každý svůj názor. Já jsem věřící, ale nevěřím proto, že je jednodušší si říct, že to stvořil Bůh než to všechno pochopit, protože podle mého názoru není co chápat. Buď se rozhodneme věřit Bibli, nebo Darwinovi (ano i pokud považujeme evoluci za pravdivou, ve skutečnosti jen věříme, protože ani tady nejsou jednoznačné důkazy a naopak je tu dost mezer) Já si vybrala Bibli, protože nebízí něco víc než jen ,,popis" stvoření 25 Všem přeji hezký den 16
  Eliška