Alíkovina

Expedice Mars - přípravka pro budoucí kosmonauty hledá zájemce mezi školáky

vydáno  •  Škola a poznání · Vesmír · Volba povolání · Věda a technika
Je ti mezi 10 - 17 lety? Baví tě poznávat svět kolem sebe? Pracuješ rád v týmu? Pokud jsi na všechny otázky odpověděl/a ano, pak máš šanci vybojovat jedno z míst v simulovaném letu na Mars. Prozradíme ti, jak na to.

Mars (ilustrační foto), © mars-ice.org

Ti, kteří poletí kolem roku 2035 na první expedici k planetě Mars, chodí právě teď do základní nebo střední školy," tvrdí Milan Halousek z České kosmické kanceláře. "Ale už nyní mají možnost projít výcvikem kosmonautů a podniknout simulovaný let ke hvězdám," dodává Slávek Hrzal z Dětské tiskové agentury. Oba dva jsou hlavními organizátory konkurzu do dětské vesmírné posádky EXPEDICE MARS 2010. Na projektu se podílí také první a dosud jediný československý kosmonaut Vladimír Remek.

V polovině prázdnin odstartoval již sedmý ročník EXPEDICE MARS. Do konkurzu na místa v dětské vesmírné posádce se až do 30. září mohou hlásit děti, kterým je v roce 2010 mezi deseti a sedmnácti roky (narození 1993 až 2000). Stačí, když se zaregistrují na webových stránkách www.expedicemars.eu.

Co vás čeká a nemine?

vesmírný kvíz

Své znalosti vesmíru si můžeš zkusit i na Alíkovi ve vesmírném kvízu.

Nejprve budete odpovídat na tři série otázek z kosmonautiky, astronomie a zdravovědy. V dalším kole budete zpracovávat projekt podle zvolené odbornosti (palubní inženýr/počítačový expert, palubní lékař/planetární biolog, letec dokumentarista, astronom/palubní navigátor, planetární geolog/architekt).

Nejlepší účastníci se v listopadu setkají na semifinálovém víkendu, kde před odborníky na kosmonautiku a svými veliteli budou obhajovat zpracované projekty, předvedou znalosti z angličtiny, fyziky a dalších vědních oborů, spojených s kosmonautikou a lety lidí do vesmíru.

Podrobná satelitní mapa Marsu

Podrobná satelitní mapa Marsu

Deset nejlepších potom odjede o vánočních prázdninách do Evropského vesmírného centra v Belgii, kde projdou podobným výcvikem, jaký podstupují při své přípravě i skuteční kosmonauti. Vyvrcholením výcviku je simulovaný let do vesmíru v maketě raketoplánu.

Expedice Mars 2010Po šesti letech fungování Expedice Mars jako národní soutěže budou letos o místo v mezinárodní posádce soutěžit mladí zájemci o kosmonautiku nejen z České republiky, ale i ze Slovenska.
Zvláštností projektu Expedice Mars je skutečnost, že celou soutěž připravují a organizují mladí zájemci o kosmonautiku, účastníci soutěže z předcházejících roků, pouze pod dohledem a vedením dvou dospělých "velitelů".

Potěšující je i fakt, že velký počet úspěšných soutěžících se nadále věnuje kosmonautice a astronomii jako svému koníčku, nebo studijnímu oboru. Pro mnohé se Expedice Mars stala odrazovým můstkem do dalších mezinárodních soutěží, letních škol, studentských konferencí.

Další informace o Expedici Mars 2010 včetně přihlášky najdete na webových stránkách www.expedicemars.eu. O zkušenosti se s vámi jistě ráda podělí loňská účastnice této expedice, která má na Alíkovi přezdívku Ančovička26.

Autor:
» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (15)

Příspěvek z 28. srpna 2010 ve 21:39.
Virtuální-Porodnice v něm napsal:

Nooooo

Některé vaše příspěvky stojí za starou bačkoru teda,13 Měli by jste být rádi že to někdo pro vás dělá- co by za to dali naši rodiče-prarodiče apod. Jo a ve vesmíru sice možná zatím nikdo neumřel ale na cestě tam nebo zpět to už jo. A s těmi ufony.....( někteří z vás mají názory jako pětileté děcka)

Příspěvek z 19. srpna 2010 ve 12:58.
Lucianus v něm napsala:

Jůůů

Simulátor je k prdu lepší by bylo letět do pravýho Vesmíru nebo ne????

Příspěvek z 18. srpna 2010 v 10:48.
Shipsy v něm napsal:

Nevím...

No tak jako baví mě vesmír to jo ale narodila jsem se na zemi a tam taky umřu a ne děkuju nechci aby mě tam oslintal nějaký marsozemštan 2121