Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  EXPO 2010: Světová výstava v Zemi středu

  vydáno  •  Doma a ve světě · Česká republika · Věda a technika · Historie
  Na začátek trochu čísel: letošní v pořadí již 33. světové výstavy se účastní 189 zemí celého světa. Rozkládá se na neuvěřitelných 528 hektarech - to je jako kdybyste pražskou Královskou oboru (Stromovku) vynásobili pěti a přidali ještě polovinu.

  český pavilon na EXPO 2010 v Šanghaji, © ČTK

  V sobotu 1. května odstartovala světová výstava EXPO 2010 v čínské Šanghaji s heslem "Lepší město, lepší život". Jednotlivé státy ve svých pavilonech představují to nejlepší, co mohou světu nabídnout, a lákají návštěvníky k cestě do svých zemí.

  Úplně první světová výstava v oborech průmyslu a kultury se konala v Londýně v roce 1851 na popud prince Alberta - manžela královny Victorie. Název EXPO, který se pro světové výstavy používá od 60. let 20. století, je také z angličtiny - ze slova "exposition" (= výstava). Navazovala na tradiční národní výstavy ve Francii, ta londýnská byla ale první mezinárodní. Největším lákadlem byl Křišťálový palác v Hyde Parku. Výstavu v roce 1851 navštívilo 6 milionů lidí - tedy třetina tehdejších obyvatel Británie.

  Kam dál?

  Více o české účasti na výstavě EXPO 2010 čtěte na www.czexpo.com. Svoje znalosti o "českých perlách" si procvičíte v našem kvízu.

  Na výstavách konaných v letech 1851-1938 šlo hlavně o představení průmyslu a technických novinek. Lidé se tak mohli podívat, jak funguje telefon, nebo si poslechnout hudbu z gramofonu. Ve výstavních městech často zůstaly památky na slavnostní dny - vídeňský Prátr připomíná výstavu z roku 1873, pařížská Eiffelova věž zase tu z roku 1889. Aby výstavy dostaly nějaký řád, byla v roce 1928 vytvořena Mezinárodní kancelář výstav (BIE = Bureau International des Expositions), která působí dodnes.

  V období 1939-1987 došlo k první proměně - už se nekladl takový důraz na techniku a vynálezy, jako na kulturní výměnu. Od roku 1988 se pak nejdůležitější stává vlastní představení jednotlivých států. I letošní EXPO se skládá z národních pavilonů, kde se každá země představuje. Česko reprezentuje pavilon s mapou pražského Starého Města z hokejových puků na fasádě. Uvnitř návštěvník najde zvlněnou krajinu, nad kterou se vznáší město tvořené plody civilizace - což je i název celého českého projektu.

  Mezi perly, kterými se Češi na výstavě chlubí, patří nejen vynálezy, jako třeba kontaktní čočky či lodní šroub, ale i historické památky (Karlův most, Pražský hrad), umění (Čapkův robot, Muchova Slovanská epopej) a divy (Staroměstský orloj či všeuměl Jára Cimrman). Výstava probíhá až do 31. října 2010 a do té doby ji jistě vyhledá velké množství návštěvníků. Do našeho pavilonu se podle odhadů před zahájením výstavy mělo podívat na 30 000 lidí denně, 26. května ale návštěvnost překročila 50 000. O český pavilon je tedy evidentně zájem, na konečná čísla si ale budeme muset ještě počkat.

  české úspěchy

  Velké prosklené plochy vyniknou i v nociNa světových výstavách se projevuje spousta talentů a je k vidění mnoho zajímavostí. Ani Češi svými úspěchy rozhodně nezůstávají pozadu za ostatními zeměmi. Už na světové výstavě v roce 1900 se mohl projevit talent Alfonse Muchy, který dostal za úkol vyzdobit pavilon Bosny a Hercegoviny. Největší úspěch si ale Češi připsali v Bruselu na EXPU 1958. Získali hlavní cenu Zlatou hvězdu a ještě 13 dalších. Úspěch slavil jak český pavilon, tak Laterna magika (tedy představení, které kombinuje divadlo, zvuky a film). V přehlídce filmů získal hlavní cenu Vynález zkázy Karla Zemana, od jehož narození letos uplyne 100 let.

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (3)

  Příspěvek z 24. června 2010 v 16:09.
  Dámek v něm napsal:

  Reakce na gujki:

  super

  Příspěvek z 24. června 2010 v 16:08.
  Dámek v něm napsal:

  super

  super21

  Příspěvek z 19. června 2010 v 11:01.
  gujki v něm napsal:

  ahoj

  Je to dobrý! a náš pavilon je určitě nejlepší214