Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Factorio – vytvořte si svou továrnu + kvíz

  vydáno  •  počítačové hry · kvízy

  Factorio je 2D strategická hra o automatizaci od českého vývojářského studia Wube Software. Hra se dočkala neočekávaného úspěchu a může se pyšnit postem 3. nejlépe hodnocené hra na Steamu. V tomto článku shrnu vše, co byste o této hře měli vědět.

  Factorio, © Devi

  Historie

  Vývoj Factoria začal v roce 2012 a již 31. prosince vyšla první demoverze. V lednu dalšího roku byla spuštěna kampaň pro finanční podporu hry na serveru Indiegogo. Výtěžek přesáhl požadovanou částku, a tak se vývoj mohl směle pokračovat. O několik let později – v únoru roku 2016 byl prodej v předběžném přístupu spuštěn na Steamu.

  Na hře se dále usilovně pracovalo a pravidelně dostávala updaty. Oficiálně – již mimo předběžný přístup vyšla 14. 8. 2020 s verzí 1.0. Vývoj hry se nyní zastavil na verzi 1.1 a hra nebude dostávat žádné další aktualizace, kromě drobnějších oprav chyb. Vývojáři však nedávno oznámili začátek vývoje přídavného DLC. Nikdo ale neví, o co přesně se bude jednat, a plánovaná doba vydání je více než rok daleko.

  Factorio verze 0.6, © Factorio team

  Průběh hry

  Ztroskotali jste na cizí planetě a musíte vytvořit továrnu, pomocí které postavíte novou raketu a dostanete se domů. To však nebude tak lehké, jelikož ze začátku máte k dispozici pouze základní přístroje, které vám rozhodně nebudou stačit na splnění cíle.

  Proto musíte postavit laboratoře a vyrábět vědecké balíčky, pomocí kterých si odemykáte nové technologie. To vám ovšem bude ztěžovat neustálý nedostatek surovin, elektřiny, a také původní obyvatelé planety Biteři, kterým se rozhodně nelíbí znečištění, které produkujete, a tak se za každou cenu snaží zničit vaši základnu.

  Factorio Těžba železa zničená biterama

  Mechaniky

  Hra se hlavně soustředí na automatizaci, to znamená, že cokoliv, co můžete vyrobit ručně, později budete muset automatizovat, kvůli komplexnosti a dlouhé výrobě pokročilejších strojů.

  Základní mechanika hry je, že těžíte materiály, které transportujete pomocí pásů a překladačů, a dále je zpracováváte – například pomocí pecí, které surovinu vypálí, a poté z nich můžete vyrobit v assemblerech cokoliv, co budete potřebovat.

  Factorio Base

  To by ale bylo moc jednoduché, hra se hodně soustředí na technologie našeho světa, takže si místo uhelné nebo solární elektrárny můžete také postavit jadernou, která vyprodukuje mnoho elektřiny, ale budete muset řešit uran a jeho izotopy. Pokud vám ani tohle není málo, a chcete, aby vaše továrna vyráběla ještě více produktů, můžete postavit logistickou síť a létající roboty, kteří na váš příkaz sami přistaví další části továrny.

  Factorio Parní elektrárna

  Komunita

  Fanouškovská základna je velmi rozsáhlá a kvůli charakteru hry se v komunitě nachází spousta programátorů a lidí zkušených s vývojem her. Díky tomu do hry vzniká mnoho módů, od malých, jež upravují chování určitých itemů nebo generaci světa, po velké, které naprosto mění hratelnost přidáním vesmíru, dalších planet a technologií. Tato vlastnost dlouho udržuje hráče, po tom, co hru několikrát dohráli, a stali se mistry Factoria.

  Oficiální trailer hry verze 1.0

  Video od Sterakdaryho, ovšem starší verze hry

  Kvíz – Jak dobře znáš Factorio?

  1. Kolik je ve Factoriu typů vědeckých balíčků?
  2. Jakým způsobem nelze vyrobit elektřinu?
  3. Kolik existuje truhel, které mohou použít roboti?
  4. Která z následujících tvrzení o rybách není pravdivé

  5. Kolik existuje typů pásů? (nepočítáme podzemní)

  6. Kolik paliva potřebuje 1 raketa?
  Každý musí někde začít.

  O Factoriu už jsi nejspíš někde slyšel.

  Základy máš v malíčku.

  První krok k mistrovi.

  Téměř správně! Každý dělá chyby.

  Opravdový znalec Factoria!

  Vyhodnotit

  Související:

  Autor: (14 let)
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (3)

  rapper454 v něm napsal:

  Hm, koukal jsem že podporuje linux a je dostupná zdarma betaverze takže zkusím

  Rokio v něm napsal:

  Tato hra vypadá zajímavě. Dávám maximální hodnocení.

  Anež v něm napsala:

  nejdřív mě to nijak nezaujalo ale dobrá hra a stejně tak článkek 5 tlapek