Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Fenomén, který nutí děti vyběhnout ven a hýbat se: Pokémon Go

  vydáno  •  volný čas venku · hry · počítačové hry
  Veleúspěšné propojení reálného a virtuálního světa dokázalo dosud neslýchané. Děti prosící o výlet, procházku nebo alespoň možnost vyrazit na hřiště. V tomto případě nejde ani přinejmenším o reklamní nadsázku. To je neuvěřitelná realita fenoménu Pokémon Go. A nepodléhají mu zdaleka jen děti. Pokémon Go hraje i Alík.

  Mobilní hra Pokémon GO., © MAFRA

  Co potřebuješ k hraní Pokémon Go?

  .

  Princip hry

  Mobilní připojení

  Připojení k internetu je pro hru a radost z ní zásadní. Není nic horšího než lovit signál místo pokémonů. MOBIL.CZ nabízí předplacenou kartu s internetem zdarma. Za každé nabití (minimálně 200 Kč) můžete mít až 200 MB dat na 30 dnů. Navíc díky LTE neklesá rychlost mimo velká města. Pokud by ti data nestačila, další balík 1GB dat je možné dokoupit za 300,- Kč.

  MOBIL.CZ má internet zdarma a volání od 1,90 Kč/ min.

  MOBIL.CZ má internet zdarma a volání od 1,90 Kč/ min.

  Spuštěním hry se z tebe stává trenér pokémonů. Zvolíš si svůj profil a můžeš začít chytat pokémony. Pokémony můžeš najít doma, venku na ulicích, na hřišti, u školy, kdekoliv. Pokud pokémona objevíš, zobrazí se ti na mapě. Tu vidíš v mobilu a odpovídá tvému skutečnému okolí. Pak musíš pokémona chytit tzv. Poké Ballem. Pokud pokémony chytíš, můžeš je vylepšovat, trénovat a bojovat s nimi o obsazení tělocvičen, tzv. Gymů a zvýšení jejich prestiže.

  Jak chytit pokémona

  Abys mohl pokémona chytit, musíš ho nejprve najít. Teď přichází ta nejlepší část hry. Vezmi telefon, powerbanku, batoh, vodu, pláštěnku a vyraž. Nejvíce pokémonů najdeš na místech, kde se pohybuje nejvíce lidí.

  Zda se ve tvém okolí nachází nějaký pokémon zjistíš v boxu Nearby, který je v pravém dolním rohu obrazovky. Pokud na něj klikneš, zobrazí se pokémoni ve tvém okolí. Barevní jsou pokémoni, se kterými ses už setkal, šedí jsou ti, které jsi dosud nepotkal. Na prvních místech najdeš pokémony, kteří jsou ti nejblíž.

  Jakmile se pokémon dostane do tvého dosahu, objeví se na mapě. Klikni na něj a počkej, až se zobrazí jeho náhled. Jakmile uvidíš detail pokémona a pod ním Poké Ball, můžeš začít chytat.

  Umísti ukazováček na Poké Ball, počkej, až zelený kruh kolem pokémona bude co možná nejmenší. Pak pohybem prstu po obrazovce směrem k pokémonovi vypusť Poké Ball. Chce to chvilku cviku, ale to zvládneš.

  Vylepšování pokémonů

  Jak hrát bezpečně?

  Během hry se hráč snadno nechá unést a přestane vnímat své okolí. Proto doporučujeme následující pravidla:

  • Do ulic se vydávejte alespoň ve dvou, střídejte se.
   Vždy jeden sleduje okolí, druhý může hrát.

  • Nauč se odlišovat chvíle, kdy hraješ a chvíle, kdy se pohybuješ. Když se pohybuješ, měj display skloněný tak, aby tě nelákal k prohlížení. Pokud tě hra upozorní na pokémona, zvykni si vytrvat v pohybu a terpve na bezpečném místě zkontrolovat display.

  • Nikdy nehraj v blízkosti silnic a aut, totéž platí o přechodech.

  • Buď ohleduplný. Vybírej si místo, kdy nepřekážíš ostatním v pohybu a to ani nečekanou změnou pohybu (například náhlým zastavením).

  • Chraň se. Jakmile začneš hrát, přestaneš částečně vnímat své okolí. Proto si pro hru vybírejte chráněná místa - výklenky, rohy, lavičky. Zkrátka místa, kde vás nemůže ohrozit zběsilý cyklista, nakopnutý balón ani jedoucí auto.

  • Sleduj osoby ve svém okolí. I v situacích, kdy stojíš v parku, stranou od cest, jsi ohrožen. Kapsáři již pochopili, jakou příležitost jim hra poskytuje a začínají si hráčů více všímat, zejména na turisticky atraktivních místech. Nezapomínej proto sledovat i osoby pohybující se kolem tebe.

  Chytáním pokémonů získáváš tzv.:

  • XP, body za zkušenosti
   Umožňují ti postoupit na další level a chytat více a silnějších pokémonů.
  • Stardust, hvězdný prach na vylepšování pokémonů
   Stardust jsou nutné pro vylepšení síly pokémona.
  • Candy, laskomina, která je vždy navíc určena konkrétním druhem pokémona
   Laskominu lze použít na vylepšení vlastností pokémona nebo na jeho vývoj na vyšší úroveň.

  Poznámka:
  Zkušení hráči radí neplýtvat se Stardustem a trpělivě čekat na vyšší úrovně hry. Nejefektivněji využijete Stardust, pokud ho budete mít hodně, zároveň hodně Candy. Pak spustíte Lucky Egg, vyrazíte na nějaké velmi zalidněné místo, 20 minut režimu Lucky Egg budete věnovat lovení pokémonů a zbytek navyšováním síly a vývojem pokémonů. Získáte tak mnohem více bodů a postup na vyšší úroveň bude mnohem rychlejší. Samozřejmě lze kombinovat s Lure moduly a Incense

  Gym

  Gym objevíš od 5. levelu. Teprve tehdy můžeš Gym poprvé navštívit. Nejprve si musíš zvolit barvu svého týmu. Je dobré již od 1. levelu sledovat pohyby barev okolních arénách, ať si uděláš představu o aktivních týmech ve svém okolí. Barvu týmu již nelze v budoucnu změnit a bylo by hloupé zjistit, že jsi v okolí sám.

  V Gymech můžeš buď zápasit nebo trénovat. Zápasit můžeš pouze se soupeři bránícími cizí barvy. Pokud se ti podaří souboj vyhrát, můžeš arénu obsadit. Znamená to, že do ní umístíš svého nejsilnějšího pokémona. Neboj se, nepřijdeš o něj, pokémon stále zůstává tobě.

  Trénovat můžeš pouze v arénách v barvě tvého týmu. Trénink zvyšuje prestiž a level Gymu.

  Pozor, po každém souboji zkontroluj stav svého pokémona. Pokud v boji utrpěl porážku, bude velmi vyčerpán a bude potřeba použít lektvary k jeho regeneraci.

  Zajímavé tipy

  • Jak ulovit Pikachu?
   Pokud toužíš po neslavnějším pokémonovi, pak ho lze snadno získat ihned po přihlášení. Jakmile si hru stáhneš a zaregistruješ se, zobrazí se ti tři pokémoni, které je možné ulovit. Pokud je odmítneš (neustále odcházíš z jejich dosahu), po chvíli se ti zobrazí čtvrtý pokémon, Pikachu.

  • Jak správně hodit Poké Ball?
   Každý pokémon má kolem sebe barevné kruhy. Napovídají, jak těžké bude pokémona ulovit. Pokud má kolem sebe zelený kruh, bude lov snažší. Ale to není vše. Je potřeba také sledovat velikost kruhu kolem Pokémona. Čím je menší, tím snažší bude Pokémona udržet v Poké Ballu a ulovit ho. Velikost kruhu můžeš ovlivnit i podržením svého prstu na Poké Ballu.

   Pokud má kolem sebe Pokémon oranžový kruh, bude těžší ho ulovit, počítejte s více pokusy, vhodné je použít na chycení nejprve Razz Berry (malinu) a ve vyšších levelech je dobré použít modrý Great Ball.

  • Jak získat nové Poké Bally?
   Noví hráči velmi rychle vyčerpají limit Poké Ballů a hra se tím pro ně na chvíli zastaví. Kromě nákupu Poké Ballů za skutečné peníze v shopu se Poké Bally dají snadno získat v tzv. Pokéstopech. Ten je na mapě označen modrou krychlí.

   Hráč se musí přiblížit do blízkosti Pokéstopu, rozkliknout ho a následně roztočit obrázek v kruhu, který se na Pokéstopu zobrazí. Z Pokéstopu pak vypadne prémie v podobě Poké Ballů, vajec pokémonů a dalších magických předmětů k léčení pokémonů pro soubojích nebo k jejich lákání.

   Prémie na Pokéstopu se obnovuje vždy po 5 minutách.

  • Lure modul, Incense
   Hra nabízí ve složce Items možnost zapnout tzv. Lure modul nebo Incense. Představ si je jako vůni, kterou nalákáš pokémony do své blízkosti.

   Lure modul

   Lure modul získáte při postupu na vyšší úrovně. Lze spustit pouze v blízkosti PokéStopu kliknutím na bílý oválek nad PokéStopem. Po zapnutí láká 30 minut pokémony do okolí PokéStopu, pokémoni se zobrazí všem trenérům v okolí PokéStopu. Během procházky lze často narazit na spuštěné Lure moduly u PokéStopů, byla by škoda jich nevyužít. Získáte vždy více pokémonů.

   Incense

   Incense lze spusti kdykoliv, trvá 30 minut a láká pokémony pouze pro trenéra, který režim Incense spustí.

   Poznámka: Společné spuštění Lure modulu a Incense
   Zatím se nám nepodařilo zjistit, zda společné spuštění Lure modulu a Incense přiláká více pokémonů nebo zajímavější pokémony. Z vlastní zkušenosti nám připadá spuštění Incense v režimu Lure modulu spíš jako plýtvání. Pokud má někdo jinou zkušenost, prosím, napište do diskuze.

  • Sleduj počet chycených pokémonů
   Na zajímavém místě hráči mnohdy zapomenou sledovat počet pokémonů v boxu. Stane se jim, že box je plný v tu nejnevhodnější chvíli, kdy narazí na vzácného pokémona. Pak nezbývá než odeslat nejslabší pokémony, které mají v hojném počtu, profesorovi. Jenže mezitím zpravidla vzácný pokémon zmizí...

   Poznámka:
   Pokud odesíláš profesorovi pokémona s častým výskytem (Pidgey, Caterpie a jiné), je ideální nejprve použít Evolve. Vybírej pokémony s nejnižším CP (Combat Power). Neplýtvej na ně zvyšováním síly. Nech je jen vyvinout (pokud máš dostatek Candy) z nejnižší na střední úroveň.Tím získáš XP body a rychleji postoupíš na další úroveň hry, kde se dá sbírat více pokémonů a silnější pokémoni. Teprve pak odešli nově vyvinutého pokémona profesorovi. Získáš Candy a zároveň si uvolníš místo.

  Zkušenosti a nápady, jak lovit, můžete sdílet v diskuzi. Hodně štěstí ve hře, potkáme se někde na cestě.

  Autor:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (25)

  Příspěvek z 28. února 2019 v 18:45.
  majacos v něm napsala:

  Tak jsem po téměř třech letech znovu nainstalovala tuhle hru a každý den nachodím mezi 5-10 kilometry. Aspoň se trochu hejbu, když už doma nemám co dělat :-D Navíc mám před domem park, kde je plno pokestopů i arény :->

  Příspěvek z 16. října 2016 v 11:21.
  modraocka v něm napsala:

  Ahoj

  Ne stahujte pokem oni

  Příspěvek z 17. srpna 2016 v 9:06.
  matisek005 v něm napsal:

  Reakce na matisek005:

  OPRAVA: ťukaly a seděly