Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Festival ptactva - víkendová pozvánka do ptačí říše

  vydáno  •  Volný čas venku · Příroda · Cestování · Česká republika · Ptáci · Podzim
  Na ty, kteří překonají nepohodlí časného ranního vstávání a vypraví se na některé z 45 míst České republiky, čeká první říjnový víkend zajímavá výprava do ptačí říše - Evropský festival ptactva.

  © Radkaa

  Ornitologové zvou veřejnosti vycházky zaměřené na pozorování ptáků. Dozvíte se nejen mnoho informací o jednotlivých druzích, jejich životě, ohrožení a možnostech ochrany, ale také o ptačím stěhování - migraci.

  Možná budete překvapeni, jaké druhy ptáků ve vašem okolí žijí. Některé třeba jen uslyšíte, ale jiné budete mít možnost spatřit velmi zblízka. Na mnoha místech totiž organizátoři připravili oblíbenou ukázku odchytu a kroužkování ptáků. Pro děti jsou nachystané různé hry a kvízy s ptačí tématikou.

  Velký vliv na snižování rozmanitosti druhů ptáků má ubývání vhodných lokalit. Zvláštní postavení mezi ptačími druhy mají tažní ptáci. Neodmyslitelně patří do krajiny našich zeměpisných šířek. Jaro bez kukačky nebo vlaštovky si nedovedeme představit, srpnový odlet rorýsů je známkou, že léto již spěje ke svému konci. A právě tito ptáci, migranti na dlouhé vzdálenosti, mohou být ohroženi hned dvakrát - jednou v Evropě na hnízdištích a podruhé během dlouhé tahové cesty nebo na zimovištích.

  Kroužkování strakapouda velkého.

  "Víc než polovina dálkových migrantů dramaticky snižuje svoji početnost," zdůrazňuje Zdeněk Vermouzek, ředitel České společnosti ornitologické, "přitom u řady z nich ani nevíme, kde přesně zimují a co je příčinou jejich ohrožení.
  Můžeme se jen dohadovat, zda to je změna klimatu a s ní související rozvoj pouští, odlesňování, sucha, zemědělství nebo ilegální lov. Zachování těchto druhů by mělo být zájmem každého člověka."

  15. Evropský festival ptactva

  Letošní ročník Evropského festivalu ptactva se bude konat na 45 místech České republiky o víkendu 2. a 3. října 2010. Místa a čas konání jsou zveřejněny na www.birdlife.cz.

  Za pozorováním ptáků se o tomto víkendu vydají lidé nejen v České republice, ale i v dalších 26 evropských zemích. Akci organizuje mezinárodní sdružení BirdLife International, jehož českým partnerem je Česká společnost ornitologická. Letošní ročník festivalu ptactva připomene Mezinárodní rok biodiverzity, který vyhlásila Organizace spojených národů. Dramatický pokles rozmanitosti živé přírody patří mezi hlavní globální problémy současnosti a netýká se jen vzdálených zemí.

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (3)

  Příspěvek z 1. října 2010 v 15:45.
  Simka767 v něm napsal:

  Ahoj

  naš ujo tieš chova vtačiki neni to jeho praca ale ho to bavi su zlate ale ma za pracu ze je mesiar :)

  Příspěvek z 30. září 2010 v 16:13.
  Radkaa v něm napsala:

  Reakce na Dendii:

  Tohle nepořádá Alík, ale Česká společnost ornitologická. To je v článku napsáno.

  Příspěvek z 30. září 2010 v 16:06.
  Dendii v něm napsala:

  ahoj aliku

  to konaš ti že bi tam děti mohli prijid kdiš tak napište pane aliku na muj do taz do pošti dekuju6