Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Festival v Ostrově slaví čtyřicet let

  vydáno  •  Doma a ve světě · Kultura · Filmy
  Dětský filmový a televizní festival Oty Hofmana se bude letos od 7. do 10. října konat v Ostrově už po čtyřicáté! A to je důvod k oslavě. Co nás čeká a nemine na letošním jubilejním ročníku, nad kterým převzal záštitu ministr kultury Václav Jehlička, se můžete dočíst právě zde.

  Dětský filmový a televizní festival Oty Hofmana v Ostrově, říjen 2007., © Radkaa

  Nejprve stručně něco o samotném festivalu. Dětský filmový a televizní festival, který nese jméno filmového scénáristy a dramaturga Oty Hofmana, představuje každý rok novinky z filmové i televizní tvorby pro děti a mládež. Mimo to má každoročně nějaké téma, na které reagují tematické projekce – třeba loni, kdy se festival konal ve znamení sloganu „V hlavní roli děti a zvířata“, jste mohli v kině znovu vidět například filmy Šest medvědů s Cibulkou nebo Artuš, Merlin a Prchlíci. Vzhledem k tomu, že se nejedná o nijak monstrózní akci, panuje na festivalu milá a přátelská atmosféra a spousta lidí i slavných osobností se tam ráda vrací.

  Dětský filmový a televizní festival Oty Hofmana Letos se mezi soutěžními projekcemi můžete těšit na 4 snímky z kategorie filmové tvorby (Nejkrásnější hádanka, Taková normální rodinka, Gympl a Máj) a 8 z televizní tvorby (Český Honza, Kája a Zabi, Tři životy, Začarovaná láska, O uloupené divožence, Škola ve mlejně, O dívce, která šlápla na chleba a Pohádkové počasí). Vzhledem k tomu, že jde o jubilejní 40. ročník, bylo do programu na základě ankety zařazeno i 10 snímků, které zvítězily v některém z minulých ročníků. Jedná se o filmy Ro©k podvraťáků, Rafťáci, Smradi, Maharal, Pelíšky, Ať žijí duchové, Páni kluci, Tři oříšky pro Popelku, Cesta do pravěku a S čerty nejsou žerty.

  Zvláštní kapitolu festivalu tvoří média. Nepotkáte zde totiž pouze dospělé reportéry, ale i ty dětské, kteří teprve „trénují“, aby se jednou mohli stát novináři. Informační servis pro vás, kteří se na festival nedostanete, obstará Dětská televize (zpravodajství můžete sledovat v kabelové televizi Ostrov, na TV NOE nebo na internetu), Dětská tisková agentura - Rádio Domino (pořady a reportáže najdete na internetu, nebo si je můžete poslechnout ve vysílání kabelové televize Ostrov) a agentura SAN – Sdružení amatérských novinářů (vydává Ostronoviny).

  Kromě filmů se můžete těšit i na zajímavé osobnosti nejen ze světa filmu, kteří na letošní festival zavítají. Bude to například Aneta Langerová, která zazpívá na zahajovacím Galavečeru. Ke správnému festivalu patří samozřejmě i porota a ceny, které se filmy i herci budou snažit získat.

  Poroty jsou dvě – ta dětská uděluje Křišťálovou vázu (hlavní cena v kategorii filmu a v kategorii televizní tvorby) a Zlatého dudka (za nejlepší dívčí nebo chlapecký herecký výkon), zatímco ta dospělá rozhoduje o držiteli Ceny Oty Hofmana. Festivalový štáb pak uděluje Zlatou buřinku za přínos pro dětskou tvorbu. Na to, kdo jak zaboduje, si budeme muset ještě počkat, ale o dění na festivalu si budete moct číst i na stránkách Alíkovin.

  Více informací najdete na jeho oficiálních stránkách festivalu www.dk-ostrov.cz/festival.
  Malé ohlédnutí za loňským ročníkem filmového festivalu v Ostrově nabízí následující fotogalerie:  Autor:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (6)

  Příspěvek z 1. října 2008 v 10:28.
  Jak96 v něm napsal:

  Reakce na Radkaa:

  Přeně tak! Mám tam babičku a dědu, takže to tam znám.

  Příspěvek z 30. září 2008 v 7:14.
  Lune v něm napsal:

  Lune

  Taneční skupina Mirákl na festivale bude vystupovat. Já tam budu taky. těšíte se??????

  Příspěvek z 29. září 2008 ve 20:39.
  Radkaa v něm napsala:

  Reakce na Masarka:

  Ostrovů je možná hodně, ale tenhle Ostrov si zakládá na tom, že nemá žádný přívlastek. Opravdu se jmenuje jen Ostrov. Ale občas se mu říká Ostrov nad Ohří nebo Ostrov u Karlových Varů.