Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Film „Anthropoid“

  vydáno  •  filmy · historie

  27. květen 1942. Datum, které se navždy zapsalo do dějin. Co se stalo? Atentát na Heydricha a hrdinové, kteří se tohoto útoku zúčastnili. Shrnutí + popis velice pěkného filmového provedení „Anthropoid“ z roku 2016.

  Zatáčka, kde došlo k atentátu., © Neznámý

  Když se řekne slovo „hrdinové“, ihned se mi v synonymu vybaví událost, kterou je Atentát na Heydricha. Datum, které se navždy zapsalo do dějin. Tento významný den jsme se učili již ve škole (a někteří z vás se učit teprve budou), ale uvědomujeme si všichni, že to byli opravdoví hrdinové, kteří počítali s tím, že při této akci s největší pravděpodobností zemřou?

  Cílem Reinharda Heydricha bylo, aby celý český národ byl poněmčen. Ti, kteří neodpovídali německé rase, byli zastřeleni nebo posláni do koncentračních táborů.

  Rotmistr Jan Kubiš v Anglii v roce 1941, © Neznámý

  Film Anthropoid

  Jozef Gabčík a Jan Kubiš, dva hlavní vycvičení parašutisté z Londýna s cílem zneškodnit zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha (na atentátu se podíleli i ostatní parašutisté z jiných skupin).

  Tito parašutisté se ukrývají u rodiny Moravcových v Praze. Dlouhé dny se snaží, plánují a vymýšlejí, jak zneškodnit Heydricha. Domácí odbojáři s atentátem nesouhlasili, jelikož věděli, že atentát nacisty rozzuří a budou následovat razie (policejní prohlídky).

  Atentát 27. 5. 1942

  Parašutisté Valčík, Kubiš, Gabčík, Opálka (na místě měl být přítomen i Čurda, který nedorazil) stojí v ulici „V Holešovičkách“ v 8:30 hodin a chystají si plán, který má zlikvidovat Reinharda Heydricha. Černý mercedes s Heydrichem a doprovodem přijíždí k zatáčce v čase cca 10:35 hodin a v tom Gabčík vběhne před mercedes a snaží se Heydricha zastřelit. Bohužel dojde k závadě samopalu a „Sten“ nevystřelí. Kubiš za mercedesem hází k autu granát, jehož střepiny Heydricha sice zasáhnou, ale ten stále žije. Heydrichův doprovod utíká za jedním z parašutistů, který ho posléze zastřelí.

  Úkryt a důsledek atentátu

  Parašutisté společně s dalšími byli ukryti v kostele sv. Cyrila a Metoděje, kde měli setrvat do doby, než situace dovolí a bude možnost opustit Prahu. Od faráře se parašutisté po několika dnech dozvídají, že Heydrich na následky zranění dne 4. 6. 1942 v nemocnici na Bulovce zemřel. Dne 9. 6. 1942 dochází k obklíčení, vypálení a částečně vyvraždění středočeských Lidic a to na základě informace, že mezi parašutisty a Lidickými občany existuje spojení.

  Odhalení a smrt českých hrdinů

  Za jakoukoliv informaci, která by vedla ke stopě, kde by se mohli parašutisté ukrývat, byla vyhlášena finanční odměna a příslib, že dotyčný a jeho rodina zůstanou na živu.

  Zrádce Karel Čurda nacistům prozradil, že by se ostatní parašutisté měli nacházet v bytě rodiny Moravcových na Žižkově. Nacisté vtrhli k Moravcovým a jelikož viděli, že parašutisté se uvnitř neukrývají, tak se na úkryt zeptali matky Moravcové, která odpovídala, že neví, o koho jde. Bylo jí jasné, že dojde k brutálnímu mučení. Se svolením tlumočníka odchází na toaletu, kde to raději ukončí. Jejího syna, nadějného houslistu, odvádí a při brutálním mučení přiznává, kde jsou parašutisté.

  Dne 18. 6. 1942 Němci okamžitě obklíčí kostel. Když je gestapo vyzývá, aby se vzdali, oni odpovídají: „Nikdy. Nikdy. My jsme Češi. Nikdy se nevzdáme.“

  Parašutisté statečně odolávají nacistům několik hodin, avšak munice pomalu dochází a nacistům se podaří dobít kostel. Karel Čurda identifikuje tři mrtvoly a navíc uvádí, že to nejsou všichni parašutisté. Byla odhalena podzemní krypta, kde se ukrývali zbývající parašutisté. I ti se dlouhou dobu drželi. Bohužel Němci přiváží cisterny s vodou a do krypty přes okénka strkají hadice s vodou. Parašutisté mají schovaný poslední náboj pro sebe a když vidí, že není šance přežít, tak statečně poslední kulku namíří do svého spánku a stlačí spoušť.

  „Pro mne tito parašutisté zůstanou NAVŽDY HRDINOVÉ!!“

  Kostel sv. Cyrila a Metoděje - pamětní deska, © VitVit

  Velice se mi tento film líbil. Děkuji za přečtení tohoto článku. Všem tento film doporučuji.

  Související Alíkovina:

  Autor:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (8)

  Rex999 v něm napsal:

  Jojo verbume v tom s tebou samozrejme souhlasim. Byl jsem tam nedavno osobne a je to neco .. na cloveka to uplne padne..

  verbum v něm napsal:

  Děkuji za krásný článek.
  Ano, film jsem viděl a běhal mi mráz po zádech. Co je nejhorší, že film je hezký, ale skutečnost, která byla film nikdy nemůže popsat.
  Ano hrdinové jsou... pro mě jsou i hrdinové všichni, muži, ženy a děti z Lidic. Ale také Ti kteří Vojákům pomáhali...

  Rex999 v něm napsal:

  Děkuju ti..:-)