Alík

  • Alíkoviny
  • Klubovna
  • Hry
  • Nástěnky
  • Soutěže
  • Vtipy
  • Poradna
  • Copak hledáme:
    Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
    Jsi tu poprvé?

    Alíkovina

    Film Dogman – recenze

    vydáno  •  filmy · policie

    Při práci často policistům pomáhají psi, kteří mají mnohé schopnosti, které se hodí. Ale co kdyby schopnosti jak člověka, tak policejního psa měla jedna osoba? V reálu nemožné, ale v pohádce se i to může stát. Jako například ve filmu Dogman.

    Plakát Dogman, © CinemArt

    O filmu

    Dogman je animovaný film z USA, natočený podle knižní předlohy. Režisérem je Peter Hastings, v českém znění hrají Robert Hájek, Martin Písařík, Malvína Pachlová, Radek Kuchař a spousta dalších. Film včetně krátkého předfilmu trvá něco málo přes hodinu a půl. V kinech bude uváděn od 13. února.

    Děj

    Film začíná tím, že policista a jeho pes pronásledují zlého kocoura Péťu, který uprchl z vězení a páchá ve městě zločiny.

    Péťa jede!, © CinemArt

    Při pronásledování se dostanou na střechu neobývaného domu a zjistí, že tam na ně čeká časované výbušné zařízení, které na ně Péťa nachystal. Policista se chvíli radí se svým psem, který barevný drátek má přestřihnout, a když si uvědomí, že psi jsou barvoslepí, už je pozdě a dojde k explozi. Oba se dostanou do nemocnice, ale policista má hlavu úplně na padrť a pes zase tělo.

    Pes a policajt, © CinemArt

    Ale doktorům se podařilo zbývající části spojit, a tak vznikl Dogman, který má tělo policisty a hlavu policejního psa.

    Dogman, © CinemArt

    Ukázalo se, že Dogman má skvělé předpoklady pro policejní práci. Měl sice některé psi vlastnosti, například že svou přízeň projevoval olizováním, že neuměl mluvit, ale jen štěkat, a když zahlédl veverku, nedal se udržet a musel ji prohnat. Jeho šéf měl k některým jeho projevům výhrady, ale brzy zjistil, že jde o velice schopného příslušníka policejního sboru.

    Naštvaný šéf s Dogmanem, © CinemArt

    Dogman zakrátko měl dobré výsledky – velice brzy se mu podařilo chytit padoucha Péťu a dopravit ho do vězení. Péťa však z vězení brzy utekl, zakrátko ho Dogman opět chytil a dopravil do vězení, Péťa opět utekl, a to se opakovalo několikrát po sobě. O Dogmanových úspěších pravidelně informovala televizní reportérka Emma Podmáslí.

    Televizní reportérka Emma Podmáslí, © CinemArt

    Pak se k policejnímu šéfovi dostavila starostka města a stěžovala si, že kocouří padouch Péťa nadále řádí ve městě a že policie pracuje špatně. Policejní šéf oponoval, že oni Péťu už mockrát chytli, ale ze nemůžou za to, že pokaždé uteče z vězení. Starostka se dotčeně zeptala, zda si snad myslí, že její bratr řídí věznici špatně, a nařídila odvolat Dogmana z případu Péťa.

    Starostka města hovoří s policejním šéfem, © CinemArt

    Policejní šéf si zavolal Dogmana a s politováním mu sdělil, že ho bohužel musí z případu Péťa odvolat, a pověřil ho jiným úkolem. Hlídat mrtvou rybku, která za života měla magické zločinné schopnosti a o kterou projevil zájem výzkumný ústav, který chtěl pitvat její mozek a zjistit, co vězí za jejími mimořádnými schopnostmi.

    Dogman však rybku neuhlídal a Péťa ji ukradl, v úmyslu ji oživit a využít ke svým zločinným cílům. Mezitím však v Péťově tajné laboratoři došlo k tomu, že kocouří padouch Péťa z malicherného důvodu vyhodil svoji asistentku. Ta mu na rozloučenou řekla, že je tak nesnesitelný, že jediný, kdo by byl schopen s ním spolupracovat, je on sám. Péťa se nad tím zamyslel a napadlo ho, že nejlepší bude, když se zkusí naklonovat.

    Objednal si klonovací stroj a po jedo doručení hned přistoupil k akci. Měl však smůlu, že si předem nepřečetl celý návod, takže klonování neproběhlo přesně podle jeho představ. Napřed si přečetl první bod návodu a hned aplikoval příslušný postup, pak si přečetl druhý bod návodu a hned podle něj pokračoval, a pak si přečetl třetí bod návodu a zjistil, že tohle není přesně to, co chtěl. Ještě si přečetl čtvrtý bod návodu, kde se psalo, že celou akci lze zrušit stisknutím tlačítka „zrušit“, které ale není součástí dodávky a musí se objednat zvlášť. Tak si ho hned objednal, ale před jeho doručením nic dalšího dělat nemohl.

    Co se psalo v třetím bodu návodu k použití klonovacího stroje? Jaký vliv to mělo na další události? Podařilo se padouchovi Péťovi oživit zločinnou rybku a spojit s ní své zločinné síly? Dozvíme se, z jakého rodinného zázemí Péťa pocházel a proč se stal padouchem? Co se stane, když dojde k havárii v továrně na oživovací elixír a ten unikne do životního prostředí? Budou se obyvatelé města zase moci cítit bezpečně? To se dozvíte, když si zajdete do kina a na film se podíváte.

    Péťa s Dogmanem na vlně, © CinemArt

    Některé detaily z filmu

    Neznám americký originál, ale v českém překladu se objevují různá zajímavá přirovnání, narážky nebo slovní hříčky. Zjevnou narážkou je například jméno televizní reportérky, která se ve filmu jmenuje Emma Podmáslí. Zajímavé je přirovnání, že se někdo cítí „jako balónek na dikobrazí farmě“. Co se týče děje, spíš starší čtenáři asi ocení to, že ředitelem věznice, ze které padouch Péťa soustavně utíká, je bratr starostky, která přitom nejvíc kritizuje, že dotyčný padouch se soustavně pohybuje po městě.

    O tom, že neštěstí nechodí nikdy samo, svědčí scénka ze schůzky, kde je přítomen policejní šéf, starostka, Dogman a ještě někdo. Zabývají se situací, kdy město je napůl zbořené a hrozí mu ještě větší zkáza. Někdo z přítomných řekne: „Horší už to být nemůže,“ a v tu chvíli na stole zazvoní mobil nebo vysílačka a někdo hlásí: „Šéfe, tak ten toaleťák fakt došel.“

    Plusy

    • Celkem zajímavý děj, doprovázený drobnými legračními momenty.
    • Děj není příliš komplikovaný, takže by měl být pochopitelný i pro mladší diváky.
    • Film ukazuje, že někdy se i padouch může polepšit, kdežto někdo jiný se nepolepší za celý život.
    • Pozornější diváci si všimnou, že je vhodné před větší akcí se složitějším přístrojem si napřed přečíst návod.

    Mínusy

    • Oproti velikosti obou hlavních hrdinů před výbuchem mi připadá, že Dogman po výbuchu a operaci měl neúměrně velkou hlavu a malé tělíčko.
    • Podle některých diváků je trochu nerovnováha v tom, že něco je ve filmu podáno příliš polopaticky a něco je naopak příliš abstraktní.

    Závěr

    Celkem zajímavý a napínavý film, na který se dá koukat. Určený hlavně pro děti, ale něco si v něm najde i dospělý divák. Celkově bych mu dal asi tak 72 %.

    A tady se můžete podívat na trailer:

    Autor:
    » přejít do diskuze

    Diskuze k článku  (3)

    Příspěvek z 12. února v 7:30.
    Sakidonnut v něm napsala:

    Dávám pět tlapek . Film jsem ještě neviděla, ale knihy neboli komiksy jsem už přečetla byli super . Ale ne všechny.

    Příspěvek z 12. února v 6:37.
    Holka-z-gymplu v něm napsala:

    Pět tlapek
    Četla jsem všechny ty komiksy a ty jsou superok

    Příspěvek z 12. února v 5:48, upravený po 4 minutách.
    Slaygirl v něm napsala:

    Znám to jako komiks ten mi nikdy nezaujal. Ale film vypadá vcelku fajn! Na tohle by do kina šla
    Pět tlapek