Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Filmová sága o Harrym Potterovi míří do finále. A pěkně svižně

  vydáno  •  Kultura · Filmy · Knihy · Harry Potter
  Už ve čtvrtek 18. listopadu se dočkají všichni milovníci příběhů brýlatého chlapce s jizvou ve tvaru blesku na čele. Do kin se totiž i u nás přiřítí první polovina sedmého pokračování jeho dobrodružství: Harry Potter a Relikvie smrti - část 1. Jaká je?

  Z filmu Harry Potter a Relikvie smrti - část 1, © Warner Bros.

  Když se na plátně vynoří ze zamračené oblohy rezavé logo společnosti Warner Bros. doprovázené známým hudebním motivem všech filmů o malém kouzelníkovi, je v sále znát napjaté očekávání. Z poklidného začátku ale brzy spolu s Harrym, Ronem a Hermionou skočíme rovnýma nohama do akce, ze které se nedostaneme až do poslední minuty.

  Strach je všude

  "Když Steve Kloves začal pracovat na scénáři, začalo být jasné, že by musel vypustit příliš mnoho materiálu, aby vše vměstnal do jednoho filmu. Bylo tam prostě příliš mnoho detailů, které byly důležité pro rozuzlení jednotlivých dílů," vysvětluje producent David Heyman rozhodnutí rozseknout sedmé pokračování Harryho dobrodružství do dvou filmů. Pojďme si ale už honem představit první část Relikvií smrti.

  kvíz

  Myslíte si, že Harryho dobře znáte? Ověřte své znalosti v našem kvízu!

  Hned na začátku filmu stojí Ron a Hermiona před těžkým rozhodnutím - odpoutat se od rodiny a doprovázet Harryho, nebo zůstat doma a chránit své nejbližší? Scéna, v níž Hermiona vymaže vzpomínky svých rodičů, patří k jedné z nejdojemnějších a zároveň nejhrozivějších - vidíme, co všechno musí obětovat pro to, aby mohla Harrymu pomáhat na jeho cestě za zničením viteálů, které drží Voldemorta při životě.

  Pán zla lord VoldemortVoldemort je stále silnější a podaří se mu nejen ovládnout ministerstvo kouzel, ale i zasít strach a pochybnost do srdcí všech kouzelníků. Prověrky kouzelnické čistokrevnosti jsou na denním pořádku a "mudlovští šmejdi" jsou nemilosrdně vězněni. Člověku zamrazí, když si uvědomí paralelu s nacistickým režimem, který podobným způsobem hledal Židy i na našem území před více než 70 lety. Lidé se bojí říkat nahlas, co si myslí, protože to s sebou samozřejmě nese následky...

  Harry přivolává svého patrona na pomoc proti mozkomorům

  Harry přivolává svého patrona na pomoc proti mozkomorům

  Přítel nebo nepřítel?

  Mezi přátelstvím i nepřátelstvím je velmi tenká hranice, jak zjistí naši tři přátelé právě v tomto filmu. Ron i Hermiona se vydávají s Harrym na cestu i z toho důvodu, že si myslí, že má od Brumbála nějaké instrukce. Když ale zjistí, že si neví rady, začnou pochybovat o tom, co tam vůbec dělají. Špatnou náladu mezi nimi rozšíří i první získaný viteál - medailonek, který sebrali Dolores Umbridgeové během nebezpečné výpravy na samotné ministerstvo kouzel.

  Rána přijde od člověka, od kterého by to Harry nejspíš nečekal - od Rona. Po bouřlivé hádce se Ron přemístí a Harrymu i Hermioně je jasné, že už je nemá šanci najít, protože každé místo, kde se zdržují, chrání spousta ochranných zaklínadel. Že zdání klame poznají i v Godrikově Dole - rodišti Harryho i Godrika Nebelvíra. Doufají v nalezení Nebelvírova meče, který by mohl zničit viteál, místo toho ale narazí na Batyldu Bagshotovou, která byla dlouho přítelkyní Albuse Brumbála. Důvěřivě ji následují do jejího domu, kde jen o vlásek uniknou obřímu hadovi Naginimu i jeho pánovi - lordu Voldemortovi.

  Ron s Voldemortovým viteálem na krku při hádce s Harrym

  Ron s Voldemortovým viteálem na krku při hádce s Harrym

  Že nemohou věřit skutečně nikomu poznají po Ronově nečekaném návratu, když se rozhodnou navštívit Xenofilia Láskoráda. Otec "Lenky-Střelenky" je šéfredaktorem časopisu Jinotaj, kde každého nabádá, aby Harrymu pomáhal. Proto je překvapí jeho odtažitost, když za ním přijdou do jeho domu. Odtud se jim na poslední chvíli povede přemístit, protože Xenofilius je zradil Smrtijedům - ti totiž unesli jeho jedinou dceru a on doufal, že když jim vydá Harryho, dostane ji zpět.

  Harry s Ronem a Hermionou prochází kolem zničených karavanů

  Harry s Ronem a Hermionou prochází kolem zničených karavanů

  Kniha vs. film

  Harry prozkoumává dům na Grimmauldově náměstí, který zdědil po svém kmotru SiriusoviProtože příběh Relikvií smrti nejspíš všichni znáte, pojďme se podívat na rozdíly mezi knihou J. K. Rowlingové a filmovým zpracováním režiséra Davida Yatese (který mimochodem natočil i 5. a 6. díl - tedy Fénixův řád a Prince dvojí krve).

  Většina změn není příliš výrazná a dost často přispějí ke zrychlení děje, což je pro film, který má téměř 2 a půl hodiny, jen velké plus. Pokud si chcete přečíst knížku ještě před tím, než na film vyrazíte do kina, musíte pro tento díl stihnout prvních 24 kapitol. Z toho je patrné, že si filmaři nechávají více prostoru na velkolepé finále, které přijde v příštím filmu.

  Harry Potter a relikvie smrti - obal knihyZapomeňte na srdceryvné loučení s Dudleyem, který s Harrym poprvé začne jednat jako s člověkem. Na papíře v knize zůstalo i setkání Harryho s rodiči Tonksové, protože všichni jeho dvojníci míří přímo do Doupěte, tedy domu rodiny Weasleyových. Zkrátí se doba pobytu Harryho, Rona i Hermiony v Doupěti, domě číslo 12 na Grimmauldově náměstí i později u Xenofilia Láskoráda. Harry se také nepohádá s Lupinem a nespřátelí s Kráturou - nedozví se tedy, že Smrtijed a Siriusův bratr Regulus Black zaplatil za získání viteálu životem.

  Ve filmu se také příliš neřeší Brumbálova rodina, o které Harry v podstatě nic nevěděl, či jeho dávné přátelství s Gellertem Grindelwaldem. Myslím, že tyto informace jsou pro Harryho ztrátu důvěry ve svého bývalého profesora důležitější, než kniha Rity Holoubkové. Divák se rovněž nedozví nic o domněnce, že druhý zničený viteál - prsten Voldemortova děda Rojvola Gaunta - možná obsahuje kámen vzkříšení. Další drobné rozdíly už nejsou důležité.

  Svobodný domácí skřítek Dobby

  Svobodný domácí skřítek Dobby

  Sedmý Potter nezklame

  velká soutěž

  V soutěži, která probíhá na serveru Alík.cz od 15. do 21. listopadu, můžete vyhrát dárkové balíčky s filmovými motivy Harryho Pottera či vstupenky do kina. Podrobnosti najdete v části SOUTĚŽE

  Film je svižný a plný akce, takže si za celé ty téměř dvě a půl hodiny sezení v kině neuvědomíte, jak čas utíká. Zároveň z něho nečiší násilí takovým způsobem, jako z minulého dílu. Divák vnímá spíše všudypřítomný strach, což je možná ještě hrozivější, než zabití některé z postav. Je věrným ztvárněním knihy, takže potěší i ty největší šťouraly. I předěl mezi oběma díly je zvolen dobře - Harryho opouštíme ve chvíli, kdy Voldemort získá mocnou bezovou hůlku.

  Hudba Alexandera Desplata výborně doplňuje to, co se děje na plátně, kde excelují nejen tři hlavní hrdinové, ale i herci ve vedlejších rolích - zlomený Jason Isaacs jako Lucius Malfoy, šílená Helena Bonham Carter v roli Bellatrix Lestrangeové i tradičně chladný Alan Rickman jako Severus Snape. Příjemným překvapením je Rhys Ifans v roli poněkud výstředního Xenofilia Láskoráda. Myslím si, že tento film nezklame ani skalní fanoušky, ani ty, kteří o Harrym příliš nevědí, a určitě stojí za to ho vidět.

  tvůrci a herci - Harry Potter a Relikvie smrti - část 1

  Režie - David Yates, Scénář - Steve Kloves, Hudba - Alexander Desplat, Vizuální efekty - Tim Burke

  Daniel Radcliffe - Harry Potter, Rupert Grint - Ron Weasley, Emma Watson - Hermiona Grangerová, Brendan Gleeson - Pošuk Moody, Ralph Fiennes - lord Voldemort, Jason Isaacs - Lucius Malfoy, Helena Bonham Carter - Bellatrix Lestrangeová, Alan Rickman - Severus Snape, Tom Felton - Draco Malfoy, Robbie Coltrane - Rubeus Hagrid, Julie Walters - Molly Weasleyová, Mark Williams - Artur Weasley, Bonnie Wright - Ginny Weasleyová, Oliver Phelps - George Weasley, James Phelps - Fred Weasely, Domhnall Gleeson - Bill Weasley, Clémence Poésy - Fleur Delacourová, David Thewlis - Remus Lupin, Natalia Tena - Nymfadora Tonksová, Andy Linden - Mundungus Fletcher, Bill Nighy - ministr kouzel Rufus Brousek, Rhys Ifans - Xenofilius Láskorád, Evanna Lynch - Lenka Láskorádová, Imelda Staunton - Dolores Umbridgeová, Hazel Douglas - Batylda Bagshotová, John Hurt - Ollivander, Toby Jones - Dobby, Simon McBurney - Krátura, Warwick Davis - skřet Griphook

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (24)

  Příspěvek z 5. prosince 2010 v 8:39.
  Mery v něm napsala:

  Harry Potter

  Harry je úžasnej11010101010101010101010101026

  Příspěvek z 3. prosince 2010 ve 22:09.
  ECG v něm napsal:

  Reakce na -t-e-w-e-s-k-a-a-a:

  Ty šoky jsou hrozný- klid a pak BUMMM!!!! hrůza s tím hadem jak se přeměnil z té babky to se sedadla mojí řady úplně hýbly ! 21

  Příspěvek z 3. prosince 2010 ve 22:06.
  ECG v něm napsal:

  je to v kině super nemůžu se dočkat na další část!!!!