Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Filmové premiéry: Mune - strážce měsíce

  vydáno  •  Filmy
  Od září 2015 můžete do českých kin vyrazit na nový animovaný příběh pro děti, příběh o Munovi, strážci měsíce.

  z filmu Mune - strážce měsíce., © Freeman Entertainment Czech Republic

  Aniž by o to žádal, je malý Mune, snílek a šibal, v bájném světě jmenován strážcem Měsíce, tedy tím, kdo přináší noc a bdí nad sny. Mune ale přitahuje katastrofy a omylem umožní strážci temna, aby ukradl Slunce. S pomocí hrdého strážce Slunce Sohona a křehké Ciry se Mune vydává za neobyčejným dobrodružstvím, jež z něj učiní legendu mezi strážci.

  Fotogalerie

  Kdo je kdo?

  • Mune
   Mune je malý snílek a šibal, který žije ve světélkujícím lese obývaném jeho bratranci, „lékaři“ stromů. Tato štíhlá bytost s modrým kožíškem se bez vlastního přičinění stane strážcem Měsíce. Podobně jako dítě, na něž je kladena příliš velká zodpovědnost, kterou ještě nedokáže plně zvládnout, i Mune dělá hlouposti, jež završí tím, že snese z nebe Měsíc.

  • Cira
   Tato bytost je celá z vosku, a tak její život není jednoduchý: Přes den taje na Slunci a v noci se mění v sochu z vosku. Žije v domku chráněném před světlem se svým otcem, kterého neustále děsí představa, že by Cira vyšla na světlo. Jako každá dívka má i Cira jediné přání: Vydat se za dobrodružstvím, poznat svět a žít život podle svých představ.

  • Fosfo
   Mudrc celého filmu, jenž zná mytologii světa, ve kterém žije Mune, a ví o tomto světě vše. Tento fosforeskující drak, který vnáší světlo do světa ponořeného do tmy, svým bezzubým úsměvem a drsným jazykem připomíná ostříleného mořského vlka. Přesto je to právě on, kdo vede naše hrdiny přes všemožné překážky až k Nekrosově doupěti.

  • Bývalí strážci
   Dosáhli 350 let, a proto se rozhodli odejít do penze a předat pochodeň svým nástupcům během oficiálního obřadu. Strážce Slunce Xolal je typ stárnoucího seladona, který si myslí, že se stále líbí ženám, a zcela jistě pobyl příliš dlouho na Slunci. Strážce Slunce Jul je rostlinná fosforeskující bytost, již obestírá tajemství.

  • Nekros a jeho nohsledi
   Nekros je bývalým strážcem Slunce, který byl sesazen a odsouzen k životu v lávové jeskyni, když si chtěl svítící hvězdu ponechat pro sebe. Je psancem v našem příběhu, kde využije slabosti nových strážců – Muna a Sohona, aby získal Slunce a přivlastnil si ho.
   Pomáhají mu dva malí ďáblíci Mox a Splín. Mox je typem protivného a cholerického Joea Daltona, který využívá veškerou energii k vytváření chaosu. Úplným opakem je Splín, depresivní ďáblík, který se snaží být zlý, ale moc se mu to nedaří. Naopak je spíše roztomilý.

  • Leeyoon
   Leyoon, horlivý žák Jula, má srdce z kamene. Platí na něj pouze disciplína a přísné vedení. Leyoon si dělal zálusk na post strážce Měsíce, a tak když je strážcem jmenován Mune, nechá se podplatit Nekrosem, aby se Munovi pomstil. Když se ale jeho plán zhroutí a Měsíc zemře, je zcela zlomený a propadá hysterii.

  • Krrrak
   Krrrak, bývalý pomocník Xolala a starý knihovník, jehož tělo složené z hromady kamenů hrozí, že se každou chvílí zbortí, působí velice vážně, ale má srdce ze zlata. Je velmi moudrý, vzdělaný a zodpovědný, ale přitom citlivý a přátelský. Přestože jej jmenování Sohona na místo strážce Slunce vyděsilo, udělá vše pro to, aby mu v jeho poslání pomohl.

  • Otec Ciry
   Stará, úplně rozteklá svíčka, tak to je otec Ciry, který překypuje láskou a také přehnanou starostlivostí. Stejně jako Cira má křehké tělo z vosku. Dceru se až přehnaně snaží ochránit před nebezpečím venkovního světa.

  Co říká o filmu režisér?

  O režisérovi filmu

  Benoît Philippon je zkušeným scénáristou a režisérem komedií, akčních i dobrodružných filmů. Debutoval snímkem Sueurs (Zlato, krev a písek), akčním filmem produkovaným Samuelem Hadidou. Na podnět producentky amerických nezávislých filmů Christine Vachonové a Frédériqua Dumase z Orange Studia napsal a režíroval Lullaby (Ukolébavka pro Pí) v angličtině s Forestem Whitakerem a Rupertem Friendem v hlavních rolích. Následně se podílel na řadě animovaných seriálů a ve spolupráci s Jérômem Fanstenem napsal Mune – strážce měsíce, který režíroval společně s Alexandrem Heboyanem.

  Původně měl být Mune - strážce měsíce krátkometrážním filmem ve stylu Terryho Gilliama. Když jsem začínal pracovat jako scénárista, uvažoval jsem o příběhu postavy žijící v lese, která pomocí lana a harpuny dokáže sestřelit Měsíc. Velmi rychle jsem si uvědomil, že z toho krátký film nebude. Animovaný film ale nabízel spoustu možností a vybízel k plnému využití představivosti. Vymyslel jsem tedy imaginární svět okolo Slunce a Měsíce a postavy v něm se tak nějak zrodily samy.

  Takže scénář a estetická stránka filmu se vyvíjely souběžně?

  Přesně tak. Nejprve jsem vytvořil představu o vzniku světa, ve kterém se příběh odehrává, obsahovala postavy, místa a charakteristiky planety, zmenšené Slunce a Měsíc. Také jsem vymyslel hlavní zápletku: hledání Slunce ve smyslu hledání svatého grálu.

  Při práci na vizuální stránce filmu nás napadlo, že by se chrámy mohly pohybovat. Takže grafická stránka a storyboard přímo ovlivnily příběh a stály za vznikem nových zápletek. Scénář jsme proto neustále přepisovali a snažili se ho co nejvíce vypilovat.

  Jak vznikaly postavy?

  Každá postava je plně zakotvená v přírodě, v životním prostředí, které ji charakterizuje: Chlupatý Mune je lesním tvorem, Cira je bytost z vosku, která může na Slunci roztát a v noci ztuhne jako led, a Sohon je nezničitelná bytost z nerostu, tedy z jantaru. Sotva jsem definoval každou postavu, začal jsem se věnovat příběhu každé z nich ve vyprávění: Máme tu Muna, který dokáže snést z oblohy Měsíc, takže tu musí existovat zloduch, který chce získat Slunce. A tak se den a noc spojí, aby získaly zářící hvězdu: Vždy se mi líbila představa protikladů, které společně bojují za stejnou věc. Jednotlivé postavy se v příběhu postupně vyvíjejí.

  Mune, který byl na začátku nevinným a naivním tvorem, postupně odhaluje své schopnosti a z nich plynoucí zodpovědnost, dospívá a stává se strážcem Měsíce.

  Cira, jejíž příběh je mi velice blízký a často jej rozvíjím ve svých projektech, je postavou do jisté míry „hendikepovanou“: Cira je z vosku, je tedy velice křehká, během filmu ale zjišťujeme, že díky své odvaze a troufalosti patří mezi nejsilnější postavy příběhu. Je to ona, kdo zachrání Slunce. Právě tato představa překonání sebe sama se mi velice líbí.

  Na druhé straně, jako úplný opak Muna a Ciry, stojí Sohon. Chtěl jsem vytvořit ohromnou, arogantní postavu s „nevymáchanou hubou“.

  Co vás při psaní inspirovalo?

  Rád čerpám z různých navzájem odlišných světů. Třeba postava Muna byla ovlivněna Střihorukým Edwardem, snivou a poetickou postavou, která je spíše zamlklá, ale vzbuzuje všeobecnou empatii. A najednou se ocitne ve světě, kterému nerozumí a jehož pravidla neovládá. Také byla inspirovaná Spidermanem, dospívajícím klukem, který se bez vlastního přičinění stane hrdinou, odhalí své schopnosti a naučí se ovládat svou „pavoučí“ stránku. U postavy Sohona mě napadli Buzz Rakeťák z Příběhu hraček a Han Solo.

  Povězte mi něco o záporných postavách.

  U postav pocházejících z temnoty jsem se sám sebe ptal, jak nejlépe vyjádřit Zlo. A vyhrála u mě láva, jelikož mě fascinují sopečné výbuchy.

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (0)

  O tomto článku zatím nikdo nediskutuje. Buď první!