Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Filmový kouzelník Karel Zeman

  vydáno  •  Kultura · Kvízy · Filmy · Historie
  Patřil mezi nejvýznamnější režiséry své doby. Sbíral ceny na festivalech nejen doma v Československu, ale po celém světě. Natočil třeba několik dobrodružství námořníka Syndibáda, čtyři malé kluky poslal na Cestu do pravěku a světový úspěch mu přinesl Vynález zkázy.

  Karel Zeman, © Archiv MAFA

  Řeč je o Karlu Zemanovi. Že jste o něm nikdy neslyšeli? Tak neváhejte a čtěte dál!

  "Neuvěřitelná trpělivost, houževnatost a tvůrčí píle - to byly základní vlastnosti, jež dovedly Karla Zemana k popularitě vpravdě světové. ... Zahraniční kritici si jej brzo navykli nazývat filmovým kouzelníkem, Mélièsem a Vernem kinematografie našeho věku." Takto popisuje režiséra Karla Zemana Jan Hořejší - autor publikace vydané v roce 1970. Tehdy bylo Karlu Zemanovi 60 let a získal titul národního umělce.

  zkus kvíz

  Co všechno víte o Karlu Zemanovi a jeho filmech si můžete ověřit v kvízu.

  Ale všechno od začátku... Filmový režisér Karel Zeman se narodil 3. listopadu 1910 v Ostroměři u Nové Paky, tedy ještě v Rakousku-Uhersku. Od jeho narození tedy letos uplyne rovných 100 let. Už v mládí ho okouzlily romány Julese Verna, ale zlom pro něj představovaly loutky jeho strýce.

  "Ty loutky mi otevřely nový svět, docela jiný než ten, který mě obklopoval," říkal o nich sám budoucí režisér. Hraní s loutkami mu asi šlo - pochválil ho totiž sám Josef Skupa, "otec" dvou známých loutkových hrdinů Spejbla a Hurvínka.

  Studium ve Francii a začátky ve Zlíně

  Ve francouzském Aix-en-Provence vystudoval soukromou školu reklamního výtvarnictví a na čas pracoval v Marseille, kde chodil často a rád do kina - hlavně na animované filmy. Hodně cestoval a domů se vrátil jen kvůli splnění základní vojenské služby.

  Pak už byl ale s cestováním konec - po podpisu Mnichovské dohody přišlo Československo o pohraničí, 15. března 1939 se zbytek republiky změnil na Protektorát Čechy a Morava a pak přišla druhá světová válka...

  V roce 1942 ho režisér Elmar Klos (1910-1993) přivedl do zlínských ateliérů, kde pracovala i další průkopnice animovaného filmu u nás - Hermína Týrlová (1900-1993). Jejich vztahy prý ale nebyly příliš růžové. Jaroslav Sedláček napsal v časopise Cinema, že dokonce museli jezdit do Prahy každý jiným autem, aby se snad nepoprali. Zemanova prvotina - Vánoční sen - slavila úspěch. V roce 1946 získala cenu za nejlepší loutkový film na festivalu v Cannes.

  Pan Prokouk Karla Zemana

  Na dalších filmech, jako byla třeba Inspirace, Král Lávra či krátké filmy s hlavním hrdinou panem Prokoukem, si Karel Zeman procvičoval technickou stránku natáčení - práci s loutkami a animaci.

  Z filmu Cesta do pravěkuV roce 1955 přišla do kin Cesta do pravěku - tedy příběh čtyř kluků, kteří se po řece času dostanou až do pradávných dob mezi dinosaury. Zeman v něm nápaditě zkombinoval herce a animaci. Říká se, že se jeho filmem inspiroval i americký režisér Steven Spielberg, když natáčel svůj Jurský Park (ten měl premiéru v roce 1993).

  Z neznámého režiséra světovou hvězdou

  Světový úspěch Zemanovi ale přineslo až zfilmování románu Julese Verna Vynález zkázy. Promítat se začal v roce 1958, okamžitě ho koupilo 72 zemí světa a jen v New Yorku ho promítalo 96 kin najednou! Takový úspěch neměl žádný český film - předtím ani poté. Navíc si tento snímek odnesl hlavní cenu v soutěži Světového filmového festivalu při Expu 1958 v Bruselu.

  Pro Karla Zemana byla velmi důležitá i výtvarná stránka filmu. Ve Vynálezu zkázy oživil ocelorytinové ilustrace románu tak, že diváci získali dojem, že "šrafované moře je rozbouřeno, legendární Verneova vzducholoď Albatros se vznáší před našima očima, ponorky fantastických forem se proplouvají podmořskými úžinami, podivné písty secesních tvarů nehlučně pracují..."

  Z filmu Baron Prášil

  Po Vynálezu zkázy přišel další úspěch v podobě Barona Prášila. Hlavní roli v něm ztvárnil Miloš Kopecký, který na natáčení později vzpomínal jako na něco zvláštního. Některé scény se natáčely před bílým plátnem a teprve později byly doplňovány triky. Kopecký o tom prohlásil: "Nedovedl jsem si vůbec představit, jak bude tato scéna vypadat v konečné podobě, až bude doplněna trikovou částí." Dnes by se asi hodně divil - některé filmy totiž vznikají před prázdným plátnem celé a zbytek obstarají počítače. Jen místo bílého plátna se používá zelené.

  I další Zemanovy filmy byly úspěšné. Později ale dostal strach, aby se neopakoval. Chtěl totiž diváky pořád něčím překvapovat. Vrátil se tedy k animovaným filmům. Možná znáte alespoň některý z jeho příběhů námořníka Syndibáda. Třeba ten o magnetové hoře, která přitahuje lodě k sobě a rozbíjí je o pobřeží...

  Od 70. let ale začaly trpět jeho oči - hrozila mu i úplná ztráta zraku. Věnoval se proto více rodině a jezdil na festivaly. Velmi ho ale mrzelo, že si nevychoval žádného nástupce. On sám byl považován za následníka Georgese Mélièse (1861-1938) - Francouze, který byl nadšený prvním promítáním kinematografu bratří Lumièrů a poté, co ho koupil a upravil, proslul jako režisér 1 539 filmů, ve kterých používal i filmové triky, které sám vymýšlel.

  Karel Zeman beseduje s dětmi o filmechZpět ale ke Karlu Zemanovi. Dostával filmové ceny po celém světě - ve své sbírce měl ocenění z Benátek, Locarna, Mannheimu, Moskvy, Paříže, San Francisca, Bordighery, Bostonu, Addis Abeby, Teheránu, Rimini, Sorreta i Lausanne. Jeho filmy si vyžádal k promítnutí sám Charles Chaplin.

  Karel Zeman zemřel 5. dubna 1989 ve Zlíně (tehdy ještě Gottwaldově) ve věku 78 let. Jeho filmy ale žijí dál, protože je natáčel tak, aby obsahovaly "něco pro oči a něco pro uši, něco pro zamyšlení a něco pro zasmání, něco pro radost a něco, co třeba nepozorovaně, ale zato trvale sáhne k srdci."

  Plakát festivalu AniFest

  AniFest slaví 100. výročí karla zemana 

  AniFest (Teplice, 18. – 23. 5. 2010)
  Mezinárodní festival animovaných filmů letos připomíná 100. výročí jeho narození Karla Zemana. Připraveny jsou novinky 3D i promítání pod širým nebem. Chybět nebudou ani oblíbené animační dílny pro děti, na nichž si účastníci mohou vyzkoušet různé animační techniky od klasické animace až po animaci počítačovou a natočit si svůj film. Více podrobností získáte na webu festivalu www.anifest.cz

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (2)

  Příspěvek z 6. června 2010 v 10:55.
  človýček v něm napsal:

  Reakce na Kiti:

  Ty seš blbá!!!

  Příspěvek z 3. června 2010 v 19:03.
  Kiti v něm napsala:

  Hm.....

  2