Alíkoviny

Fimo: hmota, která po upečení ztuhne

vydáno  v 3:15  •  Volný čas doma
Baví mě různé vytváření a vyrábění, takže když jsem na internetu objevila modelovací hmotu Fimo, rozhodla jsem se, že ji vyzkouším. Fimo je modelovací polymerová hmota. Co je to polymerová hmota není až tak důležité, s tím se určitě ještě setkáte ve škole na chemii. Důležité je, že je to hmota, která po upečení ztuhne a můžete z ní modelovat všechno, co chcete.
Falešné

Autor fotky: www.fler.cz

Prodává se většinou jako malá kostička, stojí asi okolo 60 korun a je spousta variant. Klasické barvy, průhledné - transparentní, svítící ve tmě nebo takové, co vypadají jako mramor nebo jiné přírodní kameny.

Z kostičky si odkrojíte tolik, kolik potřebujete a propracujete mezi prsty, aby hmota trochu změkla - kdo jste chodili na keramiku, určitě víte, že i hlína se musí propracovat.

Po propracování můžete vypracovávat libovolné tvary - zvířátka, postavičky, předměty... Vše, co vás napadne.

Já si z Fima dělám korálky, z těch potom skládám na drátek náušnice. Když z hmoty vypracujete to, co chcete, dáte výrobky na pečící papír a upečete v troubě asi na 110°C. Já z Fima vyrábím většinou jen tehdy, když zrovna maminka něco peče, aby se kvůli pár korálkům neplácal proud.

Chcete vědět víc?

Návody a postupy práce s Fimo hmotou najdete na www.hobby.cz, například v článku Jak z obyčejných příborů vytvořit atraktivní dárek

Dětský příbor zdobený hmotou fimo (Dílna Kopretinka z Českých Budějovic, 299

Pečete je asi 15-20 minut. Hmota je po vytažení z trouby pěkně tvrdá - jakoby plastová, jen musíte počkat, až úplně vychladne - když je teplá, tak se ještě může zdát měkká.

Dejte ale taky pozor, aby hmota nebyla v troubě moc dlouho - mohla by zčernat.

Já mám Fimo moc ráda, můžu si vyrobit co chci, hlavně ty korálky a z nich pak různé náramky nebo náušnice. Vyrábím tak i dárky pro kamarády nebo rodinu. Babiččce jsem třeba udělala přívěšek na klíče s podobou jejího kocoura. Je to jednoduché, vyzkoušejte to.

Jen při pečení a krájení raději řekněte někomu staršímu.

Autorka:
» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (5)

Příspěvek z 5. února 2014 v 18:25.
maji v něm napsala:

Souhlas!

Fimo je mnohem lepší než nějaká podivná modelína která taky zatvrdne4

Příspěvek z 29. ledna 2014 ve 20:34.
1Kiki2 v něm napsala:

Jsem taky fimařka

já už s fimem dělám přes rok a půl, řeknu vám, že si teda musíte dávat bacha! jednou jsem se teda nemálo řízla, proto si dávejte pozor na řezání tvrdé fimo hmoty!! jinak pěkný článek :)

Příspěvek z 26. ledna 2014 ve 13:14.
Matykule v něm napsala:

Fimo hmota ...

Máme doma vyrobené jmenovky z Fimo hmoty. Je to nápadité, docela jednoduché a jako doplněk vhodné do každé místnosti. My jsme ty jmenovky doma dělaly z bílé Fimo hmoty a obarvovaly akrylovými barvami. Článek je jako tip a určitě dobré doporučení pro vyrábění.444