Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Fimo: hmota, která po upečení ztuhne

  vydáno  •  volný čas doma · vyrábíme · tvoření
  Baví mě různé vytváření a vyrábění, takže když jsem na internetu objevila modelovací hmotu Fimo, rozhodla jsem se, že ji vyzkouším. Fimo je modelovací polymerová hmota. Co je to polymerová hmota není až tak důležité, s tím se určitě ještě setkáte ve škole na chemii. Důležité je, že je to hmota, která po upečení ztuhne a můžete z ní modelovat všechno, co chcete.

  Falešné "roztahováky" z hmoty fimo (autorka Hanč z Křemže, 166 Kč) , © www.fler.cz

  Prodává se většinou jako malá kostička, stojí asi okolo 60 korun a je spousta variant. Klasické barvy, průhledné - transparentní, svítící ve tmě nebo takové, co vypadají jako mramor nebo jiné přírodní kameny.

  Z kostičky si odkrojíte tolik, kolik potřebujete a propracujete mezi prsty, aby hmota trochu změkla - kdo jste chodili na keramiku, určitě víte, že i hlína se musí propracovat.

  Po propracování můžete vypracovávat libovolné tvary - zvířátka, postavičky, předměty... Vše, co vás napadne.

  Já si z Fima dělám korálky, z těch potom skládám na drátek náušnice. Když z hmoty vypracujete to, co chcete, dáte výrobky na pečící papír a upečete v troubě asi na 110°C. Já z Fima vyrábím většinou jen tehdy, když zrovna maminka něco peče, aby se kvůli pár korálkům neplácal proud.

  Chcete vědět víc?

  Návody a postupy práce s Fimo hmotou najdete na www.hobby.cz, například v článku Jak z obyčejných příborů vytvořit atraktivní dárek

  Dětský příbor zdobený hmotou fimo (Dílna Kopretinka z Českých Budějovic, 299

  Pečete je asi 15-20 minut. Hmota je po vytažení z trouby pěkně tvrdá - jakoby plastová, jen musíte počkat, až úplně vychladne - když je teplá, tak se ještě může zdát měkká.

  Dejte ale taky pozor, aby hmota nebyla v troubě moc dlouho - mohla by zčernat.

  Já mám Fimo moc ráda, můžu si vyrobit co chci, hlavně ty korálky a z nich pak různé náramky nebo náušnice. Vyrábím tak i dárky pro kamarády nebo rodinu. Babiččce jsem třeba udělala přívěšek na klíče s podobou jejího kocoura. Je to jednoduché, vyzkoušejte to.

  Jen při pečení a krájení raději řekněte někomu staršímu.

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (5)

  Příspěvek z 5. února 2014 v 18:25.
  maji v něm napsala:

  Souhlas!

  Fimo je mnohem lepší než nějaká podivná modelína která taky zatvrdne4

  Příspěvek z 29. ledna 2014 ve 20:34.
  1Kiki2 v něm napsala:

  Jsem taky fimařka

  já už s fimem dělám přes rok a půl, řeknu vám, že si teda musíte dávat bacha! jednou jsem se teda nemálo řízla, proto si dávejte pozor na řezání tvrdé fimo hmoty!! jinak pěkný článek :)

  Příspěvek z 26. ledna 2014 ve 13:14.
  Matykule v něm napsala:

  Fimo hmota ...

  Máme doma vyrobené jmenovky z Fimo hmoty. Je to nápadité, docela jednoduché a jako doplněk vhodné do každé místnosti. My jsme ty jmenovky doma dělaly z bílé Fimo hmoty a obarvovaly akrylovými barvami. Článek je jako tip a určitě dobré doporučení pro vyrábění.444