Alíkovina

Fotíte? FotoAkademie čeká i na vás...

vydáno  •  Kultura
V Senátu, pracovně Albrechta z Valdštejna, byl poslední říjnový den slavnostně zahájen 3. ročník projektu Lumix FotoAkademie. Že jste o něm ještě neslyšeli? Pak doporučujeme nastražit uši především těm, kteří rádi fotografují a chtěli by se poměřit síly se svými vrstevníky.

Vývojka, ustalovač, zvětšovák…

Ty tam jsou doby, kdy nemalý počet koupelen čas od času sloužil něčemu docela jinému, než byl původně určen. Z generace na generaci se předávaly dovednosti zpracování černobílých fotografií. S příchodem barevných filmů domácího zpracování snímků začalo ubývat. Když se objevily digitální přístroje, skončil leckterý starý aparát na půdě. Dnes se pro něj jeho majitelé pokorně vracejí a jsou překvapeni, jak skvělé obrázky se s ním dají pořídit. Místo zatemněných koupelen teď však fotonadšenci více vysedávají před monitory počítačů…

Fotograf a horolezec Vilém Heckel

- tak zní téma 3. ročníku fotografické soutěže pro žáky 6. až 9. tříd základních a studenty středních škol. Projekt, který si získává stále větší oblibu, představila Jana Hrkalová, ředitelka Gymnázia Oty Pavla v Radotíně a Helena Macenauerová, ředitelka internetového časopisu FotoAparát.cz.

Od 1.listopadu až do konce roku je možné vkládat snímky do soutěže na serveru www.fotoakademie.cz do některé z pěti kategorií:
  • Přátelé
  • Kouzlo hor
  • Zvířata z očí do očí
  • Kontrasty
  • Okna, okénka
Fotografie hodnotí veřejnost i odborná komise, do které v tomto ročníku nově přibudou i úspěšní účastníci z minulého ročníku z řad studentů. Vítězné snímky minulých ročníků si můžete prohlédnout stránkách www.fotoakademie.cz.

Fotoakademie není jen soutěž

Kromě soutěže proběhne 30 fotografických seminářů s praktickou výukou fotografování, úprav a tisku fotografií. Studenti škol se při nich stanou na pár hodin fotografy, kteří mají k dispozici nejen kvalitní aparáty, ale také malý fotoateliér i dobře vybavenou „digitální“ fotokomoru. Na gymnáziu v České Třebové byl právě takový seminář impulsem k založení fotokroužku. Tečkou za projektem je každoroční letní škola fotografie – fotografování studentů v horském prostředí spolu s profesionály a kvalitní fotografickou technikou.

Výstavu vítězných studentských fotografií loňského ročníku uvedl předseda Senátu PČR Přemysl Sobotka, který zavzpomínal na doby před nástupem digitální fotografie, kdy pořídit si snímek byla hotová alchymie. Celou akci sledoval známý horolezec a fotograf Radek Jaroš a Hugo Pavel, bratr spisovatele Oty Pavla.

Nechyběli ani úspěšní účastníci loňského ročníku. Simona Vlčková je dnes studentkou obchodní akademie Heroldovy sady. Zájem o fotografování „podědila“ po tatínkovi a dědečkovi. Začínala s kompaktem, ale dnes se na své fotovýpravy vydává se zrcadlovkou. Nejraději fotí krajinu, přírodu, makro. Nad teorií příliš nevysedává, raději se prý učí metodou pokusu a omylu.


Vilém Heckel (1918-1970)

Je jedním ze zakladatelů průmyslové a reklamní fotografie u nás, patří k významným sportovním fotografům i k vynikajícím krajinářům. Své životní téma však našel až ve velehorách a mezi horolezci. Hory pokládal za symboliku života, metaforu bezhraničnosti lidských možností. Vilém Heckel je autorem tří desítek knih a bezpočtu výstav, tragicky zahynul při expedici "Peru 70" spolu s dalšími předními československými horolezci 1. 5. 1970. Vilém Heckel byl velkým přítelem, kamarádem a spolupracovníkem spisovatele a novináře Oty Pavla, který mu věnoval několik svých povídek.

„Jako má někdo rád svého malíře, mám na fotografie Heckela. Je upřímný, není módní, nenaparuje se a nenatřásá jak kohout na smetišti, je prostý. Budu s ním chodit do jeho ateliéru a hrabat se mu ve fotkách jako milé ve vlasech. Budu se ho vyptávat, kdo to je a jak to fotil a on bude nevrle odpovídat, protože pracuje. Budu za ním jezdit do jeho vily do Černošic a pozorovat, jak mu roste vnouče a gladioly v jejich krásné zahradě. Budu s ním jezdit do hor, ač ho mám někdy plné zuby…“ píše Ota Pavel ve vzpomínce nazvané Potkal jsem s ním bílou smrt.

"Málokdy jsem se setkal s podobným sportovcem, jako byl Heckel. Dokázal bojovat, nejíst, nespat, riskovat, nasazovat život pro jediné zmáčknutí spouště. Nebyl to hazard, byl to boj o to, co je v životě nejvýš. Dovedl jít za svým cílem jako nikdo." Ota Pavel, "Kdo má právo na vavřín"

Životopis Viléma Heckela, další vyprávění o něm i ukázku nejznámějších fotografií si můžete prohlédnout ve virtuální fotogalerii World Webpfoto Gallery na adrese www.wwg.cz.

Další historky ze společných setkání Oty Pavla (1930 – 1973) s Vilémem Heckelem najdete v závěrečném svazku Sebraných spisů Oty Pavla nazvaném Povídky z šuplíku (vydalo v roce 2004 nakladatelství Slávky Kopecké – Sláfka), z kterého pochází výše uvedená citace.
Autor: