Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Franz Schubert – Teprve potom

  vydáno  •  Hudba

  V repertoáru našeho smíšeného sboru se nedávno objevila skladba autora Franze Schuberta s názvem Tantum ergo (v překladu 'Teprve potom'), která mě čímsi zaujala, a ráda bych vám řekla něco málo o této skladbě a jejím autorovi.

  Noty , © Franz Schubert

  Franz Schubert byl významný rakouský autor 19. století. Narodil se 31. ledna 1797 a zemřel 19. listopadu 1828, bylo mu tedy pouhých 31 let. Během svého krátkého života ovšem zkomponoval několik set písní, mezi nejznámější patří například písně Planá růže, Zastaveníčko nebo Pstruh. Kromě toho je autorem 7 symfonií a poslední osmé, Nedokončené, klavírních skladeb Impromptu des dur, ges dur a as dur a také liturgické (bohoslužebné) hudby.

  Tohoto autora řadíme do období romantismu, ale najdeme v jeho hudbě i prvky klasicismu, patří tedy přesněji do období tzv. klasicko-romantické syntézy – stylu, kde se vyskytují znaky klasicismu i romantismu. Někteří dokonce tvrdí, že měl L. V. Beethoven větší tendence k romantismu než Schubert, jelikož se jeho sonáty více vymykají tradiční klasické sonátové formě (sonáta se obvykle skládá ze tří vět, rychlé, pomalé a rychlé ). Příkladem může být známá Sonáta měsíčního svitu, která toto schéma nesplňuje.

  Skladba Tantum ergo ovšem rozhodně obsahuje více prvků romantismu, jelikož je velmi emotivní. Je to jedna z posledních Schubertových skladeb a psal ji pravděpodobně, když postupně umíral na nemoc syfilis. Vyjadřuje zde především svoje fyzické i psychické trápení způsobené nemocí, uvědomuje si svůj blížící se konec a loučí se se světem.

  Skladba je určena pro smíšený sbor, je čtyřhlasá. Je poměrně náročná na přesnost pěveckého provedení, jelikož je zde smutek a melancholie vyjádřena pomocí smutných akordů a často se především ve středních hlasech (alt, tenor) vyskytují disonantní (nelibozvučné) intervaly vytvářející napětí a pohyb, například zvětšená kvarta, tzv. tritonus, které říkáme na sboru s oblibou interval smrti.

  Dílo bylo zařazeno na program jarního koncertu sboru a domnívám se, že to je proto, že zobrazuje autorovo umírání a koncert se koná krátkou dobu po Velikonocích, kdy končí masopust a připomínáme si ukřižování Ježíše Krista, tudíž se tématicky do této doby hodí.

  Související Alíkovina:

  Autorka:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (2)

  Příspěvek z 22. dubna 2020 v 9:49.
  Lidara v něm napsala:

  Text Tantum ergo znám z muzikálu Johanka z Arku, kde se ale vyskytl s jinou melodií

  Příspěvek z 22. dubna 2020 v 7:55.
  Alpina v něm napsal:

  Jo, pěkný článek.:->