Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Frček čtyřprstý – zvířátko, které málokdo zná

  vydáno  •  zvířata

  Slyšeli jste už někdy o frčkovi? Že ne? Tenhle článek vám pomůže to napravit! Frček patří mezi hlodavce s výrazně prodlouženýma zadníma nohama. Jméno dostal podle nápadných čtyř prstů na zadních tlapkách...

  Frček čtyřprstý, © Sofie10

  Frček čtyřprstý je hlodavec z čeledi tarbíkovitých. Je to noční tvor, den prospí v norách. Když je v nebezpečí, skáče dlouhými skoky. Jedná se o ohrožený druh kvůli mizícím pouštím. Dokáže hopsat rychlostí až 24 km/h. Jeho přezdívka je „tryskomyš“.

  Vzhled

  Frček čtyřprstý je taková trochu větší myš, která připomíná klokana. Má 16 až 18 zubů a i se svým dlouhým ocáskem měří 25 až 30 cm. Váží 30 až 42 g, což je zhruba o 15 g víc než myš. Má dlouhé uši a skákavé zadní nohy. Svým dlouhým ocáskem zakončeným štětinkami udržuje rovnováhu (tzv. kormidluje). Srst má černou, oranžově žíhanou s šedými boky.

  Frček čtyřprstý 1, © Cliff

  Chov

  Frčka lze chovat i doma. Jeho chov vypadá náročně, ale není tomu tak. Frček může být takový váš nenáročný kamarád. Potřebuje pravidelně vypustit i mimo klec, aby si mohl pořádně zahopsat a nehopsat jenom v kleci v menším prostoru. Nedá se s ním mazlit jako třeba s morčetem, ale dá se dobře ochočit a zvykne si na vás.

  Potrava

  Večer se vydává za potravou, konkrétně za hmyzem a různými semeny trav, hlízami a jinými částmi rostlin. Zdá se, že tato zvířátka v přírodě vůbec nepijí, ale v zajetí podle některých údajů ano.

  Výskyt

  Žije v bažinách, pouštích, polopouštích či stepích. Volně byste na něj mohli narazit mezi střední Evropou a Sibiří či Čínou, případně také mezi severní Afrikou a střední Asií. U nás v České republice se na něj můžete podívat třeba v plzeňské zoo.

  Frček čtyřprstý 2, © Klaus Rudloff

  Zdroje

  chov zvířat
  Wikipedie
  superzoo

  Autorka: (10 let)
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (6)

  Příspěvek z 1. května 2022 ve 22:10.
  Vinnetou v něm napsala:

  To je ale roztomilé zvířátko$>!
  A moc pěkný článek!

  Příspěvek z 1. května 2022 ve 20:39, upravený po 6 minutách.
  Oháňka v něm napsala:

  Hezký článek! Dávám pět tlapek. ;-) Tohle zvířátko je zajímavé >X<-

  Příspěvek z 1. května 2022 v 18:42.
  Sofie10 v něm napsala:

  Děkuji moc za tak krásné ohlasy8-D$>