Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Fuj, zvíře

  vydáno  •  Příroda · Zvířata · Chovatelství
  Články na Alíkovi čtu rád. Hlavně ty o zvířatech. Nedávno jsme se museli kvůli nemocnému bráchovi odstěhovat z domu na sídliště a tak mi naši v bytě dovolí chovat jenom zakrslého králíka a rybičky. Dřív jsme měli zvířat o dost víc. Třeba psa, kočky, slepice a králíky, holuby a na potoce kachny.

  Na brněnském veletrhu Propet byla k vidění i vzácná plemena potkanů, © MF DNES

  Když si články na Alíkovinách o zvířatech přečtu, jsem rád, že lidi zvířata chovají a je jim s nimi dobře. Potom ale "najedu" na komentáře. Nechápu, proč se někteří z nás vysmívají těm, kteří se pokusili článek o svém zvířeti napsat. Urazí tím oba. Zvířeti je to docela fuk, ale majitele to bude určitě mrzet hodně. Teda mě by to naštvalo. Pokud se mi článek nelíbí a já s ním nesouhlasím, tak to zkusím napsat alespoň slušně. 

  Ale na druhou stranu vím, že jsou lidé (a já se jich nechci zastávat), kteří nemají zvířata rádi. Nesnáší je, nenávidí, štítí se jich. Někdo má odpor k pavoukům. Ty nemá ráda spousta lidí. Ví, že jim pavouk, který u nás žije, většinou neublíží, ale pro jistotu ho zaplácnou plácačkou nebo zašlápnou. Jinému vadí hlodavci - prý páchnou, jsou v kleci hluční hlavně v noci a ruší. Můj králík někdy k ránu řádí tak, že to probudí celou rodinu. Tak vstanu a dám mu tvrdou kůrku, aby se zabavil, a on se uklidní.

  Fotogalerie

  Taky hadi bývají neoblíbení. Říká se, že jejich tělo je slizké a odporné, ale není to pravda. S hadem zkušenost zatím nemám a doma ho mít nemusím, ale třeba chovat ho jako společníka v teráriu může být taky fajn. Moje kamarádka nesnáší psy. Jeden psík ji pokousal na pískovišti, když byla ještě malá. Zůstala jí po něm velká jizva na krku, která je hodně vidět. Každý, kdo ji potká, se na tu jizvu ptá. Samozřejmě je potom naštvaná a přeje si, aby všichni psi do jednoho pošli. 

  Jeden starý pán od nás z domu střílel ze vzduchovky po ptácích. Říkal, že jsou to bestie, které přenášejí spoustu nemocí. Nesnášel všechno, co mělo peří. Bylo mu jedno, jestli diabolkou trefí vlaštovku, kosa nebo papouška, který uletěl z okna vedlejšího baráku. Teď ten pán naštěstí leží dlouho v nemocnici. Bylo mi to líto, když jsem šel do školy a potkával po cestě postřelené ptáky. Myslím, že takový pták je čistotnější, než byl on sám. 

  Patřil k těm lidem, kteří ke zvířatům neměli dobrý vztah. Někteří lidé prostě zvířata mít rádi nebudou nikdy a my, co je rádi máme, jim to musíme vynahradit.


  Autor: (8 let)

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (75)

  Příspěvek z 13. dubna ve 2:29.
  konemy v něm napsala:

  Anež: Když ti to přijde nespravedlivé, zkus se zamyslet nad tím, proč je vlastně „divné“ jíst živočicha stejného druhu. U jiných druhů je kanibalismus celkem běžný, třeba sexuální kanibalismus (sameček tak poskytne samici živiny, z nichž benefitují i jeho potomci) a matrifagie (pozření matky – mláďata mají lepší výživu na začátku života, což opět poskytne výhodu genům rodičů) u hmyzu a pavoukovců, kteří obvykle žijí kratší dobu, někdy se stihnou pářit i jen jednou za život a vyplatí se jim za jistotu rodičovství obětovat sebe. Pak například lvi jsou známí zabíjením mláďat (infanticida) jiných samců, nejspíš aby odstranil budoucí konkurenci a aby se samice dostala opět do říje. To dělají i medvědi nebo primáti. Hlodavčí matky (psouni, svišti) občas sežerou některá svá mláďata ve prospěch těch zbývajících. Sociální hmyz požírá uhynulé jedince kvůli snadno dostupné energii. Šelmy neloví cizí jedince vlastního druhu, protože se jim to nevyplatí. Šance na úspěch je dost nízká, zato riziko zranění vyšší, nedává to smysl.
  Lidé dřív taky jedli lidi. Kanibalismus je součástí např. pohřebních rituálů různých domorodých kmenů a naši předkové se lidskému masu nevyhýbali. Je otázka, jestli se dnes kanibalismus tabuizuje z biologických, nebo spíš z kulturních důvodů. Nemoc kuru, typ prionové infekce, se šířila mezi papuánskými kmeny kvůli pojídání mozků nakažených – priony se totiž nezničí ani tepelnou úpravou (a nemusí být jen v mozku). Jsou to v podstatě špatně poskládané proteiny, které dokážou měnit formu zdravých proteinů. Po požití infikované tkáně živočicha s úplně jinými proteiny se člověk nenakazí, ale u vlastního druhu bude riziko vždy vyšší. Všechny známé savčí prionové infekce končí smrtí. Lidské maso kupodivu ani nemá až tak moc kalorií. Žijeme poměrně dlouho, bereme spousty léků, takže dochází i k akumulaci toxických látek. Jednoduše existují dobré důvody, proč lidské maso nejíst, pokud to není nezbytně nutné. A morální pohled většiny lidí na kanibalismus souhlasí. Nepřijde mi logické nejíst jiná zvířata jen proto, že nejíme lidi.
  Mimochodem, bez hmyzu bychom neexistovali ani teď. Nejsem si ovšem jistá, jestli lidi, kteří hmyz nemusí, dovede k přehodnocení pohledu zrovna pocit vděčnosti, že se vůbec vyvinul. :-D

  Příspěvek z 12. dubna ve 20:02.
  Papoušek_Nfnf v něm napsala:

  Sadrule: Jasně zvířátka jsou roztomilé!$>

  Příspěvek z 12. dubna v 19:27.
  Viki_show v něm napsala:

  Já se snažím nezabijet.... Prostě když nám něco vleze do bytu rychle ho zavřít do nějakého kelímku, podložit pod to papír a běžet s tím na balkón! Tam to vyhodit a zavřít balkón aby to nešlo dovnitř;-D
  A to i mouchy i nějaký motýli... Každý má právo žít:-)
  Jediný u kterého to bohužel nejde je komár :-(;-(