Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Geocaching. Ehm... cože?

  vydáno  •  Volný čas venku · Hry, hračky
  Často se mě kamarádi ptají, co budu dělat o víkendu. Tak jim jednoduše odpovím - s taťkou budeme hledat kešky. Co že budete hledat? Zraky všech se na mne upřou s tázavým pohledem. No, geocache, opět to zkusím. Smůla, nikdo z nich o geocachingu neslyšel, ani co by se za nehet vešlo. A tak začnu vysvětlovat.

  Po objevení kešky (cache) je potřeba vše zase pečlivě vrátit na původní místo, aby si i ostatní hráči mohli užít radost ze hry., © Radkaa

  Geocaching není žádná soutěž, jak se mnozí domnívají, ale je to činnost, která vás zavede na opravdu zajímavá místa, kam byste se nejspíš za normálních okolností nedostali. Jde v podstatě o hledání pokladu neboli keše. Keš pochází z cizího slova geocache. Pro hledání keší musíte být zaregistrováni na stránkách www.geocaching.com. Podstata geocachingu je prostá - pomocí udaných souřadnic a GPS navigace se dostanete na místo, kde je ukryta keška. Nejčastěji se jedná o krabičku. Vaším úkolem je tuto krabičku najít.

  Může být ukryta kdekoliv, od hromádky kamenů přes skrýš pod poštovní schránkou až po dutou tyč zábradlí. Čím složitější je kešku najít, tím je hledání zajímavější. Někdy je součástí hledání i kvíz (u takzvaných multicache) - musíte vyřešit občas nelehký úkol, abyste zjistili souřadnice, na kterých se vlastně ta vytoužená krabička nachází.

  Keška může být schovaná třeba i v dutině starého stromu.

  Ale zpátky k hledání. Když se vám podaří kešku najít, což je mimochodem skvělý pocit, krabičku otevřete a v ní... no, obsahy jednotlivých keší se dost liší, hlavně podle toho, jak je dotyčná krabička velká. Nejčastější jsou čtyři velikosti: mikro (nejčastěji krabička od filmu) - zde se nachází pouze logbook. Předmět doličný je většinou notýsek nebo zápisník, kde uvedete svůj nickname + datum a přesný čas nalezení kešky. Pro potěšení zakladatele kešky můžete připojit i krátký vzkaz. Tato velikost kešky většinou neobsahuje tužku.

  Geocaching

  Small (přestavte si krabičku na svačinu a hned budete vědět, s jak velkou schránkou máte co dočinění). V této krabičce můžete kromě už zmíněného logbooku objevit při troše štěstí i tužku a bývají zde také drobnosti všeho druhu. Když vám nějaká z těch drobností padne do oka, můžete si ji vzít. Ale pozor! Musíte místo ní do kešky zase něco dát, aby i ostatní mohli mít radost z nějakého předmětu, stejně jako vy.

  Pak se ještě můžete setkat s velikostmi regular (napadá mě pouze přirovnání ke krabici od bot) a large (něco jako kbelík s víčkem). Poslední zmiňované jsou na hůře přístupných místech, aby si je někdo nepřivlastnil. Ač je to nemilé, občas se to stává. A když nalezenou kešku s triumfálním pocitem vrátíte tam, kde byla, můžete sypat domů, kde si na internetu odkliknete, že tuhle už jste našli.

  A takhle vypadá keška.

  Když jsem takhle jednou všechno hezky spolužačce vysvětlil, uzemnila mne nechápavým pohledem: "A proč si tu krabičku nevezmeš celou?"

  A ještě pár zajímavostí na konec. Za Českou republiku je zaregistrováno víc než 16 300 lidí hledajících cache. První česká keška byla objevena v roce 2001. Některé se dokonce nachází i pod vodní hladinou. Podle statistik najde alespoň jednu kešku týdně 50 tisíc lidí na celém světě.

  Aktuálně (30. 5. 2011) je na území České republiky 23 681 skrýší. Před rokem (28. 5. 2010) jich bylo 17 600, k 1. 7. 2009 u nás bylo 13 327 skrýší.

  Autorka:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (~ 100)

  Příspěvek z 29. září 2011 v 19:16.
  rezourek v něm napsal:

  Reakce na topgirl99:

  O tomhle týmu sem teda neslyšel. Docela by mě zajímalo kde kradou, protože teď mám sto chutí jim (cenzura). Každopádně mudlové jsou někdy opravdu otravní to muhu potvrdit. Zrovna teď v úterý sem na zaniklé osadě Pfaffenschlag (česky Bobovec) hledal a bylo to při příležitosti toho, že sme šli celá třída i s áčákama na Graselovu stezsku. Bohužel 2 áčani si nedali říct a ukecali mě ji ukázat. Ukázalo se že ségra jednoho z těch hledá. Okamžitě je to začalo zajímat. Ale mám blbej pocit, že sem prozradil úkryt. To nejdůležitějžší pravidlo. Každopádně je v bezpečí, slíbili že ji neukradnou. A učitelé co s námi byly (hlavně učitelka) o tom už slyšeli takže (díky bohu) v poho. Snad vydrží.

  Příspěvek z 15. srpna 2011 v 17:29.
  topgirl99 v něm napsal:

  Geocaching

  Je to super, já hledám s estarší ségrou, ale bez GPS, je to větší sranda... Baví mě to, ale už mě štve Antigeocachingteam.. :/ Krade kešky a dává je třeba  do jiných měst než původně byly schované .. A taky mudlové .. Všude se to hemží lidma a najít cache bez lidí je zázrak !! ..

  Příspěvek z 9. srpna 2011 v 17:02.
  srdíčkoIrma v něm napsala:

  kde??

  byl jste někdo u j.hradce v kunžaku?? já kešky nehledam ale v kunžaku jsem byla na dovolene a šlo nás tam 5 akorat jsem kromě jedné dospělé osobě a klukovy kterej cte : ta -dy je ke- ška :jsem tam byla nejstarší takže jsem počítala,četla nahlas atd..88
  moc mě to bavilo a budu s nima hledat pokud možno dál.navíc jsem byla jediná holka a kluci dělali kliky že na mě byli drzý(10,11,15let me je13)710