Geocaching je celosvětová hra na pomezí sportu a turistiky, která spočívá v použití chytrého mobilního telefonu s GPS – ukazatele vaší polohy – při hledání kešky, kterou hledáte pomocí zeměpisných souřadnic. Oficiální web je www.geocaching.com. Tato hra vznikla v USA 2. května 2000. Člověk, který hraje geocaching, se nazývá geokačer nebo také kačer. Ti, co se geocachingu nevěnují, jsou geokačery označováni jako mudlové.
Keška je voděodolná plastová krabička, kterou její zakladatel někam schoval. Uvnitř se nachází logbook (deník, do kterého se zapisují nálezci) a někdy i tužka a nějaké předměty na výměnu. V každé kešce se má nacházet i takzvaná „mudlokarta“, na které je napsáno, co má náhodný nálezce (mudla) dělat, když kešku náhodou objeví.
Existují i cestovatelské předměty, které geokačeři mohou přenášet z jedné kešky do jiné. Ve svém popisu na webových stránkách nebo aplikaci mají předměty uvedený svůj cíl, např. dostat se do Kanady. Umístění kešky musí dodržovat všechna daná pravidla. Nesmějí se zakládat na hřbitovech, základních a mateřských školách apod. Kešky schvaluje tzv. reviewer, což je dobrovolník, který má na starost publikovat a upravovat listing (popis) kešky.
Obsah mé kešky
Základní typy kešek
Tradiční: keška, která je umístěna na zadaných souřadnicích. Nemusí se luštit hádanka, hledat informace ani nic jiného.
Multi cache (počeštěně multina): k jejímu nalezení je potřeba najít první skrýš, jejíž souřadnice jsou většinou v popisu, a ze získaných informací se propracovat skrz další skrýše až k té finální. Většinou se luští nějaká hádanka, šifra nebo se zjišťují informace.
Mystery cache (počeštěně mysterka): k nalezení je potřeba si předem z popisu kešky zjistit nějaké informace a vyluštit hádanku, abyste se dostali k finální kešce.
Jak začít?
Pro ty z vás, které geocaching zaujal a chtěli by si ho zkusit, tady mám „návod“, jak začít. Stačí, když na svém počítači nebo mobilním telefonu (osobně doporučuji počítač, protože se tam lépe orientuje) zajdete na stránku geocachingu a založíte si účet, tím se oficiálně stanete geokačerem.
Na mobil doporučuji stáhnout aplikaci c:geo (je ale bohužel dostupná pouze pro Android). Do aplikace se přihlásíte přes svůj účet. Než se vydáte lovit kešky, je dobré si přečíst nějaké články nebo se podívat na nějaká videa, jak se loví.
Co je k hraní potřeba?
Bohatě stačí chytrý mobilní telefon, který má GPS a aplikaci c:geo. Hodí se také nějaké mapy a občas i tužka.
Zdroj: Wikipedie
A pro ty, kteří vydrželi číst až sem, tady mám kvíz. Hodně štestí!
- Myslíte, že můžeme lovit kešky, když jsou okolo přítomni mudlové a dívají se na nás?
- Co mám dělat, když nehraju geocaching a najdu kešku?
- Co budu dělat, když bude keška umístěna na mém soukromém pozemku?
- Najdu v kešce nějaký předmět na výměnu. Co udělám?
- Lovím kešku a najednou zjistím, že tam je nepovolený předmět (lízátko). Co udělám?
Ajéje... moc se ti tedy nedařilo. Asi tuhle hru moc neznáš. Zkus si o ní něco zjistit a kvíz si zopakuj.
No... není to nejhorší, ale příště to určitě bude lepší, zkus si ještě něco zjistit.
Dobré, nějaká ta chybička se vloudila, ale to nevadí.
Úžasné, vedl sis přímo skvěle... Nehraješ náhodou geocaching?
Vyhodnotit
Doufám, že se vám můj článek líbil. Napište mi do diskuze, jestli hrajete geocaching a nebo jestli ho po přečtení článku zkusíte.