Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Geocaching: Moderní hledání pokladů

  vydáno  •  Volný čas venku · Věda a technika
  Chtěl bys ses stát hledačem pokladů? Pátrat po pokladech pirátů a králů? Máš rád/a procházky do přírody? Pak je geocaching přímo pro tebe.

  Nálezci se po objevení kešky zapisují do bločku., © Luděk Ovesný

  Geocaching (čti geokešing) je světově proslulá hra, ve které se hráči s pomocí GPS (čti džípíes) navigace, snaží najít skryté krabičky, zvané kešky. Na internetu si vyberou kešku, kterou chtějí hledat a její souřadnice si zadají do GPSky. Ta je pak dovede na místo, kde mají hledat. Keška by měla být v blízkosti deseti metrů od daného místa.

  Keška hráče zavede k nějaké památce jako jsou kostely, cyklistické cesty, pivovary apod. Kešky ale nejsou všechny takové, že zadáte souřadnice dojdete na místo a máte ji. Kešek existuje mnoho typů.

  Jeden druh je poměrně hodně používaný. Je to keška, typu multi. V tomto případě si opět najdete souřadnice, zadáte je do GPSky a dojdete na místo. Na internetu máte úkoly jako např. počet lamp v ulici=A, číslo posledního domu v ulici=B atd. Poté si dané číslice dosadíte do internetové polosouřadnice třeba N 49° BA.DDA E 015° FI.ACE=N 49° 58.668 E 015° 37.842

  V kešce najdete papírek, nazývaný logbook (čti logbuk) někdy i tužku. Do logbooku zapíšeš svou přezdívku na geocachingu nebo své jméno. V některých keškách jsou i drobnosti na výměnu. Většinou jsou to věci z kinder vajíčka, přívěšky na klíče a takové blbinky. Když si chceš něco z krabičky vzít, musíš do ní dát věc stejné nebo vyšší hodnoty.

  Lidé, kteří neznají geocaching nebo ho neprovozují, se nazývají mudlové. Když budeš vyndávat kešku ze skrýše, musíš dávat na mudly pozor. Někteří také způsobují, že se keška ztrácí.

  Kešky mají různé velikosti. Menší jsou veliké jako krabička od filmu do foťáku (některé jsou i menší). Střední jsou jako krabička na svačinu a velké jsou někdy velké jako popelnice.

  Kešku může založit každý uživatel geocachingu, ale musí splnit velké množství podmínek a proto je někdy lepší, žádnou kešku nezakládat a užívat si geocaching bez povinností zakládání kešek.

  Občas se v okolí může objevit schůzka geocaching uživatelů, kde se můžeš seznámit s ostatními hledači a kde můžeš zjistit, že geocaching není jen pro děti a dospělé, ale že je dobrý i pro starší lidi. 

  Pro lidi z Vysočiny je 4.1. 2014 výstup na Sádek. Budu ráda když se tam s vámi potkám. Jestli ještě váháte, zda se k nám připojit, tak vám doporučuji, to zkusit. Stojí to za to, protože to je zábava. Určitě se přidejte a zachovejte zároveň geocaching tajemstvím před mudly. Rozmnožte naši komunitu.

  Autorka:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (19)

  Příspěvek z 19. ledna 2014 ve 23:24.
  Kábéčko v něm napsal:

  Reakce na Kábéčko:

  a ty zážitky, to jsem zapomněl napsat...

  Příspěvek z 19. ledna 2014 ve 21:00.
  Kábéčko v něm napsal:

  Reakce na kotě10000:

  Jsem kluk. Když mluvíme o pokladech, znám kešku, která byla plná mincí, ale ztrácely se, tak jsou tam normální drobnosti. Jinak v geocachingu jde hlavně o ta místa (památky, přírodní zajímavosti...), to jsou ty hlavní poklady...

  Příspěvek z 19. ledna 2014 v 17:35.
  kotě10000 v něm napsala:

  Výstup na Sádek

  Tak co byl někdo na novoročním výstupu na Sádku? A jestli jo, tak jak se vám tam líbilo?
  Naši se na poslední chvíli rozhodli, že nepojedem (5), tak by mě to zajímalo161616