Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Geocaching - staňte se lovcem pokladů!

  vydáno  •  doma a ve světě · volný čas venku · sport · příroda · rodičům · rodina
  Každý z vás jistě někdy snil o tom, že se stane hledačem pokladů. Všichni někdy chtěli být piráty a brázdit oceány. Přiznejte se a řekněte: nakreslili jste si někdy mapu ostrova s velkým červeným křížem označujícím poklad? Mám pro vás dobrou zprávu. Každý dnes hledá poklady - jsou všude!

  Geocaching, © Alík

  V okolí 5 km od mého bydliště se nachází 15 pokladů. Kolik jich pak je po celém městě? Republice? Nebo pak i světě? Jestli chcete najít poklad, nezbývá než se zaregistrovat do kouzelného světa pokladů.

  Ne, není řeč o hře. Vlastně je, ale v reálném světě. Nejlepší věc, kterou můžete teď udělat, je registrovat se do světa geocachingu a stát se kačerem. Ano, hledači pokladů si říkají kačeři - trochu zvláštní na to, že se tím zabývají dospělí i děti všech věkových kategorií.

  O čem to je?

  web hledačů pokladů:

  www.geocaching.com

  Právě na těchto stránkách zjistíte, kde máte nejbližší poklad. Možná se budete divit, jak je blízko a že kolem něj denně chodíte. Možná pak pochopíte podivné chování lidí, kteří se podivně rozhlížejí a hledají na stejném místě.

  Zaujala vás představa, že objevíte poklad? Že z vás budou díky této zábavě bohatí a úspěšní piráti? No, možná vás trošku zklamu. Jedná se sice o poklady a dárky, ale každý musí do pokladu přidat věc o stejné hodnotě. Najdou se i vykradači tzv. kešek - suchaři jsou prostě všude. I přes to, že na tom nezbohatnete a nejspíš nenajdete perly a zlato, je to skvělá zábava!

  Jak začít s hledáním?
  Hledat můžete jak ve městě, tak i ve volné přírodě. Začátečníkům doporučuju traditional - tedy poklady, u kterých nic neřešíte, ale pouze hledáte. K hledání ve městě stačí mapa, na stránce si zjistíte ulici a pak už to jde jako po másle. Možná ještě snazší je hledat najisto podle určitého objektu. Například podle billboardu nebo sochy - je to úplně jisté, že jste na správném místě. K hledání ve volné přírodě budete potřebovat GPSku, která umí hledat podle souřadnic.

  Jak se zorientovat a zaregistrovat?
  Registraci provedete na stránce www.geocaching.com (popojedete dolů, až na konec stránky). Máte tam takovou žábu v modrém rámečku a u ní text. Je tam nápis "Give a groundspeak membership" - klikněte na to a registrujte se. Pak jděte na úvodní stránku a přihlaste se. K hledání keše jděte SEM - časem si na tuto stránku zvyknete a budete tam jako doma.

  Kde je můj poklad?

  Katalog navigací

  Novinky ze světa GPS: mobil.idnes.cz

  Do políčka vpravo napište název vašeho města. Uvidíte vám určitě známou mapu města a podivíte se, okolo kolika pokladů denně chodíte. Přibližte si třeba vaši čtvrť nebo ulici. Rozhlížejte se po zelených krabičkách.

  Jsou to již výše popsané traditional keše. Na vybraný poklad klikněte a zobrazí se vám podrobnosti - název pokladu, autor/zakladatel pokladu, obtížnost (hvězdičky), terén (taktéž hvězdičky), datum založení a hodně důležitá velikost - neberte tu nejmenší, micro. Zkuste hledat regular, ale small byste zvládli taky.

  Kolik je skrýší?

  K 1. 7. 2009 je na celém světě 839 189 skrýší s poklady. Na území České republiky je nyní 13 327 skrýší.

  Klikněte na název a otevře se vám okno detailu. Tady na vás už čeká sladká čeština, pokud si tedy nehledáte něco na výlet do zahraničí. Pod popisem místa keše najdete takový divný text v neznámém jazyce. Není to žádný cizí jazyk - vedle máte dešifrovací tabulku. Když se na to podíváte, určitě to hned pochopíte.

  V detailu tedy máte souřadnice, ale těm se ze začátku moc nevěnujte. Vraťte se spíše na mapu a hodně si ji přibližte, ať zjistíte, kde přesně keš je. Ukažte to rodičům, mohou vám určitě poradit nebo jít s vámi. Dospělí to mají raději, než se může zdát.

  Pozor na mudly!
  GeocachingGeocaching je přibližně o rok mladší záležitost než Harry Potter, takže si kačeři tento název vypůjčili. Kdykoliv lovíte jakoukoliv kešku, dávejte pozor, ať vás u toho nevidí nikdo, kdo by mohl daný poklad zničit. Snažte se ho nevyzradit lidem, kteří nemají pro tuhle zábavu pochopení.

  Přeju vám hodně štěstí a zábavy při hledání!

  Více

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (50)

  Sabaku-Gaara v něm napsal:

  gc 4ever

  mám 20 keší a jednu vlastní!

  Příspěvek z 14. září 2009 ve 14:11.
  ladyawa v něm napsala:

  go!

  Geocahcing je moc super hra ja sem nasla jeste jen 13 kesi ale pokracujem 42125

  Příspěvek z 14. září 2009 ve 14:10.
  ladyawa v něm napsala:

  Reakce na koljas:

  jako o geocachingu vie cela nasa trieda a nikomu tohle ani nenapadlo 24